Make your own free website on Tripod.com

 

MESLEKLER VE AYRINTILARI

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ/OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ 51

AKTÜARYA.. 51

ARŞİVCİLİK.. 4

ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 15

BANKACILIK VE FİNANS.. 52

BESLENME VE DİYETETİK.. 16

BİLİM VE TARİH.. 52

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 16

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ 17

BİYOKİMYA.. 18

BİYOLOJİ 8

BIYOLOJİ / BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 19

COĞRAFYA ÖĞRETMENLİĞİ 5

ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTİRİ İLİŞKİLER.. 53

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ 19

ÇOCUK GELİŞİMİ veEĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ ÇOCUK GELİŞİMİ ve OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ 6

DENİZ İŞLETMECİLİĞİ VE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ.. 53

DENİZ TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSLİĞİ 20

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ 21

DİŞ HEKİMLİĞİ 21

DOKÜMANTASYON ve ENFORMASYON.. 6

ECZACILIK.. 22

EĞİTİM İLETİŞİMİ ve PLANLAMASI 7

EKONOMETRİ 54

ELEKTRİK / ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ 23

ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSLİĞİ 24

ENFORMATİK.. 54

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ 24

ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI 25

FELSEFE – FELSEFE ÖĞRETMENLİĞİ 54

FİZİK/ FİZİK ÖĞRETMENLİĞİ 25

FİZİK MÜHENDİSLİĞİ 26

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON.. 27

GAZETECİLİK / BASIN ve YAYINCILIK / TELEVİZYON GAZETECİLİĞİ 7

GEMİ İNŞAATI MÜHENDİSLİĞİ 27

GEMİ MAKİNALARI İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ 28

GIDA MÜHENDİSLİĞİ 28

GÜVERTE.. 29

HALKLA İLİŞKİLER ve TANITIM / HALKLA İLİŞKİLER ve REKLAMCILIK.. 9

HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ 29

HAVACILIK / UÇAK MÜHENDİSLİĞİ 30

HİDROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ 30

HUKUK.. 55

İKTİSAT.. 55

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ 31

İSTATİSTİK.. 32

İŞLETME.. 56

İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ 32

JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSLİĞİ 33

JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ 34

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ 35

KAMU YÖNETİMİ 57

KİMYA/KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ 36

KİMYA MÜHENDİSLİĞİ 37

KLASİK ARKEOLOJİ 3

KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ 57

MADEN MÜHENDİSLİĞİ 38

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ 39

MALİYE.. 58

METALURJİ MÜHENDİSLİĞİ 41

MATEMATİK/ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI 40

MATEMATİK/MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ 39

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ 40

METEROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ 41

MİMARLIK.. 42

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK.. 43

MUHASEBE.. 58

NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ 44

ORMAN ENDÜSTRİSİ MÜHENDİSLİĞİ / ORMAN MÜHENDİSLİĞİ 44

PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ 45

PEYZAJ MİMARLIĞI 45

PSİKOLOJİ 58

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK.. 10

REKLAMCILIK.. 11

SANAT TARİHİ 11

SAĞLIK EĞİTİMİ/ SAĞLIK İDARESİ 59

SERAMİK MÜHENDİSLİĞİ 45

SERMAYE PİYASASI 59

SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ 59

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ 60

SİGORTACILIK.. 60

SİSTEM MÜHENDİSLİĞİ 46

SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ 60

SOSYAL ANTROPOLOJİ 12

SOSYOLOJİ 61

SU ÜRÜNLERİ 46

ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA.. 46

TARİH.. 12

TARİH ÖĞRETMENLİĞİ 13

TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ 47

TELEVİZYON GAZETECİLİĞİ 13

TIBBİ BİYOLOJİK BİLİMLER.. 48

TIP.. 48

TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK.. 61

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 14

UÇAK GÖVDE / UÇAK MOTOR BAKIM.. 49

ULUSLARARASI FİNANS.. 61

ULUSLARARASI İLİŞKİLER.. 61

ULUSLARARASI TİCARET.. 62

UZAY MÜHENDİSLİĞİ 49

VETERİNERLİK.. 50

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 62

 

KLASİK ARKEOLOJİ

Programın Amacı:
Klasik Arkeoloji programının amacı, insanın varoluşundan antik çağın sonuna kadar süren bir zaman içinde oluşan kültür ve uygarlıkları incelemek ve bu konuda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Arkeoloji programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda; klasik arkeoloji, paleotik yerleşim biçimleri, Mezopotomya ve Ön Asya arkeolojisi, Arkaik Devir mimarlığı, bazı teknikleri, resim-fresk-mozaik gibi dersler verilir.

Gereken Nitelikler:
Arkeoloji programında okumak isteyen bir kimsenin; geçmiş uygarlıkları incelemeye meraklı, bilimsel araştırma yapmaya istekli, analitik düşünme gücü yüksek olması beklenir. Arkeoloji alanında başarılı olmak için, hem modern hem de eski dillerden birini öğrenmek gereklidir

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Arkeoloji programını bitirenler "Arkeolog" ünvanı ile görev yaparlar. Arkeologlar, "Teknik Eleman" sınıfında sayılmaktadır. Arkeologlar; tarih öncesi ve eski çağ tarih dönemlerinde yaşamış toplumların bıraktıkları her türlü kalıntıyı, kronolojik bir düzen içinde karşılaştırmalı olarak inceleyerek geçmiş dönemleri aydınlatmaya çalışırlar.

Çalışma Alanları:
Arkeoloji mezunlarının en temel çalışma alanı müzelerdir, ayrıca, MTA'da ve turizm kuruluşlarında da çalışma olanakları vardır.

BAŞA DÖN

SANAT TARİHİ / ARKEOLOJİ VE SANAT TARİHİ

Programın Amacı:
Sanat Tarihi programının amacı, Türkiye'de dünyada üretilmiş sanat eserlerini kronolojik gelişme ve yöresel boyutlarında incelemek ve bu alanda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Sanat Tarihi programında; İslam sanatı, batının ve çağımızın sanatı, batının ve çağımızın sanatı, eleştiri ve yöntembilim, teknik resim, fotoğrafçılık, Türk süsleme sanatları, minyatür sanatı gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Sanat Tarihi programında okumak isteyenlerin; her şeyden önce, güzel sanatlara ve sosyal bilimlere ilgili, uyarıcılar arasındaki farkları algılayabilme ve analitik düşünme gücü yüksek kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Sanat Tarihi programını bitirenler, "Sanat Tarihçisi" ünvanı ile görev yaparlar. Sanat Tarihçisi; resim, minyatür, mimarlık eserleri gibi sanat eserlerini değerlendirir, korur ve tanıtır, halkta sanat sevgisinin gelişmesi ve tarihi eser kaçakçılığına karşı halkın uyanık olması için konferanslar verir, yayınlar yapar. Sanat Tarihçilerinin iş çevreleri, genellikle müzelerdir. Ancak Sanat Tarihçileri; geçmiş devirlerden kalma sanat eserlerinin ortaya çıkarılmasına katılırlar, zaman zaman arazide çalışmak zorunda kalabilirler. Müzelerde çalışan sanat tarihçileri, müzeye gelen eserleri, geliş yollarına göre sınıflandırır, kayıtlarını tutar, depolanmasını ve halka uygun yer ve zamanlarda sunulmasını sağlar.

Çalışma Alanları:
Sanat Tarihçileri; Vakıflar Genel Müdürlüğü, MTA, Kültür Bakanlığına bağlı kuruluşlar (müzeler) turizm kuruluşları gibi kurum ve kuruluşlarda görev alabilirler. Öğretmenlik sertifikası almış olanlar, orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilirler.

 

BAŞA DÖN

 

ARŞİVCİLİK

Programın Amacı:
Arşivcilik programının amacı; kamu kurum ve kuruluşları ile, özel ve tüzel kişiler faaliyetleri sonucu oluşan belgeleri koruyan birimlerin kurulmasına ve işletilmesine ilişkin kuram ve yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Arşivcilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk iki yılında, kütüphanecilik programında okutulan dersler aldırılır. Daha sonra belge ve belge bilim, kataloglama ve sınıflama, bilgisayar gibi dersler verilir. Ayrıca öğrenciler çeşitli arşivlerde uygulama yaparlar.

Gereken Nitelikler:
Arşivcilik programında okumak isteyen öğrencilerin; sosyal bilimlere ve özellikle tarihe ilgili, sözel düşünme ve analiz yeteneği ile belleği güçlü kimseler olmaları ve bir yabancı dil yabancı bil bilmeleri eğitimde başarılarını artırır. Bu alanda çalışma isteyenlerin kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları da gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Arşivcilik programını bitirenlere "Arşivci" ünvanı verilir. Arşivci; arşive gelen kitap, belge ve malzemenin tarih, konu ve ilgili olduğu kuruluşlara göre sınıflandırılması, düzenlenmesi, korunması, arandığında bulunarak ilgili yerlere gönderilmesi, yabancı dilde yada eski harflerle yazılmış eserleri tercüme ettirilerek çalışmalarda kaynak olarak değerlendirilmesi ve hizmete hazır halde tutulması, arşivdeki malzemenin bakım ve temizliğinin sağlanması gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları:
Arşivciler; devlet arşivlerinde, askeri arşivlerde, özel kuruluşların arşiv bölümlerinde görev alabilirler. Günümüzde kurum ve kuruluşların ürettikleri belgelerin hızla artışı arşivcilere duyulan gereksinimi de artırmaktadır.

 

BAŞA DÖN


COĞRAFYA


Programın Amacı:
Bölümde; doğal çevrenin özellikleri ile çevre-insan ilişkileri, nüfus dağılımı ve ekonomik etkinlikler gibi konularda araştırma ve eğitim yapılır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Coğrafya bölümünde; 4 yıllık eğitimin, ilk iki yılında genel klimatoloji, jeomorfoloji, coğrafi, kartografi, beşeri coğrafyaya giriş, genel ekonomik coğrafya, hidrografya ve bitki coğrafyası gibi genel coğrafya derslerine ve teorik bilgilere ağırlık verilmiştir. Son iki yılda ise, Türkiye jeomorfolojisi, uygulamalı jeomorfoloji, uygulamalı klimatoloji, toprak coğrafyası, Türkiye ekonomik coğrafyası, beşeri coğrafyada veri toplama ve değerlendirme yöntemleri, bölgesel Türkiye coğrafyası, ulaşım ve tarım coğrafyası gibi daha çok uygulamaya yönelik dersler okutulmaktadır. Ayrıca, coğrafya öğrencilerine başlangıçta harita bilgisi, grafik ve diyagram-çizim yöntemleri ile değerlendirme gibi dersler verilir ve öğretim gezileri düzenlenir.

Gereken Nitelikler:
Coğrafya alanında çalışmak isteyen bir kimsenin; genel akademik yeteneğe, coğrafya yanında, biyoloji, jeoloji gibi doğal; sosyoloji, tarih gibi toplum bilimlerine ilgi duyması, doğayı incelemeye istekli olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Coğrafya bölümünü bitirenler, "Coğrafyacı" ünvanı ile görev alırlar. Coğrafyacıların önemli bir kısmı öğretim, bir kısmı ise araştırmacı alanında çalışırlar ve yaptıkları iş de, çalıştıkları kuruma ve çalışma alanına göre değişir. Araştırma alanında çalışan coğrafyacı jeomorfoloji, iklim, bitki örtüsü, toprak, maden ve su kaynakları konularında incelemeler yapar. Coğrafyacı ayrıca; ulaşım sistemi ve ekonomik yapı üzerinde çalışır, haritaları ve istatistiksel verileri değerlendirilir.

Çalışma Alanları:
Coğrafya bölümü mezunlarının büyük bir kısmı, ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yapmaktadır. Yüksek lisans öğrenimi yapanlar; Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, MTA, Elektrik İşleri Etüt İdaresi, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlarda ve çeşitli bakanlıklarda çalışabilirler. Ancak, bu kuruluşlardaki teknik eleman kadrolarının sayısının kısıtlı olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

BAŞA DÖN


COĞRAFYA ÖĞRETMENLİĞİ

Programın Amacı:
Coğrafya Öğretmenliği programının amacı, orta öğretim okullarında coğrafya konusunda eğitim yapan öğretmenleri yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Coğrafya Öğretmenliği programında; klimatoloji, jeomorfoloji, genel ekonomik coğrafya, bitki coğrafyası, beşeri coğrafyası, beşeri coğrafya, toprak coğrafyası, ulaşım ve tarım coğrafyası, gibi alan dersleri okutulur. Ayrıca; program boyunca, eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, özel öğretim metotları, ölçme değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi veren dersler de okutulur.

Gereken Nitelikler:
Coğrafya Öğretmeni olmak isteyenlerin; sosyal bilimler alanlarında başarılı, tarih ve jeolojiye ilgi duyan kimseler olmaları gerekir. Düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme, başkaları ile iyi iletişim kurabilme, iyi bir öğrenme ortamı sağlayabilme, kendini ve çevresindekileri geliştirme çabasında olma da, Coğrafya Öğretmenlerinde aranan özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Coğrafya Öğretmenliği programını bitirenlere, "Coğrafya Öğretmeni" ünvanı verilir. Coğrafya Öğretmeni; görev yaptığı okulda öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretim programları çerçevesinde alanı ile ilgili, beceri ve tutumlar kazandırır. Bunun için uygun öğrenme ortamları hazırlar, öğrencilerin başarılarını değerlendirir ve başarıyı artırıcı önlemler alır, mesleğindeki gelişmeleri izler ve bunların öğretim programlarına yansıtılmasına çalışır.

Çalışma Alanları:
Coğrafya Öğretmenleri; resmi ve özel liselerde, dershanelerde öğretmen olarak çalışma olanağına sahiptirler.

 

BAŞA DÖN

 

ÇOCUK GELİŞİMİ veEĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ
ÇOCUK GELİŞİMİ ve OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİProgramın Amacı:
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği programının amacı, 3-6 yaş arasındaki çocukları eğitecek öğretmenleri yetiştirmektsir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği programında biyoloji, sosyoloji, psikoloji gibi temel nitelikte derslerden başka, çocuk gelişimi, özel eğitim, aile eğitim ve çocuk ruh sağlığı gibi dersler verilmekte, uygulama yaptırılmaktadır. Bu programda; eğitim sosyolojisi, eğitim yönetimi, eğitimde ölçme ve değerlendirme ve rehberlik gibi öğretmenlik meslek bilgisi dersleri de okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Bu programlarda okumak isteyenlerin; sözel yeteneği gelişmiş, insanlarla iyi iletişim kurmaktan hoşlanan, güçlü bir belleğe ve algılama yeteneğine sahip, sabırlı anlayışlı, sevecen, başkalarına bir şeyler öğretmekten mutlu olan, çocuklarla iyi anlaşabilen, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Bu programı bitirenlere "Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni" ünvanı verilir. Mezunlar; anaokullarında bulunan, henüz ilköğrenime başlanmış çocuklara, temel sosyal davranışlar ve okuma yazmaya hazırlık olabilecek beceriler kazandırırlar.

Çalışma Alanları:
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenleri; Milli Eğitim Bakanlığına, diğer resmi kuruluşlara, belediyelere ve özel sektöre bağlı anaokullarında öğretmen olarak çalışma olanağı bulabildikleri gibi kendi işyerlerine de açabilirler. Ülkemizde, okul öncesi eğitim kurumlarında çalışacak öğretmenlere çok gereksinim vardır.

 

BAŞA DÖN

 

DOKÜMANTASYON ve ENFORMASYON

Programın Amacı:
Dokümantasyon ve Enformasyon programının amacı; yurtiçinde ve yurtdışında üretilen bilginin derlenerek, bilgi merkezlerinde kullanıma sunulması ve kütüphanelerin daha iyi hizmet verebilmeleri için, endeks, öz dergisi gibi biyografik kaynakların üretimi ve kullanım tekniklerinin geliştirilmesi alanında eğitim ve öğretim yapmaktadır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Dokümantasyon ve Enformasyon programında, eğitim süresi 4 yıldır. Programın ilk iki yılında, kütüphanecilik ve arşivcilik alanlarında temel dersler verilir. Daha sonra; bilginin analiz edilmesi ve erişilmesi, bilgi merkezlerinin yönetimi, bilginin yayılması ve otomasyon teknikleri ile ilgili dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Dokümantasyon ve Enformasyon programına girmek isteyen kimselerin; okumayı seven, analitik düşünme gücü yüksek, dikkatli ve ayrıntı ile uğraşmaktan ve kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Bu programı bitirenler, "Dokümantasyon ve Enformasyon" elemanı olarak görev alırlar. Dokümantasyon merkezlerinde görev alan mezunlar; üretilen bilgiyi derleme, sınıflama ve okuyucuya en kısa zamanda ve nitelikli bir biçimde sunma vb. işlemleri yaparlar. Yirminci yüzyılda meydana gelen yayın patlaması ve hızla artan bilgi üretimi ile birlikte, bilim ve teknolojinin her alanında bilgiye duyulan gereksinim de artmaktadır. Bilgi kaynaklarının basılı formdan her türlü kitle araçlarına kadar çeşitlilik göstermesi; araştırmacılar için, bilgi kaynağına ulaşmayı önemli hale getirmiştir. Bu nedenle endeks, öz dergisi gibi ikici kaynakların üretilmesi ve kullanıma sunulması önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir.

Çalışma Alanları:
Dokümantasyon ve Enformasyon programını bitirenler; kütüphanelerde, arşivlerde, özel yayınevlerinde görev alabilirler.

 

BAŞA DÖN

 

EĞİTİM İLETİŞİMİ ve PLANLAMASI

Programın Amacı:
Eğitim İletişimi ve Planlaması programının amacı; öğrencileri bilgi beceri, tutum ve alışkanlık olarak kazandırılacak davranışların belirlenmesi, bu davranışların kazandırılması için uygun eğitim-iletişim ortamlarının ve yöntemlerinin geliştirilmesi konularında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Eğitim İletişimi ve Planlanması programında; eğitime giriş, eğitim tarihi, eğitim sosyolojisi, eğitim felsefesi, öğrenme psikolojisi, ergenlik psikolojisi, araştırma teknikleri gibi temel derslerden başka ilk öğretimde program ve öğretim, okul öncesi eğitim, programlı öğretim, iletişim, eğitim teknolojisi, öğrenme ilke ve yöntemleri, eğitimde program geliştirme gibi alan dersleri okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Bu programa girmek isteyenlerin; analitik düşünme yeteneğine sahip, sosyal bilimlere ilgili bu alanlarda başarılı, yaratıcı kişiler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Eğitim İletişimi ve Planlaması programını bitirenlere, "Lisans" diploması verilir. Ünvan, çalışılan kuruma göre değişmektedir. Bu programdan mezun olanlar; genellikle, çeşitli kuruluşların eğitim birimlerinde, eğitim uzmanı olarak çalışmakta, bu kurumların öğretim programlarının geliştirilmesi ile ilgili çalışmaları yürütmektedir.

Çalışma Alanları:
Eğitim programları alanında yetişen kimseler; MEB'in çeşitli birimlerinde, kamu iktisadi teşekküllerinin, bankaların, özel eğitim kurumlarının eğitim birimlerinde görev alırlar.

 

BAŞA DÖN

 

GAZETECİLİK / BASIN ve YAYINCILIK / TELEVİZYON GAZETECİLİĞİ

Programın Amacı:
Gazetecilik programının amacı, yazılı basında haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Gazetecilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk yıllarında; sosyoloji, psikoloji, siyası tarih vb. temel sosyal bilimler ile ekonomi, hukuk ve istatistik alanlarında dersler okutulur. Sonraki yıllarda ise gazetecilik, fotoğraf, basın ekonomisi ve işletmeciliği, basın-yayın tekniği ve bilişim alanlarında dersler verilir ve uygulamalar yaptırılır.

Gereken Nitelikler:
Gazetecilik programına girmek isteyenlerin; normalin üstünde sözel yeteneğe sahip, sosyal araştırmalara meraklı, başkaları ile iletişim kurmaktan hoşlanan, girişken ve ısrarcı kimseler olmaları beklenir. Bu alanda çalışacak kimseler, iyi bir gözlemci olabilmelidirler. Gazetecilik programını düşünen öğrenciler, okul gazetesinde yazı yazarak kendilerini sınamalıdırlar.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Gazetecilik programını bitirenler, çeşitli basın ve yayın kuruluşlarının merkez ve haber bürolarında "Muhabir" olarak görev alırlar. Gazetecilik programından mezun olanların gazetelerde "Muhabir" olarak yaptıkları iş, haber toplamak ve bunları, açık, kısa ve ilgi çekici bir biçimde gazete ve dergilere yazmaktır. Gazete muhabirleri belli bir alanda uzmanlaşabilirler (spor muhabiri, polis muhabiri). Gazetecilerin çalışma saatleri, bağlı oldukları gazetenin türüne göre değişir. Çalışma, çok kere geceleri de devam eder. Gazete muhabirleri; bazen bir röportaj için günlerce ünlü bir kişinin peşinden koşmak, evlerinden uzakta, güç koşullarda yaşamak, gerektiğinde bir haber için kendilerini tehlikeye atmak durumunda kalabilirler.

Çalışma Alanları:
Gazetecilik programını bitirenler, genellikle basın-yayın kuruluşlarında görev alırlar. Gazetecilik; ekonomik koşullardan çok çabuk etkilenen bir sektör olduğundan, mezunların iş bulma şansı ülkenin ekonomik gelişmişliği ile çok sıkı ilişkilidir. Bununla birlikte, alanında çok iyi yetişmiş bir kimsenin her türlü koşulda işsiz kalamayacağı söylenebilir.

 

BAŞA DÖN

 

BİYOLOJİ

Programın Amacı:
Biyoloji programının amacı; canlıların evrimi, yeryüzünde dağılımı, anatomisi ve fizyolojisi konusunda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Biyoloji programında dört yıllık eğitim kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülür. Başlıca dallar botanik, zooloji, mikrobiyoloji, ekoloji başlıkları altında toplanabilir.

Botanik                       :Bitkilerin yapıları, yayımları gibi konularla ilgilidir.
Zooloji                         : Hayvanların yapısı, başlangıcı, yayılmaları ve genetiği gibi konuları içerir.
Ekoloji (Çevrebilim)  : Canlıların birbirleri ve çevre koşulları ile ilişkilerini içerir
Mikrobiyoloji             : Bütün mikroskobik canlılar (bakteriler,virüsler) ile ilgili konuları içerir
Hidrobiyoloji              : Sularda yaşayan canlılarla ilgili konuları içerir.

İlk yıl öğrencilere temel bilimler, genel biyoloji (kimya, fizik, biyometri ve jeoloji) konularında dersler verilir. İkinci, üçüncü ve dördüncü yıllarda botanik ve zooloji, hücre biyolojisi, genetik, fizyoloji, anatomi gibi alanlarda dersler verilir. Öğrenciler laboratuarda uygulama çalışmaları çalışmalarının bir bölümü de arazide yapılır.

Gereken Nitelikler:
Biyoloji programına girmek isteyen bir kimsenin fen derslerinde başarılı olması gerekmektedir. Biyoloji alanında çalışacak kimse, meraklı bir gözlemci, sabırlı bir araştırmacı olmalıdır. Bu alanda çalışma bazen yıllarca sürecek araştırmaları gerektirir. Bu alana girmek isteyen bir kimsenin, her şeyden önce, doğayı sevmesi, canlılarla uğraşmaktan hoşlanması ve bilimsel çalışmalardan doyum sağlayan bir kimse olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Biyoloji programını bitirenler "Biyolog" ünvanına hak kazanırlar. Biyolog genellikle laboratuarlarda canlı veya ölü bitki, hayvan ve insanın hücre veya dokularının yapısını, çeşitli kimyasal etkiler sonucu bu yapıda meydana gelen değişiklikleri inceler.

Çalışma Alanları:
Biyologlar; yoğun olarak Sağlık Bakanlığında ve SSK'ya bağlı hastanelerde, üniversitelerin tıp fakültelerinde, hidrobiyoloji araştırma merkezlerinde, Çevre Bakanlığına ve Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda; özel sektörde, ilaç ve besin endüstrisinde çalışmaktadırlar.
Öğretmenlik sertifikası alanlar, Milli Eğitim Bakanlığına veya özel sektöre bağlı orta dereceli okullarda ve dershanelerde öğretmenlik yapmaktadırlar. Biyoloji bölümünü bitirenler, sağlık, çevre sorunları, beslenme ve eğitim gibi alanlarda çalışabilirlerse de iş bulma olanakları sınırlıdır. Araştırıcı olarak çalışmak isteyenlerin lisansüstü eğitim yapmaları gereklidir. Tarım, tıp, eczacılık, veterinerlik, biyologların uygulama alanlarıdır. Biyologlar; Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıklarına bağlı ulusal parklar ve bahçeler müdürlüklerinde görev yapabilirler. Bazı biyologlar Maliye ve Gümrük Bakanlığında görev almakta, gümrüklerde yurtdışına götürülen bitki ve hayvan türlerinin denetimini yapmaktadır

 

BAŞA DÖN

 

HALKLA İLİŞKİLER ve TANITIM / HALKLA İLİŞKİLER ve REKLAMCILIK

Programın Amacı:
Kütüphanecilik programının amacı; bilgi, düşünce ve sanat ürünlerini toplama onların kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlama, kütüphanelerin kurulmasına ve işletmesine ilişkin eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Kütüphanecilik programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda; sosyoloji, tarih ve psikoloji vb. sosyal bilim dallarında temel bilgi kazandırıcı derslerden başka, kütüphaneciliğin tarihi, okul kütüphaneleri, halk kütüphaneleri, kataloglama ve sınıflama, kütüphane mevzuatı, çocuk edebiyatı, bilgisayar vb. dersler okutulur.

Gereken Nitelikler:
Kütüphanecilik programında okumak isteyenlerin; her şeyden önce, Türkçe'yi iyi okuyup yazabilen, analitik düşünme gücü yüksek, ayrıntı ile ilgilenmekten ve sistematik davranmaktan, kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Kütüphanecilik programını bitirenler, "Kütüphaneci" ünvanı ile görev yaparlar. Kütüphaneci; bir kütüphanede, yayınlanmış eserler arasında satın alacakları seçer; kitap ve dergilerin sınıflandırılması, katalog ve danışma kısmında okuyuculara, aradıkları bilgileri bulmada yardımcı olur, onarılacak veya ciltlenecek kitapları ayırır, kütüphanedeki eserlerden bilgiler derler ve bunları okuyuculara sunar. Kütüphaneci kapalı yerlerde ve genellikle sessizlik içinde, kütüphanenin büyüklüğüne ve tipine göre yalnız ya da başka meslektaşları ile birlikte çalışır. Geceleri ve tatillerde açık olan kütüphanelerde kütüphaneciler, nöbet tutarlar.

Çalışma Alanları:
Kütüphanecilik mezunları; kamu sektöre ait kütüphanelerde, arşivlerde ve bilgi verme merkezlerinde görev alırlar. Kültür Bakanlığına ve üniversitelere ait kütüphaneler, kamu kesiminin en geniş işveren bölümünü oluşturmaktadır. Özel sektörün bilgi verme merkezleri ve özel arşivleri, ücret yönünden daha doyurucu çalışma alanlarıdır. Bir yabancı dil bilmek, bu alanda iş bulma şansını arttırmaktadır.

 

BAŞA DÖN

 

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

   Psikolojik danışma ve rehberlik uygulamaları çağımızın başlarında ilk kez eğitimde yeni bir boyut olarak ele alınmış; ancak kısa bir sürede önemli gelişmeler kaydederek günümüzde başlı başına bir bilim dalı haline gelmiştir.

   Günümüzde psikolojik danışma ve rehberlik alanının her geçen gün artan ölçülerde, kendine özgü bir literatürü ve uygulama alanı vardır. Özellikle araştırmaya dayalı bilgiler hızla artmaktadır. Tüm çalışmalarda bilimsel yöntemler kullanılmakta; sürekli olarak yeni bilgiler işe koşulup, hızla alanın kendi kendini yenilemesi sağlanmaktadır.

   Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri bireyin bir bütün olarak gelişmesini ve böylece onun kendini gerçekleştirmesini amaçlayan psikolojik yardım hizmetleridir. Bu psikolojik hizmetler, hangi adla verilirse verilsin, insanların, ruh sağlığı yerinde insanlar olmasını amaçlar. Başka bir deyişle, psikolojik hizmet, bir ruh sağlığı hizmetidir denilebilir. Ruh sağlığı hizmeti, başlangıçta sadece sağlık kuruluşlarında verilen tıbbi bir hizmet olmanın ötesinde bugün, her türlü eğitim, sosyal yardım ve endüstri kuruluşlarında yaygınlaşan bir psikolojik yardım hizmeti haline gelmiştir.

   Yaşantımızın her alanına ve anına girmiş olan teknoloji, her geçen gün giderek zayıflayan insan ilişkileri ve toplumca verdiğimiz yaşam savaşı gibi unsurlar düşünüldüğünde; hangi yaşta ve konumda olursa olsun herkesin rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine duyduğu gereksinim oldukça açıktır. Dolayısıyla bu meslek dalı da her geçen gün daha da yaygınlaşacaktır.

   Psikolojik danışmanlar, psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin tümünden sorumlu ve bu hizmetleri yetki ile sunabilecek bilgi ve beceriye sahip profesyonel kişilerdir.

   İnsan davranışlarının temelleri, eğitim ve eğitimin temelleri, psikolojik danışma ve rehberlik, insan özellikleri ve bunları ölçme yöntemleri, eğitsel ve mesleki bilgi toplama ve yayma, mesleki ilişkiler ve etik kurallar, istatistik ve araştırma yöntemleri, psikolojik danışma kuram ve uygulamaları gibi alanlar, rehberlik ve psikolojik danışmanlığın konu alanları içinde yer alır.

Bölümde Okutulan Dersler

   4 yıllık lisans eğitimi boyunca; psikoloji, sosyoloji, felsefe, eğitime giriş, gelişim psikolojisi, öğrenme psikolojisi, çocuk psikolojisi, yetişkin psikolojisi ve ana-baba eğitimi, iletişim, kişiler arası ilişkiler, bireyi tanıma teknikleri, insan kaynakları yönetimi, özel öğretim yöntemleri, davranış bozuklukları, zeka engelli ve üstün zekalıların eğitimi, araştırma teknikleri, istatistik, ölçme ve değerlendirme gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yapılmaktadır.

   Bu meslek dalını seçecek adaylarda bulunması gereken bazı kişisel nitelikler ise; insan değerlerine kendini adama, insanı sevme ve sayma, objektiflik, sabırlılık, açık fikirlilik, sosyal yetenek, girişkenlik, uyumlu ve dengeli olma, iletişim becerisi, yargılamadan ve eleştirmeden, insanları olduğu gibi kabul edebilme, hoşgörü, sempati ve sürekli olarak kendini yenileme ve geliştirme

 

BAŞA DÖN

 

REKLAMCILIK

   
Reklamcılık, küçük bir grubun, büyük bir kitlenin istek ve gereksinimlerini karşılamak için yarattığı ürün ve hizmetler hakkında insanlara haber ulaştırmasıdır. Bu yönüyle reklamcılık bir haberleşme yolu yaratılmak amacıyla ortaya çıkmış bir yöntemdir. Ancak söz konusu haberleşmeyi rastgele ve alalade bir haberleşme yöntemi olarak görmemek gerekiyor. Seçilmiş, elit ve bir o kadar da etkileyici mesajlarla doludur reklam. Hitap edilen kitlenin sosyal, siyasal ve kültürel değerlerine zarar vermeden, mal ve hizmetlerin, piyasa koşullarındaki yeri ve öneminin bildirimidir.

   Reklamcılık, ticaret dünyasının bir sözcüsü olarak hayatımıza girmiştir. Bu nedenle mahalle pazarındaki limonun, tezgahı üzerinde limonları sıkması da bir reklamdır, büyük firmalar ve holdinglerin iletişim araçları, ışıklı panolar ve dev bilbordlar kullanarak yaptıkları iş de…

   Ticaret hayatı için reklam bir mesajı, potansiyel alıcıya ucuz yoldan ulaştırma imkanı sunmaktır. Üretilen mal ve hizmetlerin müşterilere tanıtımı, malın ve markanın piyasalarda kabulü ve aynı zamanda korunması için her türlü ortamı hazırlayan da yine reklamdır. Reklamda esas amaç, satılma, çoğu zaman para biçiminde görülen kâr etme arzusudur.

   Günümüz ekonomik koşulları dikkate alındığında, reklamın ekonomik hayatta oldukça önemli bir yer işgal ettiğini görmek fazlaca zor olmayacaktır. En küçüğünden en büyüğüne kadar, sanayi ve ticaret kuruluşlarının ürettikleri malın tanıtımını yapmak ve müşteri potansiyellerini genişletmek için bu işe büyük önem verdikleri görülmektedir. Gazete sayfaları, TV ekranlarının yanı sıra etki uyandıracağına inanılan her mekan (caddeler, sokaklar, insanların yoğun olarak yer aldıkları yerler) rengarenk resimler ve mesaj yüklü kısa cümlelerle doldurulması bu işin önemini göstermektedir. Reklamcılık bir nevi alıcı satıcı işi olarak da görülebilir. Bu nedenle sosyal ilişkileri güçlü, hayal gücü yüksek ve insanları etkileme yeteneğine sahip prezantabl elemanlar bu işi rahat yapabilirler.

   Üniversitelerin reklamcılık bölümlerinde ağırlıklı olarak sosyal dersler okutulmaktadır. Piyasa araştırmaları, sosyal psikoloji, pazarlama, metin yazarlığı, istatistik ve iktisatın yanı sıra kısmen de olsa hukuk, okutulan dersler arasındadır. Reklamcılık iş bulma olanakları oldukça geniş bir sektördür. Bu bölümden mezun olanlar, ticari ve siyasi her kurumda iş bulabilecekleri gibi, özel olarak da reklam şirketlerinde metin yazarlığı, müşteri temsilciliği yapabilirler, büyük şirketlerin reklam ve organizasyon sorumlusu olarak görev alabilirler. Satın alma ve pazarlama departmanlarında çalışabilirler. Mali anlamda oldukça karlı ve kazanç getirici bir iştir. Mezunlarına serbest çalışma kapılarını sonuna kadar açmıştır. Hareketli, yoğun ve bir o kadar da zevkli bir iştir

 

BAŞA DÖN

 

SANAT TARİHİ

   Sanat tarihi programının amacı, Türkiye’de ve dünyada üretilmiş sanat eserlerini, geniş bir kültür çevresi içinde yürüterek kronolojik gelişme ve yöresel boyutlarında incelemek ve bu alanda eğitim yapmaktır. Roma çağı sonundan günümüze kadar, çeşitli devirler halinde sanat eserleri üslup ve kültür çevreleri kendi metodu ile incelenir. Sanat tarihçisi, mimarlık eserleri, resim gibi sanat eserlerini değerlendirir, korur ve tanıtır, halkta sanat sevgisinin gelişmesi için konferanslar verir ve yayınlar yapar.

   Dört yıllık lisans eğitiminde; İslam öncesi Türk sanatı, teknik resim-rölove ve fotoğrafçılık, sanat tarihine giriş, Avrupa Sanatı (resim, heykel, mimari). İslam Sanatı, Bizans sanatının kaynağı, Antik sanat, İslam öncesi, İran ve Mısır sanatı, kültür tarihi, mitoloji ve ikonografi, genel terminoloji, eleştiri ve yöntembilim, ileri Osmanlıca, Ortaçağ Türk mimarlığı, İstanbul’da Bizans anıtları semineri, müzeciliğe giriş, Selçuklu el sanatı, Avrupa sanatında resim ve heykel, müzecilik, müzik ve plastik sanatlar ilişkisi gibi dersler okutulur. Yaz aylarında yüzey araştırması ve kazılar, müzelerde uygulamalar yapılır.

   Mezunlara lisans diploması ve “Sanat Tarihçisi” ünvanı verilir. Genellikle müzelerde çalışırlar. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü, MTA, turizm kuruluşlarında iş bulabilirler. Bilimsel çalışmaya meraklı olanlar, üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Öğretmenlik sertifikası almış olanlar sanat tarihi öğretmeni olarak orta dereceli okullarda görev alabilirler

 

BAŞA DÖN

 

SOSYAL ANTROPOLOJİ

   Kültürün yaratıcı öğesi olan insan topluluklarının yaşama biçimlerini kültürlerin oluşumlarını, gelişimini, değişimini ve etkileşimini inceleyip araşıtırmak üzere eğitim yapar. Teorik bilgi aktarımının yanı sıra güncel olayların ve sosyal problemlerin arkasında yatan faktörleri saptayabilecek araştırmaların nasıl yapıldığını uygulayarak öğretir.

   Dört yıllık lisans eğitiminde ekoloji, kültür analizi, köy ve köy sorunlar, aile antropolojisi, kültür türleri, kültür değişmeleri, din antropolojisi ve belgeleme, veri değerlendirme, fiziki antropolojiye giriş, sosyal antropolojide alan araştırmaları ve uygulama gibi dersler okutulmaktadır.

   Sosyal antropoloji programını tamamlayanlara lisans diploması ve “ Sosyal Antropolog” unvanı verilir. Sosyal antropologlar çeşitli kültürlerde ve Türk toplumunda çeşitli alt kültürler üzerinde araştırmalar yapar. Çeşitli insan grupları içinde bir süre yaşayarak ve katılımcı gözlem biçimini kullanarak onların yaşam biçimini değerlendirir.

   Mezunlar kamu ve özel sektöre ait çeşitli kurumlarda iş bulabilirler.

 

BAŞA DÖN

 

TARİH

   Tarih/ tarih öğretmenliği bölümü konuyla ilgilenen ve akademik düzeyde araştırma yapmak isteyen üniversite adaylarına yönelik olarak kurulmuş bir bölümdür. Bölüm, sosyal bilimlerin olmazsa olmaz denilen bir alanında araştırma, bilgi üretme ve öğretimi amaç edinmiştir.

   Üniversitelerin tarih bölümünün ders programında dünya ve Türk tarihi ile ilgili dersler verilmektedir. Ancak Türk Tarihi ile ilgili dersler, genel tarih derslerinden belirgin oranda yoğundur. Tarih bölümlerinde tarihe yardımcı kabul edilen, sosyal antropoloji, paleografya, cografya gibi bilimlerde ders programı içinde görülmektedir.

   Tarih öğretmenliği bölümünde 8. dönem öğrencileri öğretmenlik uygulaması yapmakta ve uygulamaları yaptıkları kurumlardan gelen puanlar doğrultusunda not almaktadırlar. Ayrıca öğrenciyi araştırmaya itmek için projeler yapmaları istenmektedir. Tarih bölümü, en fazla akademisyen ve okutmana sahip olan bölümlerden birisidir. Mezunlardan bir kısmı tarihe yardımcı ve bağlantılı alanlarda yüksek lisans programlarına devam ediyor, bir kısmı turizm sektöründe çalışıyor.

   Başarılı tarihçi; her şeyden önce iyi bir araştırmacıdır. Tarihte sonuca çabuk ulaşılmaz, tarihçi, sosyal bilimlerin her alanına ilgi duyar. Tarihçinin geniş bir genel kültürü vardır. Tarihçi bilimsel çalışma ve incelemeden zevk alır.

Bölümde okutulan dersler

   Atatürk İlkeleri ve Inkilap Tarihi, Eskiçağ Tarihi, Yeniçağ Tarihi, Sosyolojiye Giriş, Ekonomi Tarihi, Osmanlıca, Türk Lehçeleri, Uygarlık Tarihi, Orta Asya Türk Tarihi, Osmanlı Paleografyası, Yakınçağ Tarihi, Türk Tarihçiliği, Selçuklu Tarihi, Beylikler Dönemi Türk Tarihi, Ortadoğu Tarihi, Çağdaş Dünya Tarihi, Siyasi Düşünce Tarihi, Türk Anayasa Tarihi, Türk İktisad Tarihi, Türk Metodolojisi.

   Eğitim fakültelerinin tarih öğretmenliği bölümleri de yaklaşık olarak aynı programı uygulamaktadır. Ancak farklı olarak pedagojik formasyon dersleri olan Eğitime Giriş, Eğitim Psikolojisi, Bilimsel Araştırma Yöntemleri, Eğitim Sosyolojisi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık dersleri gibi dersler de verilmektedir. Türk Cumhuriyeti Tarihi ve Osmanlı Toplumunda Devlet Yapısı Dersleri seminer şeklinde yürütülmektedir. Bazı fakülteler son iki dönemde öğrencilerden bitirme tezi istemektedirler

 

BAŞA DÖN

 

TARİH ÖĞRETMENLİĞİ

   Tarihsel olayları araştıran, yorumlayan ve gelecek kuşaklara aktaran öğretmen yetiştirilmesi amaçlanır.

   Dört yıllık lisans eğitiminin birinci yılında; tarih metodolojis, Orta Asya Türk Tarihi, İslam Tarihi, Bizans ve Batı Avrupa Tarihi, Büyük Selçuklu İmparatorloğu Tarihi, Osmanlı Tarihi, Eğitime Giriş Sosyolojisi, ikinci yılında Osmanlı Paleografyası, İslam Tarihi, Eskiçağ Medeniyet Tarihi, Anadolu Selçuklu Tarihi, Türk Dünya Coğrafyası, Eğitim Psikolojisi, üçüncü yılda; Osmanlı Tarihi, Ülkeler Coğrafyası, Doğu Avrupa Türk Kavimleri, Hindistan Türk Devletleri Tarihi, Ölçme – Değerlendirme, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, Haçlı Seferleri Tarihi, dördüncü yılda; Yeni ve Yakınçağda Avrupa Devletleri, Türkiye Coğrafyası, Eğitim Yönetimi, Tarih Özel Öğretim Yöntemleri, Türk Eğitim Tarihi gibi dersler okutulur.

   Bu bölümde okumak isteyen kişilerin, insan ve toplum bilimlerine karşı ilgili, akademik yeteneğin yanında sözlü anlatım gücü kuvvetli, insanlarla kolay iletişim kurabilen ve öğretmekten zevk alan kişiler olmaları beklenir.

   Bölüm mezunları “ Tarih Öğretmeni” unvanı ve lisans diploması alırlar. Mezunlar ortaöğretim kurumlarında ve özel dershanelerde tarih öğretmeni olarak çalışabilirler.

 

BAŞA DÖN

 

TELEVİZYON GAZETECİLİĞİ

   Televizyon gazeteciliği görsel iletişim sektörünün teknik ve kültürel anlamdaki gelişmesine paralel olarak doğmuş bir programdır. Programın amacı, günümüzde oldukça etkili hale gelen ve gün geçtikçe de etki alanını genişleten televizyon yayınları için gerekli olan haber, program ve araştırmacı elemanları yetiştirmektedir. TV yayıncılığı ve TV istasyonlarının bu kadar gelişmediği dönemlerde, sınırlı sayıdaki TV kanalları açısından bu işi doğrudan gazetecilik bölümü mezunları yapmaktaydılar. Ancak teknoloji devriminin elektronik haberleşme araçları üzerindeki etkisi ile TV’lerin kitleler üzerindeki etkisi kadar yaygın anlayışları ve içeriklerinde de büyük oranda değişimler yaşandı. Toplumsal yaşamda hemen hemen herkez TV’lere bağımlı hale geldi, büyülü kutu yaşamın her boyutunda etkili olmaya başladı. Yerel, ulusal ve uluslararası yayın yapan istasyonlar hemen hemen toplumun her kesimi tarafından izlenir oldu. Dahası TV’nin teknolojisi değişti, işleyiş ve uygulama standartları çağın teknolojisine uygun hale getirildi.

   İşte bütün bu nedenlerden dolayı hem habercilik formasyonu olan hemde TV teknik ve teknolojisine hakim elemanların varlığı kaçınılmaz hale geldi. Türkiye’de de amacı iletişim sektöründe çalışacak eleman yetiştirmek olan İletişim Fakülteleri, söz konusu bu ihtiyacı karşılamak için bünyelerinde TV gazeteciliği adında bir programa yer verdiler.

   Programın eğitim- öğretim süresi 4 yıldır. Adaylar eğitim – öğretim süreci içinde mesleği daha yakından tanıyabilmek için, özel ve resmi TV kuruluşlarında 4 ay staj yapmak zorundadırlar. Televizyon gazeteciliği, hareketli, sosyal , güncel ve tarihi gelişmelere karşı meraklı, olaylara sosyal, siyasal ve iktisadi açıdan geniş bakabilen, yazılı ve sözlü anlatım yeteneği olan adaylar için uygun ve elverişli bir bölümdür. Mezunların medyayı ilgilendiren her kurumda çalışma imkanları vardır. Ancak TV setörünün gün geçtikçe genişlemesi, bu programı bitiren adaylara doğrudan TV’nin kendi bünyesinde çalışma imkanı sunmaktır. TV’de çalışmayı seven mezunlar, birim olarak haber merkezinde, araştırma programlarında ve aktif olarak haberin içinde yer almaktadırlar.

   Yoğun ve yorucu olmasına rağmen, ekonomik olarak çalışanları tatmin eden bir meslektir.

Bölümde okutulan dersler

   Program kapsamında TV teknikleri, kurgu, kamera, metin yazarlığı bilgisayar, fonetik – diksiyon gibi teknik derslerin yanı sıra; bir gazeteci için her zaman gerekli olan sosyal dersler ( siyasal bilimler, siyasal düşünceler ve rejimler, uluslararası ilişkiler, temel iktisat, günümüz Türk gazeteciliği ) yoğun olarak okutulmaktadır

 

BAŞA DÖN

 

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

   Günümüz toplumunda bireylerin doğru ve etkili iletişim kurabilmesi beraberinde pek çok başarıyı da getirmektedir. Doğru ve etkili iletişimin vazgeçilmez bir boyutu da konuşmada akıcılık, netlik, kelimeleri doğru kullanabilme gibi becerilerdir.

   Dil ve edebiyat programları, o dilin kökenine inerek diğer dillerle olan ilişkilerini, zaman içindeki değişimini izleyen ve sürekli yenilenme gösteren toplum hayatına girmiş olan kavramlara karşılık gelecek kelimeler türeten proğramlardır. Ancak dilin yapısı ve gelişimini irdelerken, o dilde basılı olan edebi eserler ve metinlerde incelenir. Türk Dili ve Edebiyatı’nın geçmişi bilimsel olarak incelenirken, yeni akımlar da tartışılır ve incelenir.

Bölümde okutulan dersler

   Öğretim süresi 4 yıl olan Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde, Azeri Türkçesi, Eski Anadolu Türkçesi, Yeni Türk Şiveleri Genel Dil Bilimi, Eski Türk Edebiyatı, Türk Halk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Türkiye Türkçesi, Kompozisyon, Osmanlıca, Türk Halk Bilimi, Tiyatro Bilgisi dersleri okutulmaktadır.

   Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde ise sayılan bu derslere ek olarak Eğitim Yönetimi, Eğitim Teknolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme gibi formasyon dersleri de verilmektedir.

   Bölüm ÖSS Sözel Puanı ile öğrenci alan bir bölümdür. Mezun olunan üniversite ve bölümün referans olarak kabul edildiği, ancak mesleki durum ve kariyer üzerinde tam bir gösterge olmadığı ülkemiz iş dünyasında, Türk Dili ve Edebiyatı mezunları pek çok farklı alanda iş bulma olanağına sahiptirler.

   Araştırmacı bir ruha sahipseniz, Türk dilinin kaynağı, yapısı, gelişimi ve değişimi, edebi eserler ilginizi çekiyorsa, bilime karşı merakınız varsa, zihinsel efor sarfetmeyi tercih ediyorsanız, üniversitelerde dilbilimci olarak görev alabilirsiniz.

   Eğitim fakültesi mezunuysanız yada pedagojik formasyonunuz varsa, sabırlıysanız, başkalarını anlayıp yardım etmekten ve öğrendiklerinizi paylaşmaktan hoşlanıyorsanız, özel eğitim kurumları yada devlet okullarında öğretmenlik yapabilirsiniz. Kurallara sıkı sıkıya bağlı, düzenli, topluluktan fazla hoşlanmayan bir yapınız varsa kütüphanelerde, arşivlerde Kültür Bakanlığı’nda çalışabilirsiniz.

   Eğer güzel ve etkin konuşmanızla göz doldurabilen bir insansanız, son yıllarda sıkça görmeye başladığımız spikerlik ve güzel konuşma kurslarında öğretmenlik yapabilirsiniz. Aktif yaşantıyı seven, yaratıcılığına ve gözlemlerine güvenen, her an aklına yeni parlak bir kişilik ve düşünce yapınız varsa, özel yeteneklerinizde bu özelliklerinizi tamamlıyorsa, gazete ve dergilerde köşe yazarlığı, editörlük gibi işler de yapabilirsiniz

 

BAŞA DÖN

 

ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ

   Astronomi ve uzay bilimleri programının amacı, üniversitelerde bulunan ve rasathaneler yardımıyla gökcisimlerinin, güneşin, yıldızların hareketlerini, nitelik ve niceliklerindeki değişimlerini, evrendeki konumlarını inceleyerek teknik insangücünü yetiştirmektir.

   Astronomi; astronometri ve astrofizik olarak iki anabilim dalına ayrılır. Astronometri gökcisimlerinin hareketlerini ve konumlarını incelerken, astrofizik gökcisimlerinin fiziksel özellikleri üzerinde çalışmalar yapar.

   Bölümde yıldız atmosferleri, özel yıldızlar, çift yıldızlar, yıldızlar arası kolon yoğunlukları, galaksiler, kozmoloji, güneşin günlük hareketlerinin incelenmesi gibi konularda da araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalardan elde edilen veriler, bilgiler, uluslararası kuruluşlarlada paylaşılmaktadır. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin ortanın üzerinde bir fizik ve matematik altyapısına sahip olmaları gerekmektedir. Bölümle ilgili kaynakların nerdeyse tamamının İngilizce olması nedeniyle İngilizce bilmek de gereklidir.

   Öğrenim süresi 4 yıldır.

   Bölüm mezunları “Astronom” ünvanı alırlar. Mezunlar, üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilecekleri gibi rasathanelerde ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne bağlı gözlem istasyonlarında görev almaktadırlar.

   Eğitimleri sırasında aldıkları bilgisayar dersleri, kendilerini yetiştirdikleri takdirde çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı veya bilgisayar yazılım elemanı olarak iş bulmalarını da sağlamaktadır. Bilimsel çalışma yapmak isteyen öğrenci ve mezunlar, 1997 yılında açılan Türkiye’nin ilk gözlemevi Antalya Bakırtepe Gözlem İstasyonu’ndan yararlanabilmektedir.

Bölümde okutulan dersler:

   Bölümde ilk yıl fizik ve matematik dersleri okutulmaktadır. İkinci yıldan itibaren ise genel ve küresel astronomi, gök mekaniği, astrofizik, spektroskopi, gezegenler teorisi, çiftyıldızlar bilgisi, güneş, yüksek enerji astrofiziği, galaksiler, astronomide gözlem araç ve yöntemleri, uzun dalga boyu astrofiziği, yıldızların iç yapısı ve evrimi, kozmoloji ve astronomi tarihi dersleri verilmektedir. Bu derslerin yanı sıra öğrenciler genel programlama adı altında bilgisayar dersi de almaktadırlar.

 

BAŞA DÖN

 

BESLENME VE DİYETETİK

   Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirimesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve beslenme sorunlarına yönelik araştırmalar yapmaktır.

   Bölüm mezunlarına diyetisyen unvanı verilir.

   Mezunların çalışma alanları: Sağlık sektörü ( özel ve kamu), Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Eğitim ve Sağlık Ocakları, Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri, SSK, Mediko Sosyal Merkezleri, Huzurevi, Silahlı Kuvvetlere bağlı sağlık kuruluşları.

   Öğrenim Süresi: 4 yıl

   Okutulan Dersler: Genel Kimya, yönetim ekonomisi, beslenme ve diyetiğe giriş, anatomi, fizyoloji, beslenme kimyası, ana ve çocuk beslenmesi, toplum beslenmesi, besin kimyası, diyet tedavisi, genel mikrobiyoloji, biyo – istatistik.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal puanı ve ile öğrenci alınmaktadır. Fen, fen bilimleri, klasik fen, tabii bilimler, fen- matematik alan- kol bölümlerinden mezun olanlar ilgili programı tercih ettikleri takdirde AOBP 0,5 katsayısı ile çarpılır.

Diyatisyen ne iş yapar?

   Hastanelerde ve diğer kuruluşlarda bireyler ve gruplar için normal ve iyileştirici diyetleri planlar, hazırlar ve denetler. Diyetlerin besleyici değerlerini saptar, gereksinilen besinlerin miktarlarını saptayarak satın alınmasını sağlar. Besinlerin hazırlanmasıyla ve servisiyle ilgili araç ve gerçlerin satın alınmasını , yerleştirilmesini, kullanılmasını ve bakımını sağlar. Sağlık ilkelerine uygun besin seçer, hazırlama ve saklama konusunda birey ve saklama konusunda birey ve grupları eğitir. Beslenme sorunlarını araştırır

 

BAŞA DÖN

 

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği / Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği

   Günümüzde bilgisayar her amaca uygun olarak değişik büyüklük ve özelliklerde tasarlanabilmekte, üretim hatlarında, bankacılıkta, savunmada, ekonomik ve sosyal planlamada, eğlence sektöründe, haberleşmede, sağlık ve eğitimde, kısacası hayatın her alanında etkin bir rol oynamaktadır.

   Bilgisayar, 21, Yüzyıla girmeye hazırlandığımız şu yıllarda ülkemizde ve dünyada, hemen hemen her alanda ve farklı konularda, gün geçtikçe kullanımı artan araçlardan biridir. Çağımız teknoloji baş döndürücü bir değişim içindedir. Bu değişim karşında durabilmek; sürekli kendini yenileyebilen, gerçekleştirebilen, kamu ve özel sektördeki kompleks sistemleri etkin bir şekilde kullanabilen insan gücünü yetiştirmekle mümkün olabilir. Bu anlamda bilgisayar mühendislerine duyulan ihtiyaç kaçınılmazdır.

   Bilgisayar Mühendisliği’nin esas amacı bilgiyi otomatik olarak kullanma, programların yazılım ve donanımları, bilgi iletişim tekniklerini geliştirme ve bu yöntem ve teknikleri çeşitli alanlarda kullanmaktır. Bilgisayar mühendisliği, özellikle yazılım ve donanımlarının bütünleşerek oluşturduğu bilgisayar sistemlerini teorik olarak inceleyip geliştiren ve teknolojiler üreten bir daldır. Bilgisayar mühendisliği bölümünde bilgisayar sistemlerinin yapısı, işleyişi, tasarımı, projelendirilmesi sistemlerin kullanılması konusunda eğitim ve araştırma çalışmaları yapılır.

   Bu gün varolan eğitim kurumlarından bilgisayar ile ilgili pekçok yeni bölüm açılmaya devam ediyor.

   Değişik isimler altında açılan bu programlar bize bu konuda branşlaşmaya doğru gelişmeler olduğunu gösteriyor. Bilgisayar ile ilgili eğitim veren programların iki ayrı bölümde ele alabiliriz: Birincisi yazılım, İkincisi donatım.

   YAZILIM: Programlama dilleri, bilişim sistemleri, sayısal çözümlemeler ve modelleme, hesaplama kurumları konularında eğitime ağırlık verir.

   DONANIM: Bilgisayar sistemleri, elektronik, mikro bilgisayarlar, bilgisayar mimarisi, yapay zeka konularında eğitime ağırlık verir.

   Bilgisayar bilimleri programlarında bilgisayar ile ilgili kurumsal ve uygulamalarda ortaya çıkan yada çıkacak olan problemlerin çözümü ve ortadan kaldırılmasına dönük bir eğitim öğretim çalışması uygulanır.

   Bu programdan mühendislerin bilgi – işlem merkezinde kendilerini bekleyen sorunlara çözüm getirebilecek bir bilgi ve yetenek düzeyinde mezun olmaları amaçlanmıştır.

   Bilgisayar ve enformatık mühendisliği, donanım ve yazılımlarının bütünleştiği bilgisayar sistemlerinin matematiksel ve mantıksal temellerini kurumsal olarak inceleyip geliştiren, bu temellere dayalı olarak tasarım, yapım ve kullanım için yöntem, teknik ve teknolojiler üreten bir mühendislik dalıdır. Bilgisayar mühendisliği bölümünde sürdürülen araştırmaların bazıları şunlardır: Yazılım mühendisliği, dağıtık veri tabanı sistemleri, bilgisayar ağaları, çok ortamlı işlemler, görüntü işleme, mikro işlemci tasarımı , paralel hesaplama ve bilgisayar mimarisi.

Mezunların unvanı ve çalışma alanları

   Bölüm mezunlarına lisans diploması ve “Bilgisayar Mühendisi” unvanı verilir.

   Mezunların tümü çok iyi koşullarda, hemen iş bulabilme garantisine sahipler. Mezunlar arasında özel kuruluşlarda çalışanlar, kamu kuruluşlarında çalışanlara oranla daha fazladır. Bilgisayar mühendisleri eğitim, yönetim endüstrisi, ticaret, hizmet alanlarında faaaliyet gösteren kamu kurumlarıyla özel kuruluşlarda, sistem çözümleyici ve uygulama programcısı, bilgisayar donanımı ve yazılım üreten ve pazarlayan şirketlerde bilgi – işlem merkezlerinde yönetmen, veri yönetimi, bilgisayar destekli endüstriyel sistemlerin tasarım ve geliştirmelerinde araştırma ve geliştirme mühendisi olarak görev olabilirler

 

BAŞA DÖN

 

BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ

   Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği- Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği- Bilgisayar Öğretmenliği- Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği 8 yıllık zorunlu eğitim yasasının kabulu ile Dünya Bankası’nında katılımlarıyla ilk ve ortaöğretim kurumlarımız eğitim teknolojisinin zorunlu kıldığı araç ve gereçleri ile donatılmaya başlanmış, pilot okul uygulamaları ülkemizin dört bir yanında başarıyla uygulanmıştır.

   Bu yükseköğretim programlarınında amacı, her kademe ve türde temel eğitim ve lise düzeyindeki öğretim kurumlarında öğretim teknolojisi laboratuarlarının sorumluluğunu alacak, bilgisayar destekli öğretim ve öğrenim konusunda okullardaki ihtiyaçı karşılayacak ve diğer branşların öğretmenlerine yardımcı olabilecek bilgi ve beceriye sahip öğretmenler yetiştirmektedir.

   Lisans eğitimi süresi 4 yıldır. Mezunlar “Bilgisayar Öğretmeni” ünvanı alırlar. Bu programlardan mezun olanlar, resmi ve özel öğretim kurumlarında yada bilgisayar kursu veren özel kurslarda öğretmen olarak görev yapabilirler. Ayrıca bilgisayar üreten ve pazarlayan özel kuruluşların bilgi – işlem merkezlerinde çalışabilirler.

Bölümde okutulan dersler

   Bölüm öğrencileri lisans eğitimleri süresince matematik, genel biyoloji, genel kimya, fizik, genel programlama, programlama dilleri, işletim sistemleri ve uygulamaları , bilgisayar ağları ve iletişim , eğitimde ınternet uygulamaları gibi derslerde eğitim görmektedirler. Ayrıca öğretmen olmak için gerekli formasyon dersleride okutulmaktadır.

 

BAŞA DÖN

 

BİYOKİMYA

   Biyokimya, biyolojik sistemlerin organizasyon ve fonksiyonlarını moleküler düzeyde inceleyen bir bilim dalıdır. Canlı yaşamı ile ilgisi biyokimyayı benzer nitelikteki fizik, kimya, biyoloji gibi fen bilimleri ile sağlık bilimleri, beslenme ve çevre konularında etkin bir dal haline getirmektedir. 21. yüzyılda biyokimya ve biyoteknoloji gelecekte, bugün hayal edilemeyecek olanakları insanların hizmetine sunacaktır.

   Bu çalışmalardada en büyük pay biyokimyanın olacaktır. Son yılların Nobel Bilim Ödülleri büyük oranda biyokimyasal çalışmalara ağırlık verilmiş ülkelerde biyokimyanın olacaktır. Ayrıca gelişmiş ülkelerde biyokimyanın tıp, hukuk gibi sınavla öğrenci alan ender bölümlerden biri olması geleceğin en büyük göstergesidir.

   Türkiye’de lisans düzeyinde ilk biyokimyaya öğretime 1978 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan Biyokimya ve Mühendisliği bölümünde başlamıştır. Bu bölümün ve kimya fakültesinin malesef 1982 yılında kapatılması sonunda biyokimya öğretimine 1982- 1995 yılları arasında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nde Biyokimya ağırlıklı kimyagerlik programı ile devam edilmiştir. Mayıs 1995 te Ege Üniversitesi Fen Fakültesi bünyesinde Türkiye’nin ilk Biyokimya Bölümü kurulmuş olup 4 yıllık lisans, yüksek lisans ve doktora alanında eğitim vermektedir. Biyokimya bölümü içinde biyokimyagerlik ve biyoteknoloji ağırlıklı olmak üzere iki ana yönlendirici vardır. Ayrıca seçmeli ve serbest seçmeli ders olanakları ile çevre, sağlık, gıda gibi tercih edebilecekleri başka alanlara da yönelebilirler.

Mezunların çalışma alanları

   Mezunlar gıda, ilaç, tıbbi ve kimyasal maddeler, tarım ilaçları, kozmetik ve deterjan sanayileri ve fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi kollarında, üniversite, tıbbi, tarımsal ve çevre araştırma merkezlerinin rutin işlemler ve araştırma laboratuarlarında görev alabilirler. Bölüm mezunları belirtilen iş alanlarında, üretim proseslerinde veya prosesürlerin gerektirdiği rutin, kalite- kontrol analizleri, sağlıkla ilgili testler, yeni yöntem geliştirme çalışmaları ve bunların uygulanması aşamalarında biyokimyager olarak çalışırlar. Projelerin yürütülmesi ve sonuçlandırılmasında yönetici olarakta görev alabilirler. Biyokimyanın çeşitli dallar arasındaki bağlantıyı kurması nedeni ile iş alanlarının çeşitliliği ve yaygınlığı giderek artmaktadır. Buda iş bulma olanaklarını, diğer meslek gruplarına göre artmaktadır. Bunlara ilave olarak bölümde yürütülen lisansüstü öğretim sayesinde mezunlar yükseklisans ve doktora yapma olanağına sahiptirler

 

BAŞA DÖN

 

BIYOLOJİ / BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ

   Biyoloji bölümü, öğrencilere teorik ve pratik olarak canlıların evrimi, yeryüzünde dağılımı, anatomisi ve fizyolojisi üzerine bilgiler vererek, onları 21.yüzyılın temel bilimi olarak adlandırılan bu bilim dalında çağdaş bilgilerle donatmayı amaçlar, ülkemizin hastane ve laboratuarlarının teknik eleman ihtiyacını karşılar.

   Biyoloji iki temel gruba ayrılır; Botanik, bitkiler yaşamını inceler, zooloji ise hayvanlar üzerinde çalışır. Biyoloji öğretimi veren üniversitelerin bünyesinde ilgili üniversitesnin olanklarına bağlı olarak moleküler biyoloji, ekoloji, hidrobiyoloji, biyoteknoloji , genel biyoloji, uygulamalı biyoloji gibi anabilim dalları mevcuttur. Biyoloji öğretmenliği programı ise ortaöğretim kurumlarında görev alacak biyoloji öğretmenlerini yetiştirir. Biyoloji öğretmenliğini tercih edecek öğrenci fen derslerinde başarılı, meraklı, sabırlı bir araştırmacı olmalı, en önemlisi doğayı ve canlılarla uğraşmayı sevmelidir.

   Biyoloji bölümünde eğitim süresi 4 yıl, biyoloji öğretmenliği bölümünde ise 5 yıldır.

Bölümde okutulan dersler

   Her iki bölümde de aynı dersler okutulmakta, biyoloji öğretmenliği bölümde okuyanlar farklı olarak öğretmenlik formasyonu için gerekli ek dersler almaktadırlar. Bu formasyon derslerini isterlerse biyoloji bölümünü okuyanlarda 3. veya 4. sınıfta alarak öğretmen olma hakkını elde etmektedirler. İlk yıl temel fizik, kimya, matematik, biyoloji dersleri verilir. İkinci yıl omurgalı, omurgasız hayvanlar, organik kimya, histoloji ( doku bilimi) , bitki morfolojisi, sistoloji ( hücre bilimi) dersleri, üçüncü yıl tohumlu ve tohumsuz bitkiler, biyokimya, genetik, moloküler genetik, bitki enbiyolojisi, hayvan biyolojisi dersleri, dördüncü yıl ekoloji, bitki coğrafyası, hayvan enbiyolojisi, insan ve bitki fizyolojisi, evrim dersleri okutulmaktadır. Dersler laboratuar dersleridir.

   Biyoloji öğretmenliği bölümünü bitirenler “ Biyoloji Öğretmeni” ünvanını alırlar. Mezunlar her tür her derecedeki orta öğretim kurumlarında, dershanelerde öğretmen olarak görev alabilirler. Biyoloji bölümünü bitirenler ise “Biyolog” ünvanı alırlar. Bölüm mezunları öğretmenlik formasyonu derslerini almışlarsa resmi ve özel okullarda, dershanelerde öğretmen olarak çalışabilecekleri gibi, devlet hastaneleri ve özel sağlık kuruluşlarına bağlı laboratuarlarda, araştırma kurumlarında yada belediyelerde, gıda ve ilaç fabrikalarında iş bulabilirler. Çok sınırlı olmakla beraber, Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlıkları’na bağlı ulusal park ve bahçeler müdürlüklerinde iş bulma imkanı mevcuttur

 

BAŞA DÖN

 

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ

Öğretim süresi: 4 yıl

   Okutulan dersler: Matematik, fizik, kimya gibi temel fen dersleri, statik, mukamet, dinamik, yapı statiği, zemin mekaniği, teknik resim, bilgisayar programcılığı, malzeme gibi mühendislik dersleri ile çevre kimyası, mikrobiyoloji, makine bilgisi,su kalite kontrolü, hava kalite kontrolü, çevre modelleme, çevre hukuku gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal ağırlıklı puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

   Çevre sorunları yakın zamana kadar biyoloji biliminin içinde yer alan küçük bir bölümü, biyoloji biliminin içinde önemsiz bir araştırma konusu olarak görülmüştür. Elbette bu kısır bir yaklaşım olmuş artan sorunlar karşısında yeterli çözümlerin üretilmesine olanak tanımamıştır. Hızla artan dünya nüfusu ile beraber insanlar, pekçok sorunla da yüzleşmek zorunda kalmıştır. Kirlenmiş denizler, zehirli gazlar, nükleer atıklar, çarpık kentleşme, yok olan hayvan ve bitki türleri...

   Bu noktada insanlar kendi elleriyle yok ettiklerini onarmanın yollarını aramaya başlamıştır. Çevre mühendisliği ise bu arayışların sonucu olarak ortaya çıkmış olan evrensel ve kutsal bir misyona sahip bir bilim dalıdır.

   Çevre mühendisliği hızlı nüfus artışının ve endüstrileşmenin ortaya çıkardığı çevre sorunlarına mühendislik sorunlarına mühendislik çözümleri üretecek dünya standartlarında elemanlar yetiştirir. Çevre mühendisliği eğitiminin verildiği üniversitelerde eğitim dili olarak Türkçe kullanıldığı gibi İngilizce eğitimi veren üniversitelerde bulunmaktadır. Çevre sorunlarına çağdaş sorunlar üretebilmek amacıyla çoğu üniversitede bilgisayar destekli eğitim verilmektedir. Pekçok üniversitede bulunan internet ağıyla uluslararası yayınların takibi kolaylaştırılmaktadır. Üniversitelerin yurt dışı bağlantıları sayesinde öğrenciler konuyla ilgili teknoloji ve bilimsel gelişmeleri yakından takip edebilme olanağı bulabilmektedir. Gene üniversite yönetimleri tarafından düzenlenen gezilerle, öğrencilere uygulamaları yakından inceleyebilme olanağı tanıdığı gibi staj olanaklarıylada uygulama alanında deneyim kazanabilme şansı yaratılmaktadır. Üniversitelerin bünylerinde yer alan laboratuarlar ise uygulama alanında mevcut olan önemli bir diger olanaktır.

   Çevre mühendisliği sayısal puan türü ile öğrenci alan bir bölümdür. Adayların matematik öncelik olmak üzere fen bilimleri derslerine yönelmeleri gerekmektedir. Üniversitede okutulan derslerde bu doğrultudadır. 4 yıllık eğitim veren ve üniversitelerin Mühendislik Fakültelerine bağlı bulunan Çevre Mühendisliği, dünya üzerindeki ekolojik dengeleri korumayı amaçlayan insanlar yetiştirir.

   Çevre Mühendisliği bölümü mezunlarına Çevre Mühendisi ünvan ve lisans diploması verilir. Çevre Mühendisleri Çevre Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Orman Bakanlığı Çevre İl Müdürlükleri ile belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilecekleri gibi özel sektörde de endüstri alanında faaliyet gösteren kuruluşlarda çalışma şansına sahip olabilirler. Lisans diplomasına sahip olan Çevre Mühendisleri, diledikleri takdirde lisans ve doktora eğitimi alarak kariyerlerini pekiştirebilir, çalışmalrını akademik alanda da devam ettirebilirler

 

BAŞA DÖN

 

DENİZ TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSLİĞİ

   Bölümün ilk kuruluşu, Mühendishane-i Bahri Hümayun’a dayanmaktadır.(1773) Günümüze taşınması İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Kürsüsü ile olmuştur ( 1947). Dört yıllık lisans eğitiminin % 30’u İngilizce olarak yürütülmektedir. Bir yıl hazırlık proğramı uygulanır. Hazırlık sınıfı öğretim süresi ne dahil değildir.

   Bölümde sektörün ihtiyaç duyduğu alanlara cevap verebilecek ve gerek lisans gerekse yüksek lisans çalışmlarına yönelik araştırma laboratuarı ve atölyeler yer almaktadır.

   Bölümde, Matematik, Kimya, Teknik Resim, Analitik Geometri, Statik, Lineer Cebir, Gemi Mühendisliğine Giriş, Mukavemet, Dinamik, Kinematik, Bilgisayar Programlama, Deniz Teknolojisine Giriş, Termadinamik, Dinamik Yapı Analizi, Üretim Yöntemleri, Gemi Elektiriği, Akışkanlar Mekaniği, Sayısal Analiz, Gemi ve Deniz Yapı Elemanları, Gemi Hidrostatiği, Açık Deniz Yapıları Dizaynı, Gemi ve Deniz Yapıları Direnci, Oşinografi, Dalga Mekaniği, Tershane Organizasyonu, Deniz Yapıları Projesi, Deniz Dibi Boru Döşeme Teknikleri, Kıyı Yapıları, Gemi İşletmeciliği, Gemi Hidrodinamiği, Gemi Teorisi, Zemin Mekaniği dersleri okutulmaktadır.

   Bölüm mezunlarına “Gemi İnşaati ve Deniz Mühendisi” ünvanı verilmektedir. Mezun olan öğrenciler Türkiye Gemi Sanayii A.Ş.’ye bağlı Pendik, Camialtı, Haliç Tershaneleri’nde, özel sektöre ait Tuzla’da bulunan tershanelerde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Gölcük, Taşkızak tershanelerinde, Gemi Sigorta Acentelerinde, armatörlere bağlı şirketlerde Gemi İşletmeciliği alanında çalışabilmekte, Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanlığı’na bağlı Denizcilik Müsteşarlığı’nda, Devlet Planlama Teşkilatı’nda, Ulaştırma Bakanlığı ve buna bağlı kuruluşlarda,denizcilik işletmelerinde gemi inşaatı ve işletmesi ile ilgili alanlarda, Dizel Motor Fabrikaları veya Türkiye temsilciliklerinde, yat yapımı ile ilgili yat tershanelerinde ve kısmen makina mühendisliği kapsamına giren çalışma alanlarında görev alabilmektedirler. Bölümde okuyan son sınıf öğrencileri stajyer mühendis olarak veya mezun olduktan sonra mühendis olarak kolayca iş bulabilmektedirler.

   Bu bölüm her türlü deniz taşıtının ve gemi makinalarının projelendirilmesi, geliştirilmesi ve ekonomik üretim yapılması konusunda eğitim verir. Yalnızca İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde yer alan bölüm, Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü ile bir çok dersi ortak almakta ve mezun olduklarında aynı yerlerde iş bulabilmektedirler

 

BAŞA DÖN

 

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

   Deniz ulaştırma işletme mühendisliği programının amacı güverte ve makine zabiti ile denizcilik acentalarında çalışacak elemanlar yetiştirmektedir. 4 yıl süren lisans eğitimini başarıyla tamamlayanlara “ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi” ünvanı verilir. Mezunlar Ulaştırma Bakanlığı’nda ve özel sektöre ait denizcilik kuruluşlarında iş bulabiliyorlar. Deniz ulaştırma işletme mühendisleri, gemide hergün 8 saat nöbet tutarlar. Geminin güvenli biçimde seyrini, limanlara yanaşıp yükünü boşaltmasını ve yük almasını sağlarlar. Denizcilikle ilgili firmalarda yatırımları değerlendirirler. Geminin ve yüklerinin sigorta işlemlerini yürütürler. Limanlarda yüklenen veya boşaltılan mallarla ilgili işlemleri yaparlar. Uluslararası iş yapan firmalarda gemilere yük, yüke gemi bulurlar.

Bölümde okutulan dersler

   Matematik, fizik, kimya, bilgisayar programlama, malzeme bilgisi, güverte, gemi yönetim mühendisliği, gemi makineleri işletme mühendisliği, deniz ulaştırma işletme mühendisliği.

 

BAŞA DÖN

 

DİŞ HEKİMLİĞİ

Bölümün adı: Diş Hekimliği

Öğretim Süresi: 5 yıl

   Okutulan dersler: Diş Hekimliği fakültesinde dersler, kuramsal ve uygulamalı verilmektedir. Uygulamalı dersler el ve parmak becerisi, uzay ilişkileri yeteneği ve estetik görüş gerekmektedir. Kuramsal derslerde ise matematik, fizik, kimya ve biyoloji gibi temel dersler verilmektedir.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal ağırlıklı puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

   Diş Hekimliği eğitimi aynı adla kurulmuş olan fakültelerde verilmektedir. Diş Hekimi adayları temel ve klinik diş hekimliği bilgilerini kapsayan bir eğitim almaktadırlar. Diş Hekimliği Fakültesi’nde ağız boşluğunun ve diş sağlığının korunması,diş ve dişeti hastalıklarının tedavisi, diş ve çene ameliyatları ile protez yapımı konularında eğitim, öğretim ve araştırmalar yapılır.

   Diş Hekimliği Fakültesi’nde dersler uygulamalı ve kuramsal dersler olarak iki ana başlık altında toplanır. Temel bölüm dersleri eğitim süresinin ilk iki yılında, uygulamalı dersler ise eğitim süresinin son üç yılında verilmektedir. Türkçe eğitim veren üniversiteler olduğu gibi eğitim dili olarak İngilizce’yi tercih eden üniversitelerde bulunmaktadır.

   Diş hekimliği, uygulama ağırlıklı bir bölüm olduğu için eğitim süresince oldukça fazla masraf yapılmakta, bu masraflar bizzat öğrenciler tarafından karşılanmaktadır.

   Eğitim süresinin ilk iki yılını başarıyla tamamlayanlara Temel Diş Hekimliği Bilimlerinde Önlisans diploması verilmektedir. 5 yıllık eğitim süresi sonunda başarıyla mezun olan adaylar ise yüksek lisans diploması ve Diş Hekimi unvanı alırlar. Diş hekimleri, kendilerine başvuran hastaların şikayet ve şikayet doğrultusunda konulacak tanıya göre diş çekimi, dolgu, dişeti hastalığı, takma diş yapmak, eğri ve çarpık dişleri düzeltmek gibi konularla ilgilenir.

   Diş Hekimleri kendi muayenehanelerini kurarak serbest çalışma olanağına sahip oldukları gibi özel klinikler ile devlet kuruluşlarında da çalışma şansına sahiptirler. Ancak serbest çalışma kararının yaşama geçirilebilmesi için mali engelleri aşmak ve bir dizi bürokratik işlemi yerine getirmek gerekmektedir. Muayenehane açabilmek için gerekli olan alet ve malzemeleri alabilmeye yetecek kadar finansal birikime gereksinim vardır. Muayenehane açabilmek için yerine getirilmesi gereken bürokratik yükümlülükler ise Türk Tabibler Odası’na başvurada bulunmak, Sağlık Bakanlığı’ndan muayenehane açabilmek için izin belgesi almak ve muayenehane açma durumunun Maliye Bakanlığı’na bildirilmesi olarak sıralanabilir.

   Ayrıca mezuniyet sonrası eğitim programları ile diş hekimliğiin ilgili alanlarında tez çalışması yapan, bilimsel çalışmalarda diş hekimliğine katkıda bulunan, ağız ve diş sağlığı ile ilgili hizmetlerde normal hasta tedavisinin ötesinde her türlü tedaviyi yapabilen doktoralı diş hekimi olarak göreve devam edebilme de mümkündür. Bu konumda bulunan diş hekimlerinin üniversitelerin Ağız – Diş – Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı, Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı, Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı, Pedodonti Ana Bilim Dalı, Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı ve Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalında görev alarak akademik ve mesleki yaşamlarını sürdürebilmeleri ve geliştirebilmeleri mümkündür

 

BAŞA DÖN

 

ECZACILIK

Bölümün adı: Eczacılık

Öğretim süresi: 5 yıl

   Okutulan dersler: Eczacılık eğitiminin yanısıra ilk iki yılında fizik, kimya, matematik gibi temel dersler, son iki yılında ise uygulamaya yönelik mesleki dersler verilmektedir.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

   Eczacılık eğitiminin amacı, doğal ve sentetik ilaç hammaddelerinin elde edilişi, üretimi ve kalite kontrolü ile ilacın hammadde halinden hastaya sunulacak hale gelene kadar geçirdiği tüm evrelerle ilişkin kuramsal ve deneysel bilgilerin kazandırılması, ilaçların hastalara en etkin biçimde uygulanması için gerekli olan tüm biyolojik ve farmakolojik bilgilerin verilmesinin yanı sıra, eczane işletmeciliği ve mevzuat konularının da aktarılmasıdır.

   Ayrıca yaratılan staj olanaklarıyla eğitim süresi boyunca öğrenilenlerin uygulamada görülmesi mümkün olabilmektedir. Eczacılık eğitiminde Temel Eczacılık Bilimleri Bölümü, Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü ve Eczacılık Teknolojisi Bölümü gibi değişik branşlaşma alanları mevcuttur. Bu bölümlerde kendi içlerinde daha özel uzmanlaşma alanlarına açıktır.

   Eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler Eczacı unvanı ve lisans diploması alırlar. Eczacılar, kendilerine ya da başkalarına ait eczanelerde reçeteyle doktor tarafından hastaya önerilen ilaçları hazırlarlar, hazır olanları müşteriye satarlar. Eczacılar kendi eczanelerini açarak serbest olarak çalışabildikleri gibi kamu kurumları ile özel sektörde de iş bulabilme şansına sahiptirler. Eczacılar, özel sektörde sağlık hizmetleri alanında, kozmotoloji ve gıda sanayisinde, araştırma ve kalite kontrol laboratuarlarında, kamu sektöründe ise bakanlıklarda, çeşitli devlet kuruluşlarında, hastanelerde, laboratuarlarda, eczanelerde görev alabilirler. Yabancı dil bilen eczacıların özel sektörde oldukça iye konumlara gelebilmeleri mümkün olmaktadır. İlaç endüstrisinde araştırmacı yada ilaç tanıtıcısı olarak çalışabilmeleri de söz konusudur. Ayrıca üniversitelerde lisansüstü eğitim ve doktora derecelerine sahip olarak akademik çalışmalarını da sürdürebilirler. Akademik çalışma yapmak isteyenler için aynı olanaklar yurt dışındada geçerlidir

 

BAŞA DÖN

 

ELEKTRİK / ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

   Bölüm içeriğinde elektromanyetik kuramları; uydu anten tasarımı; temel elektrik devre çözümleme yöntemleri; elektrik üretme, iletme ve dağıtma ile ilgili sistemlerin projelerinin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması ve denetimi ile her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanması yapım ve işletimini bulundurur.

   Elektrik – Elektronik Mühendisliği programında ağırlık verilen konular arasında elektronik, telekomünikasyon, optik, mikrodalga kuramı ve uygulamaları vardır. Ayrıca zorunlu yaz stajı da eğitimin bir parçasıdır.

   Bölümde okutulan dersler: Bölümde, Matematik, Genel Fizik, Genel Kimya, Pascal Programlamaya Giriş, Teknik Resim, Temel Doğrusal Cebir, Elektrik Mühendisliğine Giriş, Türevsel Denklemler, Modern Fizik Kavramları, Devre Teorisi, Elektrik -Elektronik Devreler Laboratuarı, Yarı İletken Aygıtlar, Elektro magnetik Teorisi, Olasılık ve Rastgele Değişkenler, Sinyaller ve Sistemler, Elektromagnetik Dalgalar, Elektromekanik Enerji Dönüşümü, Analog Elektrik, Geri Besleme Sistemleri, Sayısal Elektronik, Mantık Tasarımına Giriş, Mühendislik Tasarımı,Tasarım Projesi, Tıbbi Cihazlarda Elektronik Teknikler, Dogrusal Olmayan Kontrol Sistemleri, Süreçlerde Ölçü ve Denetim, Yüksek Gerilim Tekniği, Enerji Sistemlerinde Koruma dersleri okutulmaktadır.

   Teknolojinin hızlı gelişimi, bu mühendislik programının önemini bize tekrar göstermektedir. Bu nedenle elektrik – elektronik mühendisliğinin eğitim programı da en hızlı değişen ve gelişen programlardan birisidir. Bölümden mezun olanların iş bulma olanakları ve çalışma alanları oldukça fazladır. Mezunlar, her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanması, yapımı ve işletilmesiyle uğraşan özel sektör kuruluşlarıyla, Aselsan, Türk Telekom, TRT gibi kuruluşlarda , elektronik devre ve düzenlerin tasarımı, imalatı, bakım ve onarımı hizmetlerinde kontrol sistemlerinin tasarım ve üretiminde ve endüstriyel otomasyon sektöründe çalışabilirler.

 

BAŞA DÖN

 

ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSLİĞİ

   Eğitim sırasında, Matematik, Kimya, Fizik, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğine Giriş, Lineer Cebir, Diferansiyel Denklemler, Elektrik Devre Temelleri, Olasılık ve Raslantı Değişkenleri, Sayısal Çözüm Yöntemleri, Ayrık Matematik, Temel Bilgisayar Bilimleri, Devre ve Sistem Analizi, Eletronige giriş, İşaret ve Sayısal Sistemler, Mühendislik Matematiği, Elektromagnetik Alan Teorisi, Temel Elektronik Devreler, Elektronik Laboratuarı, Lojik Devreler, Analog Haberleşme, Elektromagnetik Dalga Teorisi, Eletronik Devreler, Elektronik Laboratuar, Mikroişlemci Sistemleri, Otomatik Kontrol, Sayısal Haberleşme, Mikrodalga, Bitirme Projesi, Güç Elektroniği, Lojistik Devre Tasarımı, Mikroişlemci Sistem Tasarımı, Tıp Elektroniği, Mikrodalga, Elektromagnetik Yer Uydu Haberleşmesi, Mikrodalga – Anten Devre Tasarımı, Kuantik Alan Teorisi, Endüstriyel Elektronik dersleri okutulmaktadır.

   Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü, dört anabilim dalından oluşmaktadır. Elektronik Anabilim Dalı, Devreler ve Sistemler Anabilim Dalı, Haberleşme Anabilim Dalı, Elektromagnetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Anabilim Dalı.

   Bölüm mezunlarına Elektronik ve Haberleşme Mühendisi unvanı verilir. Mezunlar özel sektör ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler

 

BAŞA DÖN

 

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

Bölümün adı: Endüstri Mühendisliği

Öğrenim Süresi: 4 yıl

   Okutulan Dersler: Fizik, Kimya , Matematik, Ekonomi, Yönetim Ekonomisi, Ergonomi, Kalite Kontrol, Mühendislik Hukuku, Teknik Resim.

   Endüstri Mühendisliği üretim sürecinde kullanılan insan, bilgi, malzeme, enerji mali kaynaklar ve makine girdilerini en iyi şekilde kullanabilen, üretim ve hizmet sistemleri kurmayı amaçlar. Bunu gerçekleştirmek içinde mühendislik analiz ve tasarım yöntemleri ile matematik, bilgisayar, sosyal bilimler ve fen bilimlerindeki bilgi birikimden yararlanır. Uluslararası bilgi akışının gitgide hızlandığı çağdaş rekabet sistemlerine sahip olmayan kuruluşların rekabet gücü olmayacağı düşünülürse endüstri mühendisliği bölümünün önemi daha iyi anlaşılacaktır.

   Endüstri Mühendisliği eğitim veren üniversitelerde bu çağdaş yönetim sistemlerini kurabilecek, onları uygulamaya geçirebilecek mevcut sistemleri daha ileriye götürebilecek elemanlar yetiştirmektedir. Endüstri mühendisleri görevlerini aldıkları eğitimin onlara kazandırdığı formasyon sayesinde bilimsel yöntemlerle ve disiplinlerarası yaklaşımları kullanarak yürütürlür. Yeni kurulacak olan bir fabrikayı ele alacak olursak, endüstri mühendisi şu işleri yapar: Çevre Mühendisliği ile işbirliği içinde çalışarak fabrikanın kurulacağı alanı belirler. Üretimin verimli ve kalilteli olabilmesi için makina ve insan gücünün uyumlu bir şekilde kullanılmasını sağlar. Ürünlere gelecek talebi tahmin ederek buna bağlı olarak maliyeti belirler. Satış fiyatını saptar. Finansal bir hedef belirleyerek ürün satışının en kısa ve en ekonomik yoldan gerçekleşmesini sağlar. İnsan gücü ile çalışma şartları arasındaki dengeyi sağlayabilmek için gerekli olan çalışma ortamını sağlar. Endüstri Mühendisliği’nin bu özellikleri adaylarda yaratıcı ve çözümleyici düşünce yeteneğinin varolmasın gerekli kılar. Bölümdeki derslerde ve araştırmalarda matematiksel kuram ve uygulama tekniklerinin geliştirilmesi ve kaynak aktarımı problemlerine uygulanması olasılık kuramına dayalı sistem, model ve analizleri bilgisayar destekli çağdaş imalat yönetimi sistemleri tasarımı öğretilir. Verilen eğitim bilgisayar desteği ile çağdaş bir boyut ve gerçeklik kazanır. Laboratuar çalışmaları ise gözlem ve deney yetenegini artıran çalışmalar yapılmasını mümkün kılar. Üniversitelerde eğitim Türkçe veya İngilizce olarak verilmektedir. Lisans diploması ve Endüstri Mühendisi ünvanı alarak mezun olan öğrenciler Endüstri Mühendisi ünvanı ile çok değişik sektörlerde, çok iyi koşullarla iş bulabilme şansına sahiptirler. Endüstri Mühendisleri içinde insan ve /veya madde etkileşimi olan mal ve hizmet üreten bütün alanlarda çalışabilirler

 

BAŞA DÖN

 

ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI

   Endüstri ürünleri tasarımı çeşitli mühendislik dallarının bileşiminin endüstriyel üretim ihtiyaçlarına uygulanması olarak özetlenebilir. Endüstri ürünleri tasarımı seri üretilen nesnelerin tasarlanmasıdır. Seri üretim ve nesnelerin tasarımı iki üretim yönetimi içerisindedir. Nesne tasarımında yani seri üretimsiz endüstriyel tasarımda en önemli faktör elle ve tektek yapılmasıdır. Nesne tasarımı insanların ortaya çıkışından itibaren varolan başlangıçta ilkel insanların el yeteneklerini artırıcı aletler meydana getirmesinden kaynaklanarak insanın entellektüel kapasitesinin artmasına paralel olarak birer sanat eseri olmasına yönelen bir süreçtir. Yani yaratıcı tasarımsız endüstri, tasarımı ise ürün mühendisliğini çağrıştırır. Ürün mühendisliğinde ise nesne teknik ve ekonomik verimliliğin biçime dönüşmesidir. Endüstri tasarımı ise nesneyi tüm tasarımı varlığı içinde ele alır. Endüstri tasarımında nesnenin tümüyle insan, çevre ve yaşamına katkıda bulunması amaçlanmaktadır.

   Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Yaz aylarında gerçekleştirilen stajlarla okulda verilen eğitim desteklenir. Birinci yılda, öğrenciler temel tasarım ilkelerini öğrenip, görsel şekillendirme araştırmalarına yönelirler. Belirli bir programa göre yapılan uygulamalarla yaratıcı yeteneklerini geliştirirler. Bu uygulamalarla çeşitli malzemeleri ve bunların kullanım tekniklerini öğrenirler. Yapılan uygulamalarda bilinen örneklerin kopya yada taklit edilmesi yerine, yeni bakışlarla kişisel yaratıcılığı olan çözümler yapılır. İlk yılın sonunda bölüm işliklerinde altı haftalık yaz stajı gerçekleştirilir. İkinci yılda, öğrenciler endüstriyel tasarım araştırma ve uygulamalarına yönelirler. Stüdyolarda sürekli çalışmalarla, basit proje çözümleri yaratırlar. Bu yıl sonunda gerçekleştirilen bir aylık yaz stajı fabrikalarda yapılır. Üçüncü yılda verilen projeleri, öğrenciler çok kapsamlı düşünerek, estetik ve işlerliği bir bütün içinde birleştirerek kişilik kazanmış tasarımlar ortaya koyarlar. Tasarım bürolarında gerçekleştirilen yaz stajı dört haftadır. Öğrenciler, dördüncü yılda verilen projelerini önceki birikimlerine göre ve çok profesyonelce sunmaya çalışırlar.

   Eğtimlerini başarıyla tamamlayanlara lisans diploması ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı unvanı verilir. Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunları otomotiv endüstrisi, mobilya endüstrisi, iç mimarlık- dekorasyon, grafik tasarım ve ambalaj konularında çalışabilirler. Aynı zamanda çeşitli imalat sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların ürun geliştirme, ürün planlama, proje ve pazarlama bölümlerinde görev alabilirler. Ayrıca serbest olarak çalışma kararı alarak, kendi tasarım danışmanlık bürolarını açabilirler. Açtıkları bürolarda küçük ve orta ölçekli imalatçı firmalara yeni ürün tasarımı ve geliştirme gibi hizmetler sunabilirler. Tüm bunlara ek olarak , mekan tasarımı, sergi tasarımı gibi alanlarda da iş imkanları mevcuttur

 

BAŞA DÖN

 

FİZİK/ FİZİK ÖĞRETMENLİĞİ

Bölümün adı: Fizik / Fizik Öğretmenliği

Öğretim süresi: 4 yıl

   Okutulan dersler: Matematik, biyoloji, kimya gibi temel derslerin yanı sıra elektronik, kuantum fiziği, istatistik fizik, optik ve dalgalar, elektromanyetik teori gibi dersler verilmektedir.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

   İnsanlık tarihi ile başlayan doğanın gizlerini anlama çabaları, Newton yasaları ile berraklaşan fizik biliminin kurulup yeni çağda hızla ilerlemesine neden olmuştur. Yakın çağda fizikteki ilerlemeler ve önemili buluşlar yeni mühendislik dallarının temelini oluşturmuş, yeni teknoloji devrimlere yol açarak yaşamımızı derinden etkilemeye başlamıştır. 20. yüzyılın başlarında görecelik kuramının bulunması ile birlikte kuantum fiziğinin, Newton mekaniğinin çok ötesine erişilmiş, mikro- evrende elektron gibi çeşitli temel parçacıklar ve bunlar arasındaki etkileşmeler fizikçinin denetimine girmiştir. Geçen yarım yüzyıl içinde fizikçiler transistörü ve lazeri bularak çağımızın en önemli iki keşfini gerçekleştirmişlerdir. Böylelikle yaşadığımız elektronik devrimin temelleri atılmıştır. Fizikçilerin sınır tanımaz ilgi ve çabaları ile atomlarını dizilişi insanoğlunun kontrolüne girmiş, bu da yeni yapay kristallerin yapılabilmesine yol açmıştır. Bu malzemeler bize bilgiyi yoğun biçimde depolayabilen, pikosaniyeden daha kısa bir sürede işleyebilen ve ışık sinyalleri ile çalışabilen bilgisayarı, yeni tür elektronik aygıtları, kayıpsız enerji naklini ve raylar üzerinde sürtünmesiz olarak gidebilen trenleri müjdelemektedir. Yine 21.yüzyıl başlarında termonükleer fizyo ile enerji sorununun kökünden çözüleceğine kesin gözüyle bakılmaktadır. Amacı diğer temel bilimler ve mühendislik bölümleri ile de yakın ilişki içinde , çağdaş fizikte ve onun yüksek teknolojideki uygulamalarında, özgün ve ileri araştırmalar yapabilecek, uluslararası nitelikte bilim adamı yetiştirmektedir.

   Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar lisans diploması alırlar.

 

BAŞA DÖN

 

FİZİK MÜHENDİSLİĞİ

Bölüm adı: Fizik Mühendisliği

Öğretim süresi: 4 yıl

   Okutulan dersler: Matematik, biyoloji,kimya gibi temel derslerin yanı sıra kuantum mekaniği, nükleer fizik, atom fiziği, katı hal fiziği. Elektromagnetik teori gibi fizik dersleri ile mukavemet, teknik elektrik, statik makine elemanları, bilgisayar programlama gibi mühendislik dersleri verilir.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

   Temel bilimlerdeki özellikle fizikteki son gelişmeler ve bunların hızlı bir şekilde teknolojiye uygulanması, fizik mühendisliğini tercih edilen bir meslek haline getirmiştir. Bu programın amacı, öğrencileri, bilimsel birikimlerine kısa sürede teknolojiye aktaracak şekilde yetiştirmektedir.

   Fizik Mühendisliği, fizik biliminin tüm teorik bilgileriyle günlük yaşamda karşılanan problemlerinin çözümüne yönelik konularda eğitim ve araştırma yapan bir mühendislik dalıdır. Fizik Mühendisliği’nde Katı Hal Fiziği, Nükleer Fizik, Atom ve Molekül Fiziği,Yüksek Enerji Fiziği, Plizma Fiziği gibi ana araştırma grupları bulunur.

   Fizik mühendisliği alanında eğitim görmek isteyen adayların iyi gözlem yapabilen, çalışmalarını deneysel yöntemlerle destekleyen ve en önemlisi çalışmasının sonucunu sabırla bekleyerek getirebilecek yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Dört yıllık eğitim süresi olan fizik mühendisliğinde Türkçe yada İngilizce olarak eğitim veren üniversiteler bulunmaktadır. Mezunlara lisans diploması ile Fizik Mühendisi ünvanı verilir. Mezunlar ileri teknolojileri kullanan özel kesim ve devlet kuruluşlarında iş bulabilmektedir. Fizik Mühendisleri fizikçilerin ortaya koydukları temel fizik bilgilerini teknolojinin ve endüstrinin ihtiyaclarına göre düzenler. Özellikle telekominikasyon ve elektronik alanında elde edilen bilgilerin sentezini yapar ve uygulanabilir özellikler kazandırırlar. Fizik Mühendisleri agırlıklı olarak elektronik ve bilgisayar üretim sektöründe, kalite kontrol birimlerinde ve sağlık alanında çalışabilirler. Fizik Mühendisliği bilimsel alanda lisansüstü çalışmalar yaparak akademik kariyer yapmaya elverişli alanlardan birisidir

 

BAŞA DÖN

 

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

   Fizik tedavi ve rehabitasyon programının amacı, doguştan veya sonradan olma herhangi bir nedenle bedensel ve psikolojik yapıda oluşan saktlığı tanımlamak ve onu ortadan kaldırmaya çalışmak veya sakatlığı en az düzeye indirmek, hastayı mümkün olduğu kadar kendi işini görür duruma getirmeyi amaçlayan fizyoterapistler yetiştirmektir.

   Eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlara “Fizyoterapist” unvanı verilir. Mezunlar hastanelerin fizik tedavi , ortopedi, noroloji, yanık, ardiyoloji, pediatri, kadın doğum kliniklerinde, sağlık kurumlarında görev alırlar.

   : Bölümde okutulan dersler: Anotomi, fizyoloji, fizik, ısı, ışık, hidroterapi, psikolojiye giriş, histoloji, elektroterapi, masaj, fizyoanatomi, ortopedi, nöroloji, yardımcı cihazlar

 

BAŞA DÖN

 

GEMİ İNŞAATI MÜHENDİSLİĞİ

Bölüm adı: Gemi İnşaatı Mühendisliği

Öğretim süresi: 4 yıl

   Okutulan dersler: İlk yıllarda temel fizik, matematik ve temel mühendislik dersleri, daha sonraki yıllarda ileri mühendislik dersleri ve meslek dersleri izlenmektedir. Ayrıca yaz aylarında staj yapılmaktadır. Dersler inşaat ve Makine Mühendisliği’nin karışımı gibi bir yapıya sahiptir.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

   Gemi İnşaatı Mühendisliği bölümü her türlü deniz taşıtlarının ve gemi makinalarının tasarımı, geliştirilmesi ve projelendirilmesi, bu gemi projelerinin en ekonomik biçimde uygulamaya geçirilerek üretim yapılması konularında eğitim ve öğretim yapar. Gemi İnşaatı Mühendisi, siparişi verilen taşıtın hangi koşullarda, hangi amaçlarla kullanılacağını dikkate alarak, taşıtın yapımında kullanılacak olan malzemenin özelliklerini de düşünerek hesaplamalar yapar.

   Ülkemizinde son yıllarda denizcilik faaliyetleri artmıştır. Bunun sonucunda da bu mühendislik dalına gereksinim giderek artmaktadır.

   4 yıllık Gemi İnşaatı Mühendisliği eğitimini başarıyla tamamlayanlara lisans diploması ve Gemi İnşaatı Mühendisi unvanı verilmektedir. Gemi İnşaatı Mühendisleri, kamu kurumlarından olan ve Türkiye Gemi Sanayii A.Ş.’ye bağlı Pendik, Camialtı, Haliç Tershanelerinde, özel sektöre bağlı 30 adet Tershanede, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan Gölcük,Taşkızak Tershanelerinde, İzmir’de Alaybey Tershanesi’nde, gemi söküm tesislerinde, Dil İskelesi’nde bulunan Sedef ve Marmara Transport Tershanleri’nde Gemi İnşaat Mühendisi olarak çalışabilmekte, ayrıca Loydlarda ve gemi sigorta acentalarında sörveyör ve kontrolör olarak iş bulabilmektedirler. Armatörlere bağlı şirketlerde Gemi İşletmeciliği alanında çalışabilmekte, Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanlığı’na bağlı Denizcilik Müsteşarlığı altında, Devlet Planlama Teşkilatında, Ulaştırma Bakanlığı’nda, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde gemi inşaatı ve işletmesi ile ilgili alanlarda görev yapabilirler. Ayrıca gemilerde Uzak Yol Baş Mühendisi olarak, dizel motor fabrikaları veya bunların Türkiye temsilciliklerinde, mühendislik bürolarında çalışabilirler

 

BAŞA DÖN

 

GEMİ MAKİNALARI İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

   Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünün amacı, gemi makinelerinin işletmelerinin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi almış işletmeci arasındaki ilişkiyi kurabilecek niteliklere sahip yönetim elemanları yetiştirmektir.

   Ülkemizin coğrafi konumu itibariyle üç tarafının denizlerle çevrili olması, her türlü kara taşımacılığına son yıllarda alternatifler üretilmek istenmesi bu meslek dalına duyulan gereksinimi artırmış, buda denizcilikle ilgili uzman kadroların yetiştirilmesi zorunluluğunu doğurmuştur.

   Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar, Gemi Makineleri İşletme Mühendisi unvanı ve lisans diploması almaya hak kazanırlar.

   Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri, deniz işletme şirketlerinde, liman ve liman işletme kuruluşlarında, uluslararası sularda çalışan acenta ve şirketlerde, gemilerde, denizcilikle ilgili her türlü alanda çalışabilirler. Bölüm, son yıllarda gelişen bir sektör olarak, mezunlarına oldukça geniş çalışma olanakları sunar.

 

BAŞA DÖN

 

GIDA MÜHENDİSLİĞİ

Bölüm adı: Gıda Mühendisliği

Öğretim süresi: 4 yıl

   Okutulan dersler: Eğitimin ilk yıllarında temel fen dersleri, sonraki yıllarda ise biyofizik, mühendislik termodinamiği, uygulamalı kinetik gibi mühendislik dersleri ve gıda biyokimyası,gıda mikrobiyoloji, biyoteknoloji, gıda endüstrisi işletmeciliği gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Öğrencilerin uygulamalı bilgileri edinebilmesi için fabrika stajı yapmaları gerekmektedir.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal puanıyla öğrenci alınmaktadır.

   Gıda Mühendisliği bölümü, gıda endüstrisine ilişkin faaliyet gösteren kamu kuruluşlarında gereksinim duyulan, gıdaların işlenmesi, korunması, taşınması ve yeni gıdaların geliştirilmesi konularında çalışacak yeni elemanlar yetiştirme amacı taşır.

   Gıda mühendisliği bölümü, gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik ve nicelik yönünden korunması, artıklarından yeni besin oluşturulması, hammaddelerden çok yönlü yararlanılması ve böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin arttırılması konusunda araştırmalar yapar ve eğitim verir.

   Gıda Mühendisliği’nde eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlara lisans diploması ve Gıda Mühendisi unvanı verilir. Gıda Mühendisleri, gıda konusunda temel olarak iki ayrı alanda çalışabilirler: Üretim ve kalite kontrol. Gıda üreten işletmelerde çalışanlar,üretimin denetlenmesi ve geliştirilmesi, kalite kontrolde çalışanlar ise çeşitli aşamalarda üretilen gıdaların kontrol edilmesi işleriyle uğraşırlar. Kamu sektöründe de, özel sektörde de çalışma olanakları bulunmaktadır. Gıda Mühendisi, aynı zamanda proje mühendisi, işletme mühendisi, yatırım uzmanı, danışman yada kalite kontrol uzmanı olarak da çalışabilmektedir. Bu bölümden mezun olanlar gerekli niteliklere sahiplerse iş bulmakta zorluk çekmezler. Gıda mühendisleri, Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Gümrük Bakanlığı, Tekelden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Belediyeler, TÜBİTAK, üniversiteler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilirler

 

BAŞA DÖN

 

GÜVERTE

   Güverte bölümünde, denizcilik alanında görev yapacak güverte uzmanı yetiştirmek amacıyla eğitim verilir.

   Eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlara Güverte Uzmanı unvanı ve lisans diploması verilir. Bu bölüme girecek öğrencilerde bazı özel koşullar aranmaktadır. Bu koşullar ÖSYM kılavuzunda belirtilmektedir. Bölümü başvuracak adayların bu koşulları dikkatle incelemesi gerekmektedir.

   Güverte bölümü, deniz ticaret filosuna güverte zabiti yetiştiren bir fakültedir. Okul parasız yatılıdır ve eğitim üniformalı olarak yapılır. Bölümde IMO ( Uluslararası Denizcilik Örgütü) standartlarına göre 3 yıl karada teorik ders ve laboratuar uygulamalarını takiben 1 yıl uygulamalı deniz eğitimi verilir.

   Dört yıllık lisans öğretimi süresince matematik, fizik, askeri bilgi, ekonomi, gemicilik, seyir, meteoroloji, elektrik, oşinografi, deniz ticarek hukuku, yük işlem dersleri görülür.

   Mezunlarına “Lisans diploması “ ve “Gemi Adamları Yönetmeliği” hükümlerine göre Ulaştırma Bakanlığı’nca düzenlenen “ Uzakyol Güverte Zabiti” unvanı verilir.

   Uzakyol güverte zaibti, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür. Uzak yol güverte zabitleri, deniz nakliyat şirketlerinde ve özel denizcilik şirketlerinde görev alabilirler.

   Not: Üniversite adayları bu bölüme tercih listelerinde yer vermeden önce mutlaka “ özel koşullarını” okumalıdır. Belirtilen koşulları taşımayan adaylar bu bölümü tercih etmemelidir.

 

BAŞA DÖN

 

HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ

   Günümüzde uçaklar tamamen bilgisayar kontrollü ve iki havalanı arasındaki uçuşun tamamını otomatik olarak yapabilme yeteneğine sahipler. Buna rağmen uçuş emniyetinin sağlanmasının bir zorunluluk olması nedeniyle uçaklarda oldukça karmaşık ve ileri teknoloji ürünü donanımların sorumluluğunu üstlenebilecek elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

   Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’na bağlı olan Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümüde bu amaçla 1993 yılında kurulmuştur. Bölüm ,sektörün ihtiyacı olan, uçağı emniyetli bir şekilde indirip kaldırabilecek, uçağın hereketini sağlayan cihazların kullanımını, bakım ve onarımı sağlayacak elemanlar yetiştirmektedir.

   Lisans Eğitimi ve Süresi: Lisans eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca 1 yıl İngilizce hazırlık okutulmaktadır. Öğrenciler, eğitimlerinin ilk iki yılında matematik ve fizik ağırlıklı dersler alırlar. Son iki yıl ise, Haberleşme sistemleri, Uçak Bakım ve Onarımı, Otomatik Pilot ve Uçuş Kumandaları, Elektronik Devreler, Havacılık Bilgisi ve Mevzuatı , Yük ve Denge gibi meslek derslerini kapsamaktadır.

   Mezunların unvanı ve çalışma alanları: Mezunlar yüksek teknisyen unvanı alırlar. Bu bölümden mezun olanlar sivil hava taşıma şirketlerinde, Devlet Hava Meydanlarında, Havayolu şirketlerinde, iyi imkanlarla iş bulabilmektedirler.

 

BAŞA DÖN

 

HAVACILIK / UÇAK MÜHENDİSLİĞİ

   Bu mühendislik programları farklı isimler taşımasına rağmen birbirine yakın eğitimler vermektedir. Programların amacı, havada ve uzayda hareket eden uçak, helikopter, roket gibi tüm araçların tasarımını, geliştirilmesini, bakım ve onarımını sağlayacak teknik insan gücünü yetiştirmektir. Uçak Mühendisliği, bunların yanısıra diğer endüstri dallarına ait tasarım ve geliştirme faaliyetlerine de katkıda bulunan bir mühendislik dalıdır.

   Havacılık / uçak mühendisi, yapımı düşünülen hava taşıtının dizaynını hazırlar, üretim yöntemini saptar, model hazırlayarak bu model üzerinde deney yapar, yapım sonrası uçuş tecrübelerini planlar ve bu taşıtların pazarlanmasında görev alır. Havacılık/ uçak mühendisliğini kendisine meslek olarak seçen kişinin matematik, fizik, kimya ve astronomi bilgisinin iyi derecede olması, sabırlı, dikkatli, çizim yeteneği olan , yaratıcı ve işbirliği ruhuna sahip olması gerekmektedir.

   Eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca 1 yıl İngilizce hazırlık okutulmaktadır. Mezunlar “ Uçak Mühendisi” “ Havacılık Mühendisi” unvanları alırlar. Son yıllarda özel havayolu şirketlerinin artması ve uçak sanayinin gelişmesi nedeniyle bu mühendislik dallarından mezun olan öğrencilere büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Bölüm mezunları iş bulma konusunda bir sıkıntı çekmemekte, savunma ve uçak sanayiinden otomotiv sanayine kadar geniş bir yelpazede çalışma olanağı bulmaktadırlar. Hava Kuvvetleri’nde, havayolu şirketlerinde çok iyi imkanlarla görev almaktadırlar. Bunların yanısıra eğitimleri sırasında kazandıkları makina mühendisliği bilgileri, bu öğrencilere makina mühendislerinin çalışma alanlarında da iş bulma imkanı vermektedir.

   Bölümde okutulan dersler: İlk yıl öğrencilere fizik, matematik, kimya dersleri verilmektedir. Mukavemet, termodinamik, akışkanlar mekaniği, statik, aerodimanik, uçuş mekaniği, her iki mühendislik programında da ortak okutulan derslerdir. Bu derslerin yanısıra havacılık mühendisliğinde, elektrik ve üretim mühendisliği, malzeme bilimi, mühedislikte hesaplama metodları, havacılık mühendisliği tasarımı, uçak mühendisliğinde ise, elektronik sistemler, motorlar, makine elemanları, gaz dinamiği, uçak bakımı ve onarım dersleri verilmektedir. Öğretimin her aşamasında da yaz kursları ve laboratuar çalışmaları yapılmaktadır.

 

BAŞA DÖN

 

HİDROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

   Bu mühendislik programında yeraltı ve yerüstü akışkan kaynakların karakteristiklerini saptamak üzere çalışmalar yapılmaktadır. Hidrojeoloji mühendisliği eğitim programının amacı , karstik yeraltı ve yüzey sularının değerlendirilmesine yönelik elemanlar yetiştirmektir. Özellikle içme, kullanma ve sulama amacıyla evde, tarımda ve endüstride ihtiyaç duyulan miktar ve kalitede yeraltı suyunun aranması, bulunması, ekonomik bir biçimde kullanıma sunulması ve kirletici etkilerden korunması amacıyla araştırma yapar.

   Bölüm Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümüne bağlı ayrı bir anabilim dalı olarak eğitim vermektedir. Lisans eğitimi süresi 4 yıldır. Derslerin % 30’u İngilizce olarak verilmektedir. İngilizce yeterlilik sınavında başarılı olamayan öğrenciler 1 yıl hazırlık sınıfına devam etmek zorundadırlar. Hazırlık sınıfı lisans eğitimine dahil edilmemiştir. Eğitim teorik bilgilendirmenin yanı sıra geniş laboratuar imkanları ve bilimsel araştırma olanakları ile tamamlanmıştır. Bölümde öğretim faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel çalışmalar da yürütülmektedir. Bu çalışmaların katkıları kamu kurum ve kuruluşları özel sektörden sağlanmaktadır.

   Bölümde okutulan dersler: Matematik, fizik, genel jeoloji, saha jeolojisi, statik- dinamik, sondaj tekniği, mineraloji, tektonik, paleontoloji, strafigrafi ilkeleri, bilimsel anlatım ilkeleri, malzeme mukavemet, genel hidroloji, su kimyası, sendimantoloji, jeomorfoloji, petrografi, yeraltı jeolojisi, zemin mekaniği, foto jeoloji, jeolojik harita çalışmaları, yeraltı suyu planlama ve programları, sıcak ve mineralli sular, karstik hidrojeoloji...

   Mezunlar kamu ve özel sektörde kolaylıkla iş bulabilirler

 

BAŞA DÖN

 

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

Bölüm adı: İnşaat Mühendisliği

Öğrenim süresi: 4 yıl

   Okutulan dersler: Matematik, fizik, kimya gibi temel derslerle, mekanik, mukavemet, akışkanlar mekaniği, topoğrafya, inşaat jeolojisi, dinamik, zemin mekaniği, yapı makinaları gibi mühendislik dersleri verilmektedir. Ayrıca, iş hukuku, işletme maliyeti gibi inşaat mühendislerinin çalışma yaşamında çok yararlandığı uygulamaya dönük dersler de verilmektedir. Öğrenciler ayrıca belli sürelerle staj yapmaktadırlar.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: ÖSS Sayısal puanıyla öğrenci almaktadır.

   İnşaat Mühendisliği bölümünde her türlü yapı, karayolu, tünel, demiryolu, su şebekesi gibi hizmet ve endüstri yapılarının projelendirilmesi, yapımı, denetimi ile ilgili eğitim ve araştırma yapılır.

   İnşaat Mühendisleri hangi uzmanlık alanında çalışırlarsa çalışsınlar yaptıkları binanın sağlamlığından ve dayanıklılığından sorumludurlar. Bir binanın yapımında kullanılacak her türlü malzemenin seçimi, iş planının hazırlanması inşaat mühendislerinin görev alanları içinde yer alan faaliyetlerdir. İnşaat Mühendisliği bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar İnşaat Mühendisi unvanıyla lisans diploması alırlar. İnşaat Mühendisliği, yapı mühendisliği, temel mühendisliği, su mühendisliği, malzeme bilimi mühendisliği gibi uzmanlık alanlarına ayrılmıştır. Lisans programlarını tamamlayanlar, lisansüstü programlarla kendilerini yukarıda sayılan uzmanlık alanlarında yetiştirirler.

   İnşaat Mühendisliği ülkemizin koşullarında gereksinim duyulan önemli meslek dallarından birisidir. Bu gereksinim, gelecekte daha da artacaktır. İnşaat Mühendisleri özel mühendislik bürolarında yada müteahhit olarak çalışabilirler. Ayrıca tüm alt ve üst yapı inşaatlarının projelendirilmesini ve imalatını yapan devlet, kamu ve özel sektör kuruluşlarında görev alabilirler.

 

BAŞA DÖN

 

İSTATİSTİK

   Bölümün amacı, gözlenebilen durumlardan yararlanılarak gözlenmeyen yada gözlenemeyen durumlar hakkında bilgi elde etmektir.

   İstatistik programı, çeşitli alanlarda kullanılmak üzere veri toplaması, bu verilerin düzenlenmesi, sonuçlandırılması ve anlam çıkarılması tekniklerinin öğretilmesine yönelik eğitim yapılan bir programdır. İstatistik programında ayrıca bilinen teknik ve yöntemler dışında yeni yöntemler geliştirilmesi için araştırma çalışmaları da yapılmaktadır.

   İstatistik iki bilgi alanına sahiptir. Bunlardan birisi Matematiksel İstatistik, diğeri Uygulamalı İstatistiktir.

   Matematiksel İstatistik, daha çok yeni istatistik yöntemleri geliştirmeyi amaçlar. Uygulamalı İstatistik ise elde edilen tüm kuramsal bilgilerin günlük yaşamda karşılaşılan sorunların çözümünde kullanılmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

   Bölümde okutulan dersler: Dört yıllık lisans programı süresince öğrencilere matematik, analize giriş, matrisler, olasılık, anket düzenleme, bilgisayar programlama, yöneylem araştırması gibi dersler okutulmaktadır.

   Mezunlarına lisans diplomasi ve “ İstatistikçi” unvanı verilir. İstatistikçiler, tüm sosyal ve politit bilim alanlarında, ayrıca mühendislik dallarında, tıp alanında ve tüm faaliyet alanlarında karşılaşılan sorunların sonuçlandırılması konusunda öğrendikleri bilgileri hayata geçirirler.

   İstatistikçiler, özel sektörde, piyasa araştırma şirketlerinde,büyük kuruluşların çeşitli departmanlarında, bankalarda ve kamu kuruluşlarında görev alabilmektedirler.

 

BAŞA DÖN

 

İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

   Günümüzde “İşletme” tanımında meydana gelen değişme sonucu, artık üretime konu olan nesne yalnızca “mamül mal” olmaktan çıkıp, tarım ürününü ve hizmetleri de kapsar şekilde genişlemiş: üretimin yapıldığı mekan olarak işletme fabrika sınırlarını aşıp, pazarlama, finansman, işletme-piyasa-ülke analizleri gibi değişik işlevler yüklenmiş, işletmelerin yönetiminde kullanılan yöntem ve teknikler büyük ölçüde değişerek, sayısal yöntemleri uygulayan bilgisayar destekli teknikler yaygınlaşmıştır.

   İşte işletme mühendisliği eğitim programının amacı , bu çok yönlü gelişmelerin yarattığı sorunları göğüsleyebilecek, işletmelerin ilk kuruluşundan başlayarak her aşamasında gerek teknik, gerekse iktisadi bakımdan etkin görev yapabilecek niteliklere sahip orta ve üst düzeyde işletme yöneticilerini yetiştirmektedir.

   İşletme Mühendisleri, işletmelerde görev alan teknik kadrolar ile sosyal bilimler eğitimini almış kadrolar arasında adeta bir köprü görevi görür. İşletme Mühendisleri, farklı formasyona sahip bu iki çalışma grubu arasındaki ilişkiyi kurabilecek şekilde eğitim görürler. Çok çeşitli fakültelerde okutulan derslerin aynı zamanda İşletme Mühendisliği eğitimi alan öğrencilere de verilmesi bu farklı çalışma grupları arasındaki ilişkiyi sağlamaları gerektiği düşünülerek proğramlarına konulmuştur.

   İşletme Mühendisleri. Üretim faaliyetleri, ürünün pazarlanması ve maliyetin hesaplanması konusunda fabrikalarda endüstri mühendislerinin kullanıldığından daha çok mali ve beşeri yöntemler kullanırlarken; işletmeciye göre de daha çok sayısal yöntemler kullanırlar. İşletme Mühendisleri, bir ürünün ortaya çıkması için malzeme, insan gücü, para ve zamanın en ekonomik şekilde kullanılmasını sağlayıcı yöntemleri kullanarak gerekli düzenlemeleri yapar. İşletme mühendisi, bir fabrikada yalnız mühendislik eğitimi görmüş kadrolarla, yalnız sosyal bilimler eğitimi görmüş kadrolar arasında denge unsurudur.

   4 yıllık lisans eğitimini tamamlayanlar, lisans diploması ve işletme mühendisi unvanı almaya hak kazanırlar. İşletme mühendisleri, teknik bilgilerin yanında işletmeyi bir bütün olarak yorumlayabilen, geniş bir bakış açısına ve yüksek bir analiz gücüne sahip, problemlere zamanında etkin ve pratik çözümler üretebilen, zamanını ve elindeki tüm değerleri verimli olarak kullanabilen çağdaş birer yönetici adayı olarak mezun olmaktadır. Mesleklerin bu özellikleri sayesinde banka ve sigortacılık hizmetlerinde turizm ve elektronikten ağır sanayiye kadar çok geniş bir yelpazeye yayılmış sektörde çalışma şansına sahiptirler. İşletme Mühendisliği proğramının kazandırdığı nitelikler sayesinde çalıştıkları firmaların çeşitli bölümlerinde ve her kademede görev alabilmektedirler. Aynı zamanda kamu iktisadi teşekküllerinde, faaliyet gösteren büyük işletmelerde de iş bulabilmeleri söz konusudur

 

BAŞA DÖN

 

JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSLİĞİ

   Jeodezi ve fotogrametri mühendisliğinin ilgi alanı, yeryüzünün ölçülmesi ve standart haritalar şekline dönüştürülmesidir. Topografik haritalar çıkarılmasında jeodezi ve fotogrametri mühendislerinden yararlanılır. Ülkemizde harita, tapu ve kadastro sektöründe teknik ve sosyal-ekonomik hizmetlerin yürütülmesine, kalkınma çabalarında darboğaz oluşturan teknik eleman açığının giderilmesine katkılarda bulunmak, teknolojik ve bilimsel gelişmelerin ülke gereksinimlerine uygun bir biçimde kullanılmasını sağlamak ve uluslararası çalışmalarda ülkemize düşen görevleri etkin bir biçimde yerine getirmek amacı ile jeodezi ve fotogrametri mühendisliği bölümü faaliyet göstermektedir. Jeodezi ve fotogrametri mühendisliği bölümü ülkemizde değişik amaç ve ölçekli her türlü harita ve planın yapılması hizmetleri ile teknik projelere ilişkin mühendislik ölçümlerini yapacak bir çok mühendislik dalına sayısal (konum) ve tematik bilgi üretecek lisans eğitimi vermektedir. Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri, arazilerin ayrıntılı ölçümlerini yaparak bu bölgelerin inşaat koşullarına uygunluğu açısından değerlendirme; ayrıca köprü, baraj, tünel, yol gibi büyük projelerin yerkabuğu hareketlerinden zarar görmeyecek yerlerde inşa edilmesini sağlayıcı çalışmalar ve ölçümler yaparlar. Denizlerin ve akarsuların derinliklerini, tehlikeli noktalarını, akıntı, şiddetini ve yönünü belirleyerek, denizaltı ve üstü kabloların döşeneceği yerleri, savaş gemilerinin geçiş yerlerini, balıkçılık alanlarını saptamak ve bunları haritalarda göstermek jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin görevleri arasına girer.

   Jeodezi ve fotogrametri mühendisinin görevleri, teknik ve hukuki görevler olarak iki kısımda incelenebilir:

   Büyük arazilerin ayrıntılı ölçümlerinin yapılması, karayolları yapılacak arazilerin inşaat koşullarına uygunluk açısından ölçülmesi, yeraltı ve madencilik çalışmaları için konum, biçim, derinlik, hacim vb. Konularda ayrıntılı bilgi verecek ölçümlerin yapılıp, haritalarının çizilmesi, yerkabuğunda meydana gelebilecek ve baraj, tünel, köprü ve binaların yıkılmasına yol açabilecek yatay ve düşey değişmelerin ölçümlerin yapılması jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin teknik görevlerindendir.

   Mezunlara lisans diploması ve “Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi” ünvanı verilir. Jeodezi ve fotogrametri mühendisleri, bayındırlık, enerji ve Tabii Kaynaklar, Ulaştırma, Tarım ve Orman Bakanlıklarında, tapu, kadastro ve harita müdürlüklerinde ve belediyelerde çalışabilirler. Özel sektörde özellikle inşaat sektöründe iş bulma olanağı da vardır. Ayrıca şahıslara ait taşınmaz malların ihtilaflı durumlarında sınırların mevcut belgelerle belirlenemediği durumlarda jeodezi fotogrametri mühendislerinin bilirkişi olarak görüşü alınır. Özel harita bürosuda açabilir.

   Bölümde Okutulan Dersler: Matematik, fizik, genel kimya, lineer cebir, anelitik geometri, ölçme bilgisi, arazi çalışması, diferansiyel denklemler, olasılık istatistik, kartografyaya giriş, davranış bilimlerine giriş, iş hukuku, sayısal yöntemler, digitel image prossing, bilgisayar destekli grafik tasarım, taşınmaz hukuku, mühendislik veri tabanları, remote sensing, fotogrametri, jeodezi, dengeleme hesabı, mühendislik ölçmeleri, geodetic networks design, kamu ölçmeleri geographic information system, fiziksel jeodezi

 

BAŞA DÖN

 

JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ

   
Jeofizik Mühendisliği, yerkabuğu ve yer altı zenginlikleri ile ilgilenen, yeraltında petrol ve endüstriyel cevherin verimliliği ve bunların işletmeye açılmasına kadar jeoloji mühendisliği ile koordineli çalışan bir mühendislik dalıdır. Jeofizik Mühendisliği, yer altındaki maden, mineral, petrol, doğalgaz ya da suyun incelenmesi ve konumunun saptanması konusunda bilimsel yöntemlere dayanarak araştırmalar yapar.

   Jeofizik, pratik uygulamalar amacıyla Yerküre’nin fiziksel özelliklerinin ölçülmesi, bu ölçümlerin işlenmesi ve yorumlanmasıdır. Çoğu jeofizik araştırmalar ticari açıdan önemli petrol, doğal gaz ve diğer mineralleri bulmak için yapılır. Fakat jeofizik çalışmalar ayrıca yolların, inşaat yapılarının, barajların, tünellerin, nükleer güç santrallerinin ve diğer yapıların temel araştırmaları için yerin doğasının önceden belirlenmesini kapsayacak biçimde mühendislik konularını içerir. Bunun yanında jeotermal alanlar, su kaynakları ve arkeolojik alanlar için araştırmalar da yapılır. Jeofizik, bütün olarak Yerküre’nin, onun iç çekirdeğinden üst atmosferin Güneş’te birleştiği yakın-uzaydaki bölgelere kadar incelenmesidir.

   Jeofizik Mühendisliği “Geçmişte ve günümüzde Yerküre’nin yapısı nasıldır?”, “Dağlar ve volkanlar nasıl oluşuyor?” “Depremler nasıl ve nerde olmaktadır?”, “İçeceğimiz ve kullanacağımız yeraltı suları nerelerdedir?”, “Petrol kaynaklarının, binaların, barajların, köprü ve fabrikaların zemin yapıları nasıldır/ nasıl olmalıdır” sorularına yanıt arar.Bu paralelde Jeofizik Mühendisliği’nin araştırmalarıyla gerçekleştirilebilecek çalışmalardan bazıları şunlardır:

   Doğal kaynakların araştırılması, endüstriyel hammadde, maden aramaları, su aramaları, petrol ve doğalgaz aramaları, doğal olayların araştırılması, depremsellik ve deprem riski araştırılmaları, heyelan araştırılmaları, su baskını araştırmaları, çığ araştırmaları, bina, köprü, baraj, yol, havaalanı, tünel, termik ve nükleer santral, liman vb. Zemin incelemeleri, çevre ve sorunlarına yönelik araştırmalar, yer altı suyu kirliliği, toprak kirliliği, atık depolama alanları, yerkabuğunun ve yeriçinin yapısı, bileşimi ve fizikselözellikleri, atmosfer araştırmaları, okyanus araştırmaları vb.

   Bu mühendislik dalıyla uğraşanlar ayrıca yeraltı suyu, jeotermal enerji araştırmaları ile zemin hareketleri, toprak kaymaları gibi konularla da ilgilenirler.

   4 yıllık eğitim süresinin sonunda başarılı olanlara lisans diploması ve Jeofizik Mühendisi ünvanı verilir. Jeofizik Mühendisliği’nin çalışma alanı sınırlıdır. Özel sektörde iş bulma olanı azdır. Jeofizik Mühendisliği mezunları, Türkiye Petrolleri Anonim ortaklığı, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Etibank , Devlet Su İşleri, Afet İşleri, Deprem Araştırma Enstitüsü, İller Bankası, Karayolları, Bayındırlık Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, üniversiteler gibi devlet kuruluşlarında, özel yer bilimleri ve jeofizik şirketlerinde, belediyelere bağlı kuruluşlarda ve ülkemizde araştırma ve üretim yapan bazı yabancı maden ve petrol şirketlerinde çalışmaktadır.

Bölüm Adı: Jeofizik Mühendisliği

Öğretim Süresi: 4 yıl    Okutulan Dersler: Öğrencilere, Matematik,Fizik, Kimya, Genel Jeoleji, Bilgisayar’a Giriş, Teknik Resim, Mukavemet, Uygulamalı Jeofizik, Jeomagnetizma, Tektonik, Kaya Magnetizması, Türkiye Jeolejisi, Mühendislik Jeolojisi, Elastik Dalga Yayılımı, Jeofizikte Veri İşlem, Jeofizikte İstatiki Yöntemler, Topografya, Malzeme, JeofizikPotansiyel Teori, Sismoleji, Sayısal Analiz, Maden Jeolejisi, İstatiksel Sismoleji, Sismik Prokpeksiyon, Gravite Prospeksiyonu, Manyetik Prospeksiyon, Elektrik-Elektromanyetik Prospeksiyon, Jeotermik, Jeodinamik, Yer Fiziği, Sismotektonik, Jeofizikte Yorumlama, Jeofizik Seminer, Sondaj Tekniği, Petrol Jeoleji, İş Hukuku,, İşletme Hukuku, İşletme Ekonomisi, Kuyu Logları, Kaya Mekaniği dersleri okutulmaktadır

    Aldığı Puan Türü ve Özellikleri: ÖSS Sayısal puanıyla öğrenci alınmaktadır.

 

BAŞA DÖN

 

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

   Jeoloji, yerküreyi oluşturan maddeleri ve jeolojik süreçleri inceleyen bir bilim dalıdır. Program, yerkürenin başlangıcından bugüne kadar geçirdiği yapısal değişmeleri, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumunu inceler. Jeoleji Mühendisliği, Jeolejik problemlerin araştırılmasını, maden, petrol ve yeraltı su kaynaklarının bulunmasını ve geliştirilmesini; mühendislik yapılarının yer seçimini ve doğal afetlerin tanımlanmasını ve bunlara ilişkin uygulamaları içerir. Jeoloji Mühendisliği Bölümü, temel bilimlerden başlayarak, yeryuvarlağının tüm oluşumunu, evrim, gelişim, dönüşüm, etkileşim süreçlerini arayan, araştıran, yerkabuğunun kayaçlarının, bunların bulunuş şekillerini, durumlarını, kimyasını, özelliklerini araştırır. Yerkabuğu kayaçlarının niteliklerini ve niceliğini, teknik girişim öncesi ile sonrası davranışlarını ve ekonomik değerlerini ortaya koyarak, insan-doğa etkileşimindeki çevresel, jeolojik, hidrofeolejik etmenlerini sınayan 4 önemli anabilim dalından oluşmaktadır. Bunlar; Genel Jeoleji Anabilim Dalı, Mineraloji-Petrografi Anabilim Dalı, Maden Yatakları-Jeokimya Anabilim Dalı ve uygulamalı Jeoleji Anabilim Dalı’dır.

   Jeoleji Mühendisleri çeşitli sondajlarla kaynağın yerini, rezerv miktarını, çıkarabilirliğini ve ekonomikliğini de saptamaya çalışırlar. Jeoloji mühendisleri yukarıda sayılan ana özellikler dışında doğal kaynakların ( cevher, kömür, endüstriyel hammaddeler, petrol, mermer, yeraltı suları, jeotermal vb) yer, konum ve rezerve niteliklerini belirlerler. Ayrıca kentleşme alanları, havaalanı, baraj, liman, demiryolu, tünel ve karayollarının en uygun jeolojik alanlara yapılmasını sağlamak için araştırma, inceleme, harita yaparlar ve bunları uygulamaya geçirirler. Jeoloji Mühendisi, yeryüzünün jeolojik haritalarını yapar, yeryüzü ve yeraltına ait elde edilen bilgileri bütünleştirerek uygulamaya dönüştürürür.

   Jeoloji mühendisleri, jeofizik ve maden mühendisleri ile işbirliği içinde çalışırlar. Jeoloji Mühendisliği mezunların lisans diploması ve jeoloji mühendisi ünvanı verilir. Bu alanda çalışanların büyük bir bölümü kamu kuruluşlarında, pek azı ise özel sektörde çalışmaktadır. Jeoloji Mühendislerinin çalışabileceği belli başlı kuruluşlar şunlardır:

   MTA Enstitüsü, Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi, Devlet Su İşleri, İller Bankası, TKİ, Devlet Karayolları, Seramik ve cam fabrikaları, jeoteknik sondaj firmaları, Deprem Araştıma Enstitüsü gibi kurumlarla belediyeler ve özel idarelerde çalışabilirler. İş bulma olanakları geniş değildir.

Bölüm Adı: Jeoloji Mühendisliği

Öğretim Süresi: 4 yıl

   Okutulan Dersler: Eğitim sırasında Matematik, Genel Fizik, Genel Kimya, Jeoleji Mühendisliğine Giriş, Teknik Resim, Türevsel Denklemler, Ekonomi Prensipleri, Mühendislik Mekaniği, Fiziksel Jeoleji, Minotoloji, CisimlerMukavemeti, Bilgisayar ve Fortran, Programlamaya Giriş, Jeolojik Harita, Petrografi, Stragrafi Prensipleri, İstatistiksel Metodlar, Kaya Mekaniği, Uygulamalı Jeofizik, Tarihsel Jeoloji ve Paleontoloji, Jokimyasal Termodinamik Zemin Mekaniği, Akışkanlar Mekaniğine Giriş, Saha Jeolojisi, Yapısal Jeoloji, Hidrojeoloji, Maden Yatakları, Mühendislik Jeolojisi, Jeoloji Mühendisliği ve Bilgisayar Uygulamaları, Jeoloji Mühendisliği Tasarımı dersleri okutulmaktadır. Ayrıca zorunlu yaz stajları da yapılmaktadır.

   Aldığı Puan Türü ve Özellikleri: ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bölümdür

 

BAŞA DÖN

 

KİMYA/KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ

   Kimya bölümü, maddelerin kimyasal nitelikleri, atom yapıları ve bunların nasıl değiştirilebileceği konusunda bilimsel çalışmalar yapan, bu çalışmalardan elde ettiği bilgileri yeni maddelerin üretiminde kullanabilen nitelikli insan gücü yetiştirir ve bu konularda araştırma yapar. Bu bölüm, sanayimizin proses geliştirme, ürün modifikasyonu, kalite kontrol ve analiz konularında kimyacı ihtiyacını karşılar. Kimya bölümü şu dallara ayrılır:

   Organik kimya: Kaynağı olan canlı organizma ve bileşikleri üzerinde çalışır.

   Anorganik kimya: Maden ve mineral gibi anorganik maddelerle ilgilenir.

   Fizikokimya: Organik ve anorganik maddelerin fiziksel ve kimyasal nitelikleri arasındaki ilişkilerini inceler.

   Analitik kimya: Maddelerin niteliği, saflık derecesi gibi özelliklerini araştırır.

   Biyokimya: Canlı organizma üzerindeki kimyasal reaksiyonları inceler.

   Polimer Kimya: polimer maddelerin yapısını, kinetiğini ve uygulama alanlarını inceler.

   Kimya Öğretmenliği: Üniversitelerin eğitim fakülteleri bünyesinde bulunur ve eğitim kurumlarımızın ihtiyacı olan kimya öğretmenlerini yetiştirir.

   Kimya bölümü lisans programının süresi 4 yıl, kimya öğretmenliği bölümünün süresi ise 5 yıldır. Kimya bölümleri mezunları “Kimyager” ünvanı alırlar. Kimya endüstrisinin seramik, çimento, cam, klorelkali elektrokimya, azot, nükleer, yağ, sabun, deterjan, şeker, fermantasyon, kağıt, plastik, lastik, boya, petrol, kozmetik gibi alanlarında, ilaç endüstrisi, gıda endüstrisi, çevre ve halk sağlığı laboratuarlarında görev alabilirler. Bilimsel araştırmaya ilgi duyanlar, üniversitelerde kalabilir ya da araştırma labaratuarlarında çalışabilirler. Kimya öğretmenliğinden mezun olanlar

   ”Kimya Öğretmeni” ünvanı alırlar. Bu bölüm mezunları resmi ve özel okullarda, dershanelerde kimya öğretmeni olarak görev alabilirler.

   Bölümde Okutulan Dersler: Öğrenciler ilk yıldan itibaren analitik kimya, anorganik kimya, fiziksel kimya, organik kimya gibi meslek dersleri görmektedirler.Kimya öğretmenliği bölümü öğrencileri meslek derslerinin yanısıra öğretmenlik formasyon dersleride okumaktadırlar.

 

BAŞA DÖN

 

KİMYA MÜHENDİSLİĞİ

   Kimya Mühendisliği programında, kimya alanında yapılan bilimsel çalışmaların sağladığı verilerin çeşitli endüstri kollarında kimyasal üretim yapacak tesislerin kurulması ve çalıştırılması sırasında ortaya çıkacak her türlü sorunu değerlendirip, ortadan kaldırabilecek düzeyde mühendislik ve teorik kimya bilgisine sahip kimya mühendislikleri yetiştirilir.

   Kimya Mühendisliği malzemelerin kimyasal yapılarının enerji içeriklerinin veya fiziksel hallerinin değişime uğradığı proseslerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgilenen engin ve çok yönlü bir mühendislik dalıdır. Kimya Mühendisliği, kimya, fizik, matematik ve biyoloji bilimlerine dayanır ve ekonominin kuralları ile yönetilir.

   Kimya Mühendisliği ile ilgisi olmayan kişiler için Kimyager ile kimya mühendisi arasındaki fark açık değildir. Çünkü her ikisi de garip kokular, gizli formüller ve ilginç aletler kullanır. Halbuki Kimya Mühendisi’nin işlevi, kimyagerinkinden çok farklıdır. Kimyager genellikle bileşenlerin davranımları ile ilgilenir. Laboratuarda az miktarda malzemeler ile çalışılır. Kimya Mühendisi ise laboratuar çalışmalarını yararlı, ekonomik ürünlere dönüştürmek için gerekli prosesleri ve fabrikaları tasarlar.

   Kimya Mühendisliği’nde eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlara lisans diploması ile Kimya Mühendisi ünvanı Verilir. Kimya Mühendisleri’nin çalışma alanları kimya sektöründeki gelişmeye paralel olarak artmakla birlikte, Yetiştirilen mühendis sayısı gereksiniminin çok üstünde olduğundan ancak nitelikli,yabancı dil bilen ve alanında uzmanlaşmış kimya mühendisleri iş bulma zorluğu ile karşılaşmamaktadır. Kimya mühendisleri pek çok farklı alanda çalışabilirler ve aldıkları eğitim olarak mühendislik, temel bilimler, sosyal bilimler ve işletme alanlarında kariyer olanağı sağlar. Meslekte gerekli bilimsel ve teknik bilgi içeriği bazılarının kimya mühendisini “ evrensel mühendis” olarak tanımlamasına yol açar. Adı dar bir uzmanlık alanı çağrıştırmasına rağmen Kimya Mühendisleri geniş bir yelpazedeki problemlerin üstesinden gelebilirler.

   Kimya Mühendisleri için iş imkanlarının büyük bir bölümü kimyasal proses endüstrilerindedir. Kimya Mühendisleri, yakıt, enerji ve petrokimya tesisleri, ilaç sanaii, cevher zenginleştirme tesisleri, işletmelerin proses kontrol ve reaktör tasarımı,

   Plastik sanaii, işletmelerin AR-GE veya kalite kontrol bölümleri, işletmelerin biyoteknolojik arıtma ve çevresel teknoloji bölümleri, kozmetik sanaii, özel kimya madde üretimi yapan tesislerde, iş bulabilirler. Bunlara ek olarak kaynak yönetimi ile ilgili alanlarda görev alabilmeleri de mümkündür.

Bölüm adı: Kimya mühendisliği

Öğretim Süresi: 4 yıl

   Okutulan dersler : Makina dizaynları üzerine ayrıntılı eğitim verilir. Eğitimin ilk yılında standart Mühendislik bilgisi verilmesi amaçlanır. Sonraki yıllarda, laboratuar destekli olarak branş dersleri okutulur. Son yıl bir tekrar niteliği taşır. Bu yıl içinde bitirme projesi ilgili çalışmalara ağırlık verilir. Kimya Mühendisliği eğitimi süresince öğrencilere kimya sanayisini tanıtmak, pratik bilgiler ve beceri kazandırmak amacıyla fabrikalarda ya da bu alandaki sanayi kuruluşlarında staj yaptırılır

 

BAŞA DÖN

 

MADEN MÜHENDİSLİĞİ

   
Maden Mühendisliği, genel tanımıyla yerkabuğunda bulunan maden yataklarını yararlı hale getiren meslek dalıdır. Maden Mühendisliği ilgi alanına iki ana konu girmektedir: Cevherlerin yataktan çıkarılması ve çıkarılan cevherlerin zenginleştirilmesi.

   Ülkelerin madencilik politikalarının amacı, yeraltı kaynaklarını bilinçli ve en yüksek teknik düzeyde işletmek, toplumun refahına katkıda bulunmak ve çevreye zarar vermeden ülke ekonomisine sunmaktadır. Bu amaca ulaşabilmek için de madencilik eğitim ve araştırmalarına önem vermek gerekmektedir. Eğitimin ve araştırmaların kapsamı, yeraltı kaynaklarını bulmak, ekonomik bir şekilde kazanmak ve zenginleştirmektir. Maden Mühendisliği’nin amacı, yeraltı kaynaklarının bulunması. İşletilmesi, zenginleştirilmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili sorunların çözümünde metot ve yöntemler geliştirmek, bu alanlarda hizmet verecek teknik elemanlar yetiştirmektir. Maden Mühendisliği Bölümü, cevher hazırlama, maden üretme, üretim metalürjisi, kömür teknolojisi, analiz laboratuarı ile maden mühendisliği eğitim, açısından oldukça iyi bir düzeye ulaşmıştır.

   Dünya’da ve Türkiye’de Son yarım yüzyılda maden makinaları ve teknolojisi açısından büyük gelişmeler yaşanmıştır. Maden mekanizasyonu teknolojisi sorunlarını kömür madenciliğine borçludur. Bu alandaki büyük gelişme ile bedensel işçilikler azalmıştır. Zaten amaç, az elemanla ve yüksek verimle uzaktan kumandalı üretim yapabilmektir. Bu alandaki gelişmelerin ışığı altında “Maden Mekanizasyonu ve Teknolojisi” adı altında bir anabilim dalı da açılmıştır.

   Bölümde her türlü cevher, metal, endüstriyel hammaddeler ve kömürün hazırlanması, zenginleştirilmesi konusunda lisana, yüksek lisans ve doktora kademesinde eğitim ve araştırma yapılmaktadır.

   Geleneksel mühendislik dallarından biri olarak Maden Mühendisliği’nin geçmişte olduğu gibi gelecekte de ulusların varlıklarına katkıda bulunmak için öncü bir rolü olacaktır.

   Maden Mühendisleri, Türkiye Kömür İşletmeleri, Etibank, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Devlet Karayolları, Maden Dairesi, Özel Sondajcılık ve mermer işletmeleri ile büyük inşaat şirketlerinde iş bulma olanağına sahiptir.

Bölüm Adı:Maden Mühendisliği

Öğretim Süresi: 4 yıl

   Okutulan Dersler: Matematik, Fizik, Kimya, Teknik Resim, Genel Ekonomi, Madenciliğe Giriş, Statik, Bilgisayar Programlama, Jeoloji, Dinamik, Malzeme, Mukavemet, Cevher Hazırlama Temel Prensipleri, Maden Hazırlık ve Kazı, Termodinamiğe Giriş, Minoroloji ve Petrografi, Jeofizik, Maden Yatakları, Madenlerde Havalandırma, Akışkanlar Mekaniğine Giriş, Elektrik Makinaları, Cevher Zenginleştirme, Maden Nakliyatı ve Su Atımı, Topografya, Sondaj Tekniği, Açık İşletme Tekniği,Flotasyon, Endüstriyel Hammaddeler, Maden Ekonomisi, Topografya, Kömür Hazırlama ve Teknolojisi, Kaya Mekaniği ve Tahkimat, Yer altı Topografyası, Maden Makinaları, Mermercilik, Maden Hukuku, İşyeri Güvenliği, Hidrometalurji dersleri okutulmaktadır.

   Aldığı Puan Türü ve Özellikleri: ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bölümdür.

 

BAŞA DÖN

 

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

   Bölümün amacı, çağdaş endüstrinin ihtiyacı olan mühendislik hizmetleri için yeterli ve güvenilir temel mühendislik bilgilerine, bağımsız düşünme ve iş yapabilme yetenek ve becerisine sahip, yeni ve gelişen teknolojileri yorumlayabilen, etkin bir biçimde tasarım, üretim ve yöneticilik yapabilecek niteliklere sahip makine mühendisleri yetiştirmektir.

   Öğrenim süresi 4 yıldır. Bölüm mezunlarına Makine Mühendisi ünvanı verilir.

   Sayısal puan türüyle öğrenci alınan bölümden mezun olanların geniş bir çalışma alanı bulunmaktadır. Makine ve motor üretim-tasarım fabrika ve laboratuarları başlıca çalışma alanlarıdır.

Makine Mühendisi Ne İş Yapar ?

   Makinelerin ve motorların tasarım ve üretimi, işletilmesi ve onarımını, ayrıca yapımında kullanılan malzemelerin tespitini yapar.

Bölüm Adı: Makine Mühendisliği

Öğretim Süresi: 4 yıl

   Okutuılan Dersler: Matematik, Fizik, Genel Kimya, Teknik Resim, Bilgisayar Programlama, Stadik, Termodinamik, Mukavemet, Malzeme Bilgisi, Dinamik, Isı Tekniği vb.


BAŞA DÖN

 

 

MATEMATİK/MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ

   Matematik bilim, teknoloji ve sanayideki uygulamaların yanı sıra kendi içinde çeşitli alt dallara ayrılmış bir bilim dalı ve diğer disiplinlerle yakından etkileşen, hemen her konuda uygulaması olan, kendi alt dallarının hızla geliştiği canlı bir araştırma alanıdır.

   Üniversitelerin matematik programları da matematik ilke, yöntem ve sistemlerinin analizi, geliştirilmesi, bunların karşılıklı ilişkileri ile matematik ilke ve yöntemlerinin diğer bilimlere ve tekniğe uygulanması konularında eğitim ve araştırma yapar.

   Matematik öğretmenliği, ülkemizin ortaöğretimde ihtiyaç duyduğu; ilköğretim matematik öğretmenliği ise, 1998-1999 öğretim yılında açılmış 8 yıllık eğitimin ikinci basamağı olan 6,7 ve 8. Sınıfların matematik öğretmeni ihtiyacını karşılayacak olan programlardır. Bu programlar eğitim fakülteleri tarafından yürütülür.

   Matematik; saf matematik ve uygulamalı matematik olarak iki guruba ayrılır. Saf yöntemlerin bilimsel ve teknolojil alanda uygulanması konusu üzerinde çalışır. Üniversitelerin matematik eğitim veren bölümlerini tercih edeceklerin akıl yürütme gücüne sahip, neden-sonuç ilişkileri kurabilen, aritmetik işlemlerde yeteneği gelişmiş öğrenciler olması gerekir.

   Lisans eğitim süresi matematik bölümünde 4 yıl, matematik öğretmenliği bölümünde 5 yıldır. Matematik bölümünü bitirenler “Matematikçi” ünvanını alırlar. Mezunların çoğu bilgisayar alanında çalışmaktadır. Bunun yanı sıra bankalarda, resmi ve özel kuruluşların bilgi işlem merkezlerinde, sigorta şirketlerinde iş bulabilmektedirler. Kısacası bölüm mezunları matematiğin ve matematiksel işlemlerin kullanıldığı her alanda çalışabilirler. İlköğretim matematik öğretmenliği programını bitirenler “İlköğretim Matematik Öğretmeni” ünvanı alırlar. Bölüm mezunları, resmi ve özel eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alırlar. Matematik öğretmenliği programını bitirenler “Matematik Öğretmeni” ünvanını alırlar. Mezunlar resmi ve özel öğretim kurumlarında, dershanelerde matematik öğretmeni olarak çalışabilirler.


BAŞA DÖN

MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİ

   Matematik Mühendisliği programı, matematiğin ilke ve yöntemlerinin, endüstri, ekonomi ve tüm mühendislik sorunlarında kullanımını sağlayacak insan gücünü yetiştirir. Matematik Mühendisleri, çalışma yaşamlarında ortaya çıkabilecek matematiksel sorunların çözümü yanında, bu alanda yapılan tüm araştırmaları izler ve katılır. Matematik Mühendisliği’ne ilgi duyan öğrencilerin, özellikle matematikte başarılı olmaları ve fen derslerine ilgi duymaları gerekmektedir. Bunlarla beraber karşılaşılan problemin çözümüne ulaşıncaya kadar titiz bir çalışma yapabilecek sabra ve düşünme yeteneğine sahip olmaları gerekmektedir.

   Matematik Mühendisliği’nde eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlara lisans diploması ve Matematik Mühendisi ünvanı verilir. Matematik Mühendisliği, gelişen çağımızda değişen endüstri ve ekonomi alanlarına paralel olarak geniş bir çalışma alanına sahiptir. Matematik Mühendisleri, teorik, bilimsel ve akademik çalışma alanlarının yanında, aldıkları sosyal eğitim yardımıyla çalışma hayatına teorik bilgilerini kolaylıkla aktarabilmeltedir. Matematik Mühendisleri, TÜBİTAK, DİE, MTA gibi kuruluşlarda görev alabilirler. Bunun yanında çok çeşitli sektörlerde, kamuya ait ve özel fabrikaların, özellikle bankaların bilgi işlem birimlerinde rahatlıkla çalışma olanağı bulabilirler. Çeşitli işlemlerin de sistem analist ve bilgisayar programcısı olarak çalışabilirler.


BAŞA DÖN

 

MATEMATİK/ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI

   Aynı bölüm içinde iki önemli program.

   Matematik : Modern bilimin anlaşılmasında bir temel taşı, aynı zamanda yeni bilgilere uzanan bir köprü.

   Bilgisayar Programcılığı: En son teknolojik gelişmelerin temelinde yer alan ve geleceğin kapılarını açmada vazgeçilmez bir anahtar.

   Bölümün programı matematik ve bilgisayar programcılığının temel bilgilerini verirken, her bir alt programın uzmanlık derslerinde ayrıntılara inmeyi hedefliyor.

   Matematik dersleri başlıca 2 başlıkta toplanabilir:

   Öğrenciye alanın temellerini kavratmaya yönelik dersler: Matematik I-II. Temel Cebir I-II, Soyut Matematiğe Giriş, Topoloji ve Metrik Uzaylar vb. Daha yüksek düzeyde matematik eğitimi veren ve gelişmiş bir matematik kültürü kazandıran dersler : Ölçü Kuramı, Karmaşık Analiz I-II, Diferansiyel Geometri I-II vb. Bilgisayar Programcılığı dersleri ise şu iki başlıkta toplanıyor.

   Genel ve giriş dersleri: Bilgi Teknolojisi, Programlamaya Giriş, Veri Yapıları I-II, vb.. Uzmanlık dersleri : Alagoritma Kuramı, Sistem Simülasyonu, Programlama Dilleri İlkelere vb. Matematik-Bilgisayar Programcılığı alanında sağlam ve ayrıntılı bir kuramsal eğitim alan mezunlar eğitimci, programcı, araştırmacı, sistem analisti, donanım mühendisi olarak çeşitli ticaret ve sanayi kuruluşlarında görev alabilecekleri gibi, ileri derecede uzmanlaşmış bilgisayar sistemlerinde de iş olanağına sahiptirler.

 

BAŞA DÖN

 

METALURJİ MÜHENDİSLİĞİ

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

   Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, metal cevherleri ve diğer hammaddelerden başlayarak malzemelerin üretilmesi ve mühendislik amaçlı kullanımlarını konu alan bir daldır. Havacılık başta olmak üzere, savunma, enerji ve taşıma sektörlerinin giderek artan gereksinimleri üstün performanslı yeni malzemelerin geliştirilmesi zorunluluğunu doğurmuştur. Teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi, çağdaş gereksinimlere uyumlu olarak gözden geçirilmelerini gerektirmiştir.

   Bu mühendislik “metalurji”, “malzeme” ve “seramik” olmak üzere üç ayrı grupta eğitim vermektedir. Bölüm, metal sanayisi, savunma sanayisi, otomotiv sanayisi gibi ülke kalkınmasında önemli olan temel imalat ve üretim sektörlerinin ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirmeyi ve böylece sanayinin alt yapısını güçlendirmeyi hedefleyen bir öğretim ve araştırma programı uygular.

   Mezunlar, yeni malzeme tasarımı, malzeme üretimi ve kontrolü, projelendirme, kalite kontrol, ürün geliştirme, pazarlama ve satış alanlarında çalışırlar. Çalışılan başlıca sanayi kolları şunlardır:

   Demir-çelik sanayisi, demir dışı metal üretim sanayisi, cam ve seramik sanayisi, döküm sanayisi, plastik teknolojisi, makina imalat sanayisi, otomotiv ve otomotiv yan sanayisi, elektrik-elektronik malzeme üretim sanayisi, manyetik malzeme üretim sanayisi, biomedikal malzeme üretim sanayisi, metal şekillendirme ve işleme sanayisi, kalite kontrol ve gözetim şirketleri.

Bölüm adı : Metalurji Mühendisliği/ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Öğretim Süresi : 4 yıl

   Okutulan Dersler : Öğrencilere, Matematik, Genel Fizik, Genel Kimya, Teknik Resim, Malzeme ve Toplum, Faz Diyagramları, Modern Fizik, Statik ve Mukavemet, Malzeme Bilimi, Termodinamik, Malzeme Laboratuvarı, Malzeme ve Enerji Dengesi, Dış Metal Üretimi, Seramik Malzeme Üretimi, Denge Diyagramları, Kimyasal Metalurji, Fiziksel Metalurji, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Prensipleri, Elektron Mikroskobu, Döküm Teknolojisi, Ekonomik Metalurji, Özel Çelikler, Plastik Şekil Verme, Kompozit Malzemeler dersleri okutulmaktadır.    Aldığı puan türü ve özellikleri : ÖSS Saayısal puanıyla öğrenci almaktadır


BAŞA DÖN


METEROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

   Meteroloji Mühendisliği, hava tahmininin yanı sıra, atmosferdeki tüm olayları incelemeye, onların dünya üzerindeki yaşamı nasıl etkilediğini gelişmiş en son teknoloji ve bilimsel kavramları kullanarak açıklamaya ve gerekli tedbirleri uygulamaya koymaya yönelik eğitim vermektedir. Meteoroloji mühendisleri, meteorolojik analiz ve tahmin, hidrometerolojik etüt, temiz enerji ve çevre çalışmalarının yapıldığı kurum ve kuruluşlarda çalışmaktadır. Meteoroloji Mühendisliği, bir akışkan olan havanın hareketlerini ve ısı değişimleri ile basınç farklılıklarını bir bütünsellik içinde inceler. Meteoroloji Mühendisliği’nde verilen eğitim, tarım ve ulaşımda gerekli hava öngörüşü (tahmini), hava kirliliği, güneş enerjisi, hidroloji, radar ve uydu meteorolojisi gibi konularla ilgilidir. Meteoroloji mühendisleri, bazı uzmanlık alanlarına ayrılmıştır. Bunlar; sinoptik meteoroloji, dinamik meteoroloji, fiziksel meteoroloji, endrüstri meteorolojidir.

   Her geçen gün meteoroloji mühendisinin çevre ve su kaynaklarını koruma ve geliştirmedeki önemli rolü de artmaktadır. Meteoroloji konu itibariyle fizik, matematik, istatistik, kimya vb. temel bilimleri esas alarak atmosferdeki hava hareketlerinin bilimsel incelemesini yapan geniş bir bilim dalıdır. Meteorolojik konular, bazen dinamik yönleri fizik, termodinamik, gaz kinetiği ve matematik ağırlıklı olarak teori; veri işlem, modelleme ve sayısal öngörü yönleri ile bilgisayar bilgisi; büyük alanlar üzerinde kısa vadeli hava öngörüleri yapmak üzere, atmosferde aynı zamanda yapılan basınç, sıcaklık, nem, rüzgar gibi meteorolojik gözlemlerin haritalar üzerinde bir motif gibi işlenip değerlendirilmesinde biraz da olası sanat becerisi gerektirir.

   Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nde, kar ve çığların meteorolojik analiz ve tahmini, yere dayalı ölçümlere göre yüzey ısı akılarının hesaplanması, meteoroloji verilerinin iç tahmin yöntem ve otomasyonunun geliştirilmesi, uydu ve uçuş meteorolojisi, güneş ve rüzgar enerjisi çalışmaları, ozon konsantrasyonlarının mezoskale analizi, hava kirliliğinin yüzeysel su kaynaklarına etkisi, hava kirliliğinin meteorolojik tahmini, güneş enerjisi potansiyelinin belirlenmesi, rüzgar enerji potansiyelinin belirlenmesi, yapay olarak yağış arttırımı, göl su seviyesindeki değişimler ile iklim değişiklikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi, atmosfer olaylarının modellenmesi konularında araştırmalar ve incelemeler yapılır.

   Gelişen teknoloji ve gereksinmelere paralel olarak ülkemizde meteoroloji mühendislerine daha çok iş alanı açılmaktadır. Meteoroloji mühendislerinin özel sektörde iş bulma olanakları hemen hemen yoktur. Mereoroloji mühendisleri, Çevre Bakanlığı, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Elektrik İşleri, Etüt İdaresi, Türkiye Elektrik Kurumu’nda ve rasathanelerde çalışma olanağına sahiptirler. Devlet kuruluşlarında görev alan meteorologların kazançları Devlet Memurları Yasası’nca belirlenmiştir. Ancak teknik personeller için ayrılan yan ödenekten yararlanırlar. Ayrıca Köy Hizmetleri, belediyeler, hidroloji, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi konularında özel kuruluşlarda araştırma mühendisi olarak ve özel televizyonlarda hava durumu uzmanı olarak çalışabilirler.

Bölüm Adı: Meteoroloji Mühendisliği

Öğretim Süresi: 4 yıl

   Okutulan Dersler: Bölümde, Jeodezi, Genel Meteoroloji, Malzeme, Mukavemet, Sayısal Analiz, Atmosfer Termodinamiği, Yer Fiziği, Genel Klimatoloji, Dinamik, Akışkanlar Mekaniği, Hava Kirliliği Kimyası, Güneş ve Yer Radyosyonu, Fiziksel Meteoroloji, Sinoptik Meteoroloji, İstatiksel Meteoroloji, Hava Kirliliği Temel İlkeleri, Dinamik Meteoroloji, Hava Kirliliği Temel İlkeleri, Hava Kirliliği Modellemesi, Tarım ve Orman Meteorolojisi, Meteorolojide Veri İşlem, Mikrometeoroloji, Aeronatik Meteoroloji, Fiziksel Oseonografi, Dinamik Klimatoloji, Deniz Meteorolojisi, Uydu Meteorolojisi, Hava Kirliliği Meteorolojisi dersleri ile seçime bağlı olan Modern Hava Analizi, Fiziksel Klimatoloji, Hidrometri, Meteorolojik Brifing, Uygulamalı Meteoroloji Teknikleri.

   Aldığı Sayısal Puanı Türü ve Özellikleri: ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bir bölümdür.


BAŞA DÖN


MİMARLIK

   Mimarlık bölümü, her çeşit binanın istek ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırmalar yapar. Mimarlar, zamanlarının büyük bir bölümünü hesaplamalar yaparak, proje çizerer ve proje kontrolü yaparak geçirirler. Bu alanda öğrenim görmek isteyen adaylar, kendilerini matematik, fizik, sosyoloji, sanat tarihi ve kültür alanlarında iyi yetiştirmelidirler.

   Mimarlık bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimlerini başarıyla tamamlayanlara lisans diploması ve Mimar unvanı verilir. Mimarlar, kendi tercihleri doğrultusunda kamu sektöründe yada özel sektörde mesleklerini yürütürler. Kamu kesimini tercih eden mimarlar genellikle, Bayındırlık Bakanlığı ve belediyelerde görev alırlar. Tercihlerini özel sektörden yana kullananlar ise kendi kuracakları mimarlık bürolarında çalışma yaşamlarına devam ederler. Mimarların işsiz kaldıkları pek söylenemez. Ancak mimarların büyük çoğunluğu mimarlık bürolarında, düşük ücretlerle çalıştırılmaktadır. Yetenekli, yabancı dil bilen, iyi yetişmiş mimarların özel sektörde iş bulabilmeleri daha rahat olmaktadır.

Bölüm Adı: Mimarlık

Öğretim Süresi. 4 yıl

   Okutulan Dersler: Eğitim sırasında mukavemet, malzeme, yapı, bina bilgisi, ince yapı, mimarlık tarihi, yapı statiği, şehircilik projesi, peyzaj mimarlığı, restorasyon, yapı tesisatı, iç mekan düzenlemesi gibi mesleki dersler görülmektedir. Öğrenciler yaz aylarında staj yapmalıdırlar.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bir bölümdür.

 

BAŞA DÖN

 

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK

   
Artan dünya nüfusunun getirdiği çeşitli sorunlar ve henüz tedavisi olmayan hastalıklar geleceğimizi ciddi bir şekilde tehdit ederken, moleküler biyoloji ve genetik bilimindeki gelişmeler sayesinde 21. yüzyıla daha umutla bakabiliriz. Rekombinant DNA ve gen aktarması yöntemleri ile daha verimli ve dayanıklı hayvan ve bitki türleri geliştirilerek tarımda üretim artışı sağlanabilmekte, laboratuarlarda insan eliyle geliştirilen yeni mikroorganizma türleri ve çevre kirlenmesi engellenebilmektedir. Günümüzde insanlığı tehdit eden kanser ve AIDS gibi birçok hastalığın oluşum mekanizmaları moleküler düzeyde çözümlenmiş olup, sıra korunma ve tedavi yöntemlerinin bulunmasına gelmiştir. İnsanın doğumundan ölümüne kadar bütün yaşamını organize eden ve sayıları 100 bin civarında olduğu tahmin edilen genlerin tümünün tanınması yakın bir gelecekte tamamlarak, bilgisayar ağı ile dünyanın her tarafına aktarılabilecek. Bu bilgiler sayesinde hemen hemen her türlü hastalığın genetik ve hücresel mekanizmaları çözümlenecek, birçok kalıtımsal hastalık daha ortaya çıkmadan belirlenecek ve böylece riski yüksek kişilerin daha iyi korunması ve erken tedavileri mümkün olacaktır. Hatta, gen tedavisi ile bozuk olan genlerin bile onarılıp, hastalıkların tamamen ortadan kaldırılması olası görülmektedir.

   Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, canlı ile ilgili güncel ve temel konuları araştırmak, çeşitli biyolojik olayların molekül yapısı ve hücre işlevleri ile ilişkisini sürdürecek yetenek ve beceri sahibi bilim adamı yetiştirmek amacı taşır. Lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek uzmanlaşabilirler.

Bölümün adı: Moleküler Biyoloji ve Genetik

Öğretim Süresi: 4 yıl

   Okutulan Dersler: Fizik, Kimya ve matematik, çalışma alanıyla yakından ilgilidir. İlk yılda bu dersler verilir. Bilgisayarın önemi bu alanda çok fazla olduğundan yoğun bir bilgisayar öğretimi vardır. Meslek dersleri olarak da, mikrobiyoloji, genetik, biyoloji, moleküler biyoloji, biyokimya, hücre biyolojisi moleküler genetik, biyoteknoloji gibi dersler verilmektedir. Aynı zamanda bu derslerin bir kısmının laboratuar uygulamaları da vardır.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bir bölümdür.

 

BAŞA DÖN

 

NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ

   Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü, nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması, yaygınlaştırılması için gerekli bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak ve Türkiye’de nükleer teknolojiyi kurmak ve geliştirmek amaçları ile kurulmuştur. Nükleer Enerji Mühendisliği, teknoloji ve bilgisayardaki gelişmeyle birlikte hizlı bir ilerlem sağlamıştır. Nükleer Enerji Mühendisliği, araştırmacı, geliştirici, üretici ve yönetici bir mühendislik dalıdır.

   Nükleer Enerji Mühendisliği’nde lisans eğitimi 4 yılda tamamlanır. Mezunlara lisans diploması ve Nükleer Enerji Mühendisi unvanı verilir. Eğitimde, ağır izotopların nötronlarla etkileşmesi ile enerji üretimi ağırlık kazanmaktadır. Eğitim kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülür. Eğitim süresinin ilk iki yılı sonraki iki yıla hazırlık niteliğindedir. Eğitim dili İngilizcedir. Dil yeterlilik sınavını başaramayanlar öğrenciler, bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi almak zorundadırlar. Nükleer sistem çalışmaları genellikle analitik olarak yapılamadığı için bilgisayar kullanımı zorunludur. Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü’nde Nükleer Bilimler Anabilim Dalı ve Nükleer Teknoloji Anabilim Dalı bulunmaktadır. Nükleer Enerji Mühendisleri, kısıtlı çalışma alanlarına rağmen Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, TÜBİTAK ve üniversitelerde çalışabilirler. Aynı zamanda özel sektörde ve yurtdışında çalışma olanakları da bulunmaktadır.

   Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü’nde yüksek mühendislik ve doktora programları da yürütülmektedir.

Bölüm adı: Nükleer Enerji Mühendisliği

Öğretim süresi: 4 yıl

   Okutulan dersler: İlk yıl temel dersler olarak matematik, kimya, fizik okutulur. Daha sonra termodinamik, akışkanlar mekaniği, malzeme bilgisi, nükleer fizik, elektronik, ısı aktarımı, nükleer mühendislikte sayısal yöntemler, nükleer reaktör mühendisliği, güç ekonomisi, bilgisayar programcılığı, reaktör sistemlerinin detaylı analizi, nükleer malzeme, nükleer yakıt çevrimi gibi mühendislik ve meslek dersleri okutulur. Öğrencilerin staj yapma zorunluluğu vardır.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bir bölümdür.


BAŞA DÖN

ORMAN ENDÜSTRİSİ MÜHENDİSLİĞİ / ORMAN MÜHENDİSLİĞİ

   Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü’nde, orman endüstrisinin kurulup işletilmesi, idaresi, tomruk, kereste gibi işlenmiş orman ürünlerinin standardize edilmesi, kalite kontrollerinin yapılması ve pazarlanması konularında eğitim yapılır. Orman Endüstrisi Mühendisliği Bölümü’nde Orman Endüstrisi Makineleri ve İşletme Anabilim Dalı, Orman Ürünleri Kimyası Anabilim Dalı, Odun Mekaniği ve Teknolojisi Anabilim Dalı ile Odun Biyolojisi ve Koruma Teknolojisi Anabilim Dalı’nda öğretim yapılır.

   Orman Endüstrisi Mühendisliği eğitimi 4 yılda tamamlanır. Öğretimin ilk iki yılında temel bölüm dersleri verilmektedir. Sonraki iki yılda ise lisans programına özgü derslerle ekonomi, hukuk gibi sosyal içerikli dersler okutulur. Eğitim süresini başarıyla tamamlayanlara lisans diplomasi ile Orman Endüstrisi Mühendisi unvanı verilir. Orman Endüstrisi Mühendisleri, Devlet Kereste Fabrikaları, SEKA gibi kamu kuruluşlarında ve orman ürünlerini işleyen özel sektöre ait fabrikalarda teknik ve idari kadrolarda görev alabilirler. Orman Endüstrisi Mühendisliği oldukça yeni bir bölüm olduğundan mezunları iş bulma sorunu yaşamazlar.

BAŞA DÖN

PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ

   Petrol ve doğalgaz, birincil enerji kaynaklarının arasında en önemli yere sahiptir. Petrol ve doğalgaz mühendisleri, petrol ve doğalgazın arama sondaj ve üretimi, taşınması konularında mühendislik eğitimi alırlar. Petrol yataklarının verimliliği, potansiyeli bu dalın uzman mühendisleri tarafından desteklenmektedir.

   Mezun öğrenciler, lisans eğitimini tamamladıktan sonra “ Petrol ve Doğalgaz Mühendisi” unvanı alırlar. Mezunlar, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, özel şirketleri, petrol ve doğalgaz hattı taşıyan ve dağıtan kuruluşlarda, özel sondajcılık şirketlerinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda çalışabilirler. Doğalgazın son yıllarda kullanımının artması mezunların iş olanaklarını artırmıştır.

   Bölümde okutulan dersler: Matematik, fizik, kimya, teknik resim, petrol mühendisliğine giriş, mühendislik mekaniği, genel jeoloji, mühendislik matematiği, mukavemet, rezervuar akışkanları, termodinamik, akışkanlar mekaniğine giriş, sondaj mühendisliği, mühendislik hesaplama yöntemleri, petrol üretim mühendisliği, rezervuar kayaç özellikleri, yaz stajı, petrol kurtarım teknikleri, doğalgaz mühendisliği, petrol mühendisliği araştırmaları.

BAŞA DÖN

 

PEYZAJ MİMARLIĞI

   Peyzaj Mimarlığı proğramı, hızlı kentselleşme süreci sonucunda bozulan çevrenin, insan gereksinimleri doğrultusunda bilinçli ve estetik olarak düzenlenmesi, kentsel ve kırsal yeşil alan ve rekreasyon planlamaları konusunda çalışabilecek insan gücünü yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Peyzaj mimarları, doğal çevreyi bozmadan insan gereksinimlerini karşılamak için incelemeler yapar ve planlar; kentlerdeki parklar, bahçeler, tarım alanlarının, yolların nerede bulunması gerektiği konusunda çalışmalar yapar.

   Bölümde okutulan dersler: Matematik, fizik, kimya gibi temel fen derslerinin yanında botanik, dendroloji, sera, salon süs bitkileri, peyzaj ekolojisi, bitki sosyolojisi, peyzaj konstrüksiyonu, peyzaj mimarlığı temel ilkeleri, kırsal çevre sorunları, ağaçlandırma mimarlık bilgisi gibi bölüm dersleri verilmektedirler.

   4 yıllık lisans eğitimini tamamlayanlar, lisans diploması ve Peyzaj Mimarı unvanı alırlar. Bu bölümün popüleritesi gün geçtikçe artmaktadır.

   Peyzaj mimarları, genellikle belediyelerde, toplu konut organizasyonlarında, Turizm Bakanlığı’nda ve turistik işletmelerde çalışma olanağına sahiptirler.

 

BAŞA DÖN

 

SERAMİK MÜHENDİSLİĞİ

   Bu bölümde, seramik teknolojisi ve cam alanında akademik düzeyde kuramsal ve uygulamalı eğitim vermektir.

   Lisans eğitim 4 yıldır. Eğitim süresinin sonunda mezunlar lisans diploması ve Seramik Mühendisi unvanı verilir. Temel mühendislik derslerinin yanısıra, desen çalışması ve seramik alanında da eğitim verilmektedir. Okutulan dersler de seramiğin elde edilmesine yöneliktir. Seramik Mühendisleri’nin serbest çalışma olanaklarının yanısıra sanatsal üretim, teknolojik üretim vb. dallarda imalat yapan kuruluşlarda da iş bulma olanakları vardır.

 

BAŞA DÖN

 

SİSTEM MÜHENDİSLİĞİ

   
Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte mevcut kaynakların yetersizliğinin ortaya çıkması; eldeki kaynakların en kazançlı ve etkili bir biçimde kullanılmasını çok önemli bir hale getirmiştir.

   Artık günümüzün mühendisleri hem teknisyen hem de yönetici olmak durumundadır.

   Sistem mühendisliği bu profilin mühendislik ve bilgisayar tarafı biraz daha ağır basan şeklidir. Bir sistem mühendisinden beklenen yalnızca endüstride değil, iş dünyasının diğer bütün sektörlerinde oluşan karmaşık sistemlerin tasarımını, üretimini ev bakımını, zaman ve maliyet unsurlarını da göz önünde bulundurarak gerçekleştirmesidir.

   Günümüz dünyasında mühendislik, artık klasik mühendislik anlayışının bir adım daha ötesinde teknik, biyolojik, sosyolojik, çevresel, endüstriyel, politik,finansal ve ekonomik sistemlerden en az birkaçını birleştiren bir konumdadır.

   Sistem mühendisliği bu karmaşık ama bir o kadar da birbirleriyle bütünleşmiş olan sistemlerin analizini yapmak için gerekli tüm temel kavram, araç ve metodları öğrenciye sunar. Günümüzde karmaşık sistemlerdeki koordinasyonu ve doğruluğu sağlamanın ayrılmaz bir parçası olan bilgisayar da, bu eğitimin diğer bir ana öğesidir.

   Sistem mühendisi kimi zaman herhangi bir fabrikadaki bir prosesin en doğru ve etkili biçimde sağlarken diğer yandan da bu prosesin çevreye olan etkileşiminden fabrikanın bütçesine kadar uzanan derin bir ilişkinin her aşamasında görev alabilmektedir. Buna göre bir sistem mühendisine bir fabrikada yalnız atelyeye veya laboratuara girip çalışır nede herhangi bir grafiği çıkartmak için bilgi toplar. Onu bir potada eritip daha mükemmele eriştirir.

BAŞA DÖN

SU ÜRÜNLERİ

   Su Ürünleri Fakültesi, ülkemizde su ürünlerindeki bilgi eksikliğini gidermek ve bu alanda gereken bilgi ve teknoloji üretimini sağlayabilmek amacıyla mühendislik düzeyinde teknik eleman yetiştiren bir yüksek öğretim kurumudur. Fakültede yapılan araştırma faaliyetleri, temel su ürünleri, balıkçılık biyolojisi ve populasyon dinamiği, su ürünleri avlama ve işleme ile su ürünleri yetiştiriciliği ve hastalıkları konularını kapsamaktadır.

   Bu faaliyetler üç ayrı bölüme bağlı olan toplam yedi adet anabilim dalı tarafından yürütülmektedir.

   Öğretim süresi 4 yıldır. Öğretim dili Türkçe’dir. Öğrenimlerini başarıyla tamamlayanlar lisans diploması ile Su Ürünleri Mühendisi unvanı alırlar.

BAŞA DÖN

 

ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA

Öğretim süresi: 4 yıl

   Okutulan dersler: Sosyoloji, antropoloji, ekonomi, şehir planlamaya giriş, jeodezi, fotogrametri, çevre bilim, bilgisayar, şehir – köy ekonomisi, şehir doznelem, istatistik ve araştırma yöntemleri gibi dersler okutulmaktadır. Kuramsal derslerin yanı sıra stüdyo çalışmaları şeklinde uygulamalı derslerde yapılır.

   Aldığı puan türü ve özellikleri: ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bir bölümdür.

   Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim, disiplinlerarası ilişkiyi gerektiren planlama çalışmalarının oluşturulması, program ve uygun koşulların tanımlanması, hedef ve amaçların belirlenmesi, alternatif politika ve planların sistematik olarak yaratılması, planların değerlendirilmesi gibi bir çok aşamayı içeren, insana yönelik bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Profesyonel bir çalışmanın gerektirdiği, coğrafi alanlarda politik, sosyal, ekonomik, fiziksels olguları detaylı olarak ele alan, profesyonel bir farklılaşmaya yönelik, “ Kent ve Bölge” , “ Toplum” ve “ Kent” gibi kavramlar içinde planlama çalışmaları yürütülmektedir.

   Bölümde planlama, bir taraftan “ işlevsel planlama” diğer taraftan “ çevresel planlama” kavramları içinde yapılandırılamaya çalışılmıştır. “ İşlevsel Planlama” ile bütünün içinde ve öncelik sırasıyla çözümlemeye yönelik bir anlayışın fiziksel planlamaya eşlik etmesi hedeflenmektedir. Çevreci planlama kavramı ile de gelişmeleri dikkate alan, yeni durumlar için bunlara uygun yaşam çevresi oluşturmaya yönelik, bir anlayış çerçevesinde plan elde edilmesi amaçlanmaktadır. Böyle bir anlayış, eğitim programının ülke koşullarını dikkate almasını, aynı zamanda koşulların sınırladığı bir çevrenin dışında Avrupa bütününde geçerli standartlara yaklaşmasını da gerektirmektedir. Dolayısıyla, eğitim modelinin uluslararası ve özellikle “ Avrupa Şehirciliği” ve eğitim standartları ile geçişlerin sağlanabileceği bir ele alışta eğitim programının yapılandırılmasına çalışılmaktadır.

   Şehir plancısı, şehirde konut, endüstri, ticaret, eğitim ve sağlık gibi gereksinimler için arazinin nasıl kullanılacağına binaların nerelere hangi yoğunlukta kurulacağına karar verir. Bu kararın uygulanma aşamasını da inceler. Sosyo – ekonomik gelişimine paralel olarak doğan gereksinimlerin giderilmesi için gerekli mekan düzenlemelerinin ve değişikliklerinin en ekonomik şekilde nasıl yapılacağını araştırır.

   Şehircilik ve Bölge Planlama Bölümü’ nde lisans eğitimi 4 yıl sürer. Mezunlara lisans diploması ile Şehir ve Bölge Planlamacısı unvanı verilir. Bu bölüm ülkemizde yeni gelişmekte olan bir bölümdür. Şehir ve Bölge Planlamacıları, Bayındırlık Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında görev almaktadırlar. Serbest olarak çalışan Şehir ve Bölge Planlamacıları ise İller Bankası tarafından açılan ihalelere girerek işlerini sürdürebilirler.

 

BAŞA DÖN

TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ

   Tekstil Mühendisliği bölümü, tekstil hammaddelerini değişik tekniklerle işleme ve bu alanda yeni teknikler geliştirme konusunda araştırmalar ve eğitim yapar. Bölümün bu amaçlarına uygun elemanlar yetiştirir. Tekstil Mühendisliği’nde öğrenciler, tekstil teknolojisi ve tekstil kimyası ve terbiyesi alanlarında bilgilendirilirler. Tekstil teknolojisi, iplik, dokuma, örme ve konfeksiyon, kalite kontrol konularında; tekstil kimyası ise, lif, boyar madde, tekstile yardımcı madde kimyası ile baskı, apre kimyasal tekstil, kontrol kimyası konuları ile ilgilenir.

   Bölümde metematik, fizik, kimya gibi temel fen dersleri; statik, malzeme, mukavemet, dinamik, elektrik makinaları, akışkanlar mekaniği, termodinamik, ısı iletimi, otomatik kontrol gibi mühendislik derslerinin yanısıra, dokumacılık esasları, tekstil kimyası, kalite kontrol, dokuma hazırlık, pamuk iplikçiliği, yün iplikçiliği, desencilik gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Öğrenciler dersleri kuramsal ve uygulamalı olarak izlemekte, yaz aylarında da staj yapmaktadırlar.

   Eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlara lisans diploması ve Tekstil Mühendisi unvanı verilir. Gelişen tekstil sanayii, beraberinde bu alanda iyi yetişmiş insan gücüne olan gereksinimi de arttırmaktadır. Tekstil Mühendisleri iş bulma sorunuyla karşılaşmamakta; hatta oldukça iyi koşullarda çalışma olanaklarına sahip bulunmaktadırlar. Tekstil Mühendisleri bu sektörde özel kuruluşlarda ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler.

BAŞA DÖN

 

TIBBİ BİYOLOJİK BİLİMLER

   Tıbbı Biyolojik Bilimler Programı, modern tıbbın gereksinimleri doğrultusunda tedavi edici hekimin yeterince uğraşamadığı tıbbın genel konularında teorik ve uygulmalı eğitim yapmak amacıyla kurulmuştur.

   Tıbbı Biyolojik Bilimler bölümünde, insan sağlığını ilgilendiren tek hücreli ve çok hücreli canlıların biyolojilerinin incelenmesi, insan sağlığını ilgilendiren bitkilerin tanınması ve ilaç olarak kullanılması için hayvan deneyleri, hastalık ajanları ile bu ajanları taşıyan ve onlara kaynaklık eden canlıların araştırılması, çevre kirliliğinin insan sağlığına direkt etkilerinin araştırılması vb. konularında uygulamaya yatkın araştırmacı niteliğinde eleman yetiştirir.

   Tıbbı Biyolojik bilimler bölümünün ders programları öğrenciye biyoloji ve tıp bilimlerinin yanında klinik birliği sağlamak amacıyla enzimoloji, endokrinoloji, immünoloji, klinik genetik, enzomoloji, onkoloji gibi klinik bilim dallarında da geniş temel bilgiler kazandıracak şekilde düzenlenmiştir. Ayrıca tıp fakültelerinde yeterince gelişmemiş bulunan insan genetiğini ve teratoloji bilimlerinin, alt dallarına ayrılarak daha geniş bir şekilde öğretilmesi uygun görülmüştür. Nihayet bilimsel çalışmada çok gerekli laboratuar yöntemlerinin ve verilerin değerlendirilmesinde kullanılacak olan metodların öğretilmesi amacıyla da eğitime, uygulamalı matematik, biyoistatistik, bilgisayar sistemi, deney hayvanlarının ve bitkilerin tıpta kullanımı, elektrik – elektronik cihazların tıpta kullanımı gibi dersler , geniş uygulamaları ile birlikte eklenmiş bulunmaktadır. Tıbbı Biyolojik Bilimler Bilim Bölümü’nde fizik, kimya, biyokimya, anatomi, histoloji, embriyoloji, fizyoloji, biyofizik, farmakoloji, mikrobiyoloji ve parazitoloji, mikrobiyoloji ve parazitoloji gibi dersler okutulmaktadır. Öğrenci dördüncü yılında belirli bir konuda mezuniyet tezi olarak bir araştırma yapmakla yükümlüdür.

   Bu bölüm mezunları tıp, eczacılık, kimya ve biyoloji bölümleri ile işbirliği içinde çalışmaktadır.

   Bölüm mezunlarına lisans diploması ve “ Tıbbı Biyolog” unvanı verilir. Tıbbi Biyolojik Bilimler bölümünden mezun olanlar tedavi edici hekimlik yapamazlar. Tıbbi biyologlar deneme, geliştirme ve kalite kontrol laboratuarlarında ve kliniklerde yönetici olarak; yükseköğretim kurumlarında da öğretim elemanı olarak çalışabilirler. İlaç ve gıda endüstrisi içinde yer alan deneme, geliştirme ve kalite kontrol laboratuarlarında giderek bu bölüm mezunlarına duyulan ihtiyaç artmaktadır.Arzu edenler, biyologların kabul edildikleri tıp dallarında ihtisas eğitimi yaparak uzmanlaşabilirler. Örneğin, mikrobiyoloji laboratuarı kurabilirler. Tıbbi biyolog, kanun ve tüzüklerde biyologlar için tanınan bütün haklara sahiptir.

 

BAŞA DÖN

 

TIP

   Tıp Fakülteleri, hastalıkları ve sakatlıkları iyileştirmek, insanların sağlığını korumak amacıyla başvurulan teknik ve bilimsel bilgilerin tümünün eğitim ve öğretimin yapıldığı yükseköğretim kurumudur.

   Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de 6 yıllık tıp öğretiminin 1. yılı genel temel bilimlerin biyoloji, fizik, hücre kimyası gibi dallarına, istatistik, tıbbi psikoloji, tıp tarihi ve deontoloji gibi derslerine ayrılmıştır. 2. ve 3. yıllarda teorik ve pratik olarak temel tıp bilimleri ( anatomi, fizyoloji, biyofizik, biyokimya, histoloji, embriyoloji, parazitoloji ve patolojinin yanı sıra hasta başında uygulamalı dersler) okutulur. 4. ve 5. sınıflar klinikli anabilim dallarında ders ve uygulamaların, seminerlerin yoğun olarak yapıldığı dönemdir. 6. sınıf tüm ders devamlarını ve sınavlarını vermiş olan öğrencilerin kliniklerde sorumlu olarak çalıştığı stajyerlik dönemidir. Bu dönemde artık sınav yoktur. Öğrencinin başarı durumu sorumlu öğretim üyesi tarafından dekanlığa bildirilir. Dört ana klinik zorunlu ve küçük branşlarda da seçmeli olarak staj yapılır.

   Diplomasını alan öğrenci iki yıllık zorunlu hizmet görevine adaydır. Bu iki yıllık çalışmanın sonunda doktor pratisyen olarak serbest yada bir kurumda çalışabileceği gibi, TUS’a ( Tıpta Uzmanlık Sınavı) katılarak uzmanlık öğrenimi için aday da olabilir. Uzmanlık öğreniminin sonunda yeniden iki yıl uzman olarak zorunlu hizmeti vardır.

   Tıp eğitimini tamamlayan bir kimse Tabipler Odası’na kaydını yaptırmadıysa hekimlik yapamaz.

   Tıp eğitimi uzun ve masraflı bir eğitimdir. Bu nedenle doktor olmak isteyenlerin üstün bir akademik yeteneğe, güçlü bir belleğe, azimli, hoşgörülü, sabırlı, insanlara yardım etmeyi seven bir yapıya sahip olması gerekir. Çünkü bu meslek dalında insan hayatına saygı her şeyin üstündedir.

 

BAŞA DÖN

 

UÇAK GÖVDE / UÇAK MOTOR BAKIM

   Programın amacı, uçak gövdesi ve motoru yapımı ve onarımı alanında elaman yetiştirmektir. Eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlarına “ Uçak gövdesi bakımı teknikeri / Uçak motoru teknikeri” unvanı verilir. Çalışma alanları, uçak fabrikaları, Ulaştırma Bakanlığı ve bu alanda faaliyet gösteren özel sektördür. Uçak gövdesi ve uçak motoru teknikeri, yolcuların oturacağı koltukların, yük ve bagaj ikram bölümlerinin desene uygun biçimde üretimini yapar. Uçak mühendisinin verdiği görevleri yaparak, uçakların motor kısımlarını kontrol eder ve arızalı motorlarda arıza yerini, belirler ve onarır.

   Bölümde okutulan dersler: Matematik, fizik, uçak resmi, uçak bilgi atölyesi, uçak kaplaması, onarım, iniş takımları, haberleşme, uçuş temel, elektrik malzeme, imalat yöntemleri, elektrik malzeme, imalat yöntemleri, elektrik, elektronik, sayısal motor kontrol sistemleri, pervaneler.


BAŞA DÖN

 

UZAY MÜHENDİSLİĞİ

Öğretim süresi: 4 yıl

   Okutulan dersler: Bölümde, matematik, kimya, fizik, analitik geometri, lineer cebir, statik, teknik resim, dimanik , mukavemet, malzeme bilgisi, bilgisayar programlama, termodinamik, elektrik alan teorileri, hava- uzay yapıları, akışkanlar mekaniği, haberleşme sistemleri, aerodinamik, sayısal analiz, ısı geçişi, ekonomi, yapı tasarımı, uzay mühendisliği, bilgisayar uygulama, uzay bilimleri dersleri okutulmaktadır.

   Aldığı puan türü ve özellikleri ÖSS Sayısal Puanı ile öğrenci alan bölümdür.:

   Uzay Mühendisliği, uzaydan, ekonomik, bilimsel ve teknolojik amaçlı hizmet ve ürün sağlamayı amaçlayan bir mühendislik dalıdır.

   Uzay Mühendisleri, sivil ve askeri kuruluşlarda, dünya çevresinde yörüngeye konacak insanlı ve insansız uydu ve diğer uzay araçları ve bunların yörüngeye oturtacak olan roketleri inşaa ederler. Uzay mühendislerinin işleri bununla da bitmez. Aynı zamanda inşa ettikleri bu aygıt ve sistemlerin, bunları yörüngeye oturtacak olan roketlerin görev ve yol planlarını hesaplamayı, bunları sürekli kontrol ederek görevlerini yerine getirmelerini sağlayan yine uzay mühendisleridir.

   Uzay Mühendisleri, uzay araçlarında yapılacak bilimsel ve teknoloji amaçlı deneylerin gerçekleştirilmesinde, uyduların haberleşme amaçlarıyla kullanılmasında ve Dünya ile ilgili birçok sivil ve askeri hizmetin gerçekleştirilmesinde yararlı olurlar.

   Uzay Mühendisliği Bölümü İTܒde 1983 yılında, uzay mühendisi yetiştirmek amacı ile kurulmuştur. Bölümde eğitimin teknolojik ihtiyaçlara rahat cevap verebilmesi için gelişmiş uzay sistem laboratuarı ve cad laboratuarı yer almaktadır.

   Uzay Mühendisliği Bölümü mezunları, Türksat Uydusu ile ilgili hizmet yerlerinde, bazı ileri teknoloji firmaları başta olmak üzere çeşitli sivil ve askeri kuruluşlarda çalışmaktadırlar. Aynı zamanda mezunların akademik uzay – hava araştırmaları yapma olanakları vardır.


BAŞA DÖN

 

VETERİNERLİK

   Veteriner hekimlik programının amacı, evcil, küçükbaş hayvanlar ile kümes hayvanlarının ırklarının ıslahı, üretimi, yetiştirilmesi, verimliliklerinin arttırılması, hayvan sağlığının korunması, hastalıkların tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin ( su ürünleri dahil) insan sağlığına uygunluğunun kontrölü, hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularında eğitim – öğretim ve uygulama yapmaktadır.

   Veteriner fakültelerinde eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk yılında fizik, kimya, zooloji, botanik, histoloji, anatomi embriyoloji, fizyoloji, biyokimya gibi alanlarda teorik bilgiler verilir. Temel bilimler derslerini almış öğrencilere 3. ve 4. sınıflarda iç hastalıkları, cerrahi, farmokoloji, parazitoloji, bakteriyoloji, hayvan beslenme, hayvan yetiştiriciliği, hayvan ırkları ve bunların bakım metodları, hastalıkları ve yapağı, tiftik, deri gibi hayvan ürünlerinin üretimi, patoloji vb. alanlarda gerekli teorik dersler verilmekte, laboratuar ve kliniklerde uygulamalar yaptırılmaktadır. Son sınıfa geçen öğrenciler ise et ve süt gibi hayvansal ürünlerinin muayene ve teknolojisi, hayvanların suni ve tabii metodlarla çoğaltılması, dahiliye, cerrahi, doğum gibi hekimlik yönü ağır olan konuları kapsayan dersler alırlar ve kliniklerde hasta hayvan üzerinde uygulama yaparlar. Veterinerlik alanında eğitim görmek isteyen bir kimsenin üstün bir akademik yeteneğe sahip, biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan bir kimse olması gerekir. Ayrıca, kişinin sabırlı ve dikkatli bir gözlemci olması, düşüncelerini başkalarına aktarma ( ikna ) gücüne sahip bulunması da beklenir. Mezunlarına lisans diploması ve “ Veteriner Hekim” unvanı verilir. Veteriner Hekimleri Odası’na kayıtlı olmaları yasal bir zorunluluktur. Veteriner Hekimler; hayvan neslinin iyileştirilmesi ve verimliliği artırıcı yöntemlerin uygulanması, hayvan hastalıklarının tedavisi, hayvansal ürünlerin hazırlanması, kontrolü ve pazarlaması, besin kontrolü ve koruyucu hekimlik, hayvanların bakımı ve beslenmesi konusunda yetiştiricilerin bilgilendirilmesi ve yayınların çıkarılması, salgın ve paraziter hastalıkların önlenmesi için aşı gibi ilaçlar hakkında araştırma yapılması konularında çalışırlar. Veteriner hekimler günlük çalışma süresinden fazla çalışırlar. Tatil günlerinde de gerektiği zaman görev yaparlar. Salgın ve paraziter hastalık olduğu zaman sık sık köylere gitmek zorundadırlar.

   Hizmeti ağır bir meslek olduğu halde erkeklerin yanı sıra kızlar da veteriner fakültelerini tercih etmekte, mezun olunca klinik açabilmektedirler. Veteriner fakültesi mezunları, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na bağlı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün merkez , il ve ilçe hayvan müdürlüklerinde; hayvan ıslahı ve üretimi kurumlarında; veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri ile bölge laboratuarlarında: Et ve Balık Kurumu, yem sanayi gibi KİT’lerde sağlık kontrol, işletme ve yönetiminde; belediyelerde, Atom Enerjisi, TÜBİTAK araştırma laboratuarlarında; Devlet Planlama Teşkilatı’nda; ilaç firmaları, özel sektör çiftlikleri ve hayvansal üretime dayalı gıda sanayisinde, halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilmektedirler.


BAŞA DÖN

 

ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ/OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ

   Bu bölümün amacı, zorunlu eğitim yaşına kadar çocukların gelişim özelliklerini, bireysel farklılıklarını ve yeteneklerini gözönünde bulundurarak sağlıklı bir biçimde fiziksel,duygusal,sosyal,dil ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayan,bölelikle olumlu kişiliğin temellerini atmış olan , çocukların yaratıcı yönlerini ortaya çıkaran,kendilerine güve duymalarını sağlayan öğretmenler yetiştirmektir.

   Anaokulu öğretmenliği/okul öncesi öğretmenliği bölümünden mezun olanlar devlete yada özel sektöre bağlı anaokullarında,kreşlerde öğretmen olarak olarak görev alırlar.

   Bölümde Okutulan Dersler: Okul öncesi Eğitim İlke ve Yöntemleri İnsan Antolojisi ve Fizyolojisi, Çocuk Gelişimi ve Psikolojisi,Bilgisayar Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları,Çocukta Hareket Gelişimi ve Eğitimi, Çocukta Oyun Gelişimi , Anne ve Çocuk Beslenmesi,Okul Öncesi Eğitimde Programa Giriş,Ergenlik Psikolojisi,Çocuk Edebiyatı, Özel Eğitim, Çocukta Yaratıcılık ve Yaratıcı Çocuk Etkinlikleri, Çocukta Eğitici Araç Yapımı, Ergenlğin Tanımı ve Değerlendirilmesi Teknikleri, Okul Öncesi Okula Hazırlık, İlköğretimin Temel İlkeleri.


BAŞA DÖN

 

AKTÜARYA

   Hızla gelişen finans sektörünün artan nitelikleri eleman ijtiyacının karşılana bilmesi için öğrencilere finans, ekonomi ve hukuk kavramlarını verilmesi planlanmıştır. Bu nedenle dört yıllık eğitimin ilk iki yılında temel tersler ve genel kültür bigileri verilerek, öğremcilerin yönelecekleri bölümlere (bankacılık, semaye piyasası, sigortacılık ve aktüarya) hazırlanmaları amaçlanmıştır. Ortak temel derslerin yanı sıra öğrenciler, üçüncü ve dördüncü yıllarda dört ayrı bölümde ( bankacılık, sermaye ve piyasası, sigortacılık ve aktüarya ) eğitimi göreceklerdir. Finansal piyasalardaki işleyiş ve uygulamalar hakkında öğrencilerin bilgilendirilmeleri için eğitimin staj ve proje çalışmaları ( 4. yarıyıl ve 6. yarıyıl bir ekip çalışması olan proje çalışması ) ile desteklenmesi planlanmıştır.Ayrıca öğrenciler 8.yarıyılda seçtikleri bölümü içeren bir konuda bitirme ödevi hazırlamakla yükümlüdür.

   3 Ağustos 1995 tarih ve 22363 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Aktüerler Yönetmeliği'ne göre hayat branşında faaliyet gösteren her sigorta şirketi, Aktüerler Sicili'ne kayıtlı aktüerler arasından seçilen bir aktüer çalışmak zorundadır.Aynı yönetmeliğe göre aktüer olabilmek için Hazine Müsteşarlığı'nın yapacağı yazılı sınava matematik istatislik, ekonometri ve aktüerya dallarında eğitim veren en az 4 yıl süreile bir öğretim kurumunu bitirenler girebileceklerdir.

   Aktüer, sigortacılık tekniği ile buna ilişkin yatırım, finansman ve demografi konularında olasılık ve istatislik teorilerini uygulayarak yasal düzenlemelere uygun prim, rezerv ve kar paylarını hesaplayarak, tarife ve esasları hazırlayan kişilerdir.Programın amacı, Türk sigorta sektöründe önemli derecede ihtiyaç hissedilen aktüarya eğitiminin sağlanması, dolayısıyla aktüer yetiştirilmesidir.

   Atüarya bölümünün eğitim dili Türkçe olmakla birlikte öğrencilerin yabancı literatürü takip edebilmelerini sağlamak amacıyla yazın ingilizce dil eğitimi verilmektedir ( Haftada 6 saat ). Öğretim üyeleri ve öğrenci iletişiminin sağlıklı olarak kurulabilmesi ve öğrenci yönlendirilmelerinde akademik idare kurullarınıntakip yapma imkanının olabilmesi için bölüm kontenjanı sınırlı olup, 30 kişiden oluşmaktadır.

   Bölümde, akademisyenlerin yanı sıra sektördeki uzman kişiler de eğitim kadrosunda yer aldığından, eğitim aşamasında üniversite-sanayi işbirliği sağlanmış olmakta, bu da öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulmalarında bir bağlantı sağlamaktadır.


BAŞA DÖN

BANKACILIK VE FİNANS

   En uygun şartlarda mali imkan bulup bunların en verimli ve etkin biçimde faaliyet ve projelerin gerçekleşmesinde kullanım yollarını ifade eden finansman fonksiyonu; para harcayan her şahıs, firma, örgüt, kurum ve kuruluşların yaygın ve yoğun bir şekilde ihtiyaç duyduğu faydalı bilgileri öğrenmeyi ve öğretmeyi amaçlar.

   Ulusal ve uluslararası finans pazar ve kurumları aracılığı ile yurtiçi ve yurtdışı tasarruf kaynaklarının en etkin verimli alanlara yönlendirilmesi rolü tartışılmaz bir öneme sahiptir.

   Öğrencilerin mezun olduktan sonra bankacılık ve finans sektöründeki sorunları analiz edip, bu sorunlara çözüm getirebilecek düzeyde olmaları hedeflenmekte ve finans alanında lider olacak mezunlar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.Bankacılık ve finans bölümünü başarı ile bitiren öğrenciler için bankacılık, sigorta şirketleri ve borsa gibi alanlarda çalışma olanakları vardır.

   Bölümde Okutulan Dersler: Bankacılık ve finansman bölümünde öğrencilere bankacılık ve finans gibi uzmanlık derslerinin yanı sıra işletme, yönetim, iktisat,pazarlama, muhasebe ve matematik gibi alanlarda da sağlam bir temel verilmektedir. Finansal karar mekanizmalarında yer alabilmeleri için gerekli olan hazırlıkların sürdürülmesi olanağı sağlanmaktadır.


BAŞA DÖN

BİLİM VE TARİH

   Disiplin olarak ilk defa Batı'da 20. yüzyılın ortalarında kurulmuş olan bilim tarihi, Türkiye'de de 1952 yılında Ankara Üniversitesi Dil-Tarih, Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümüne bağlı olarak kurulmuştur. İstanbul Üniversitesi'nde ise 1984 yılında Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü'nün içinde bir anabilim dalı olarak kurulmuş, 1985 - 86 öğretim yılından itibaren fakültenin çeşitli bölümlerindeki bilimin değişik dönem ve medeniyetlerde gelişmesinin ele alan lisans düzeyinde dersler açmaya başlamıştır. 1989'da bölüm haline gelerek Türkiye'nin ilk bilim tarihi bölümü unvanını almıştır.

   Çalışma sahası çok geniş olan bilim tarihi, tarih öncesi devirlerden günümüze kadar çeşitli dönem ve medeniyetlerde matematik ,astronomi ve fen bilimlerinin tarihinin tarihi gelişimini inceleyen bir bilim dalıdır .

   Bilim tarihi bölümü ,insan düşüncesinin en önemli ürünü olan bilimin ne zaman , nerede başladığını nasıl bir gelişim gösterdiğini,bilim felsefe -din teknoloji ilişkisini ,yöntemini bilimsel düşüncenin niteliklerini ,toplumlar arası bilim alışverişini ,Hint Çin,Mısır,Mezopotamya,Yunan ,roma ,Karanlık çağ ,İslam Dünyası Osmanlılarda Bilimsel çalışmalar ,modern çağda bilim gibi konuları inceler ve araştırır .Öğrenciler ,eski Yunanca ,Latince,Arapça ve Farsça dillerinde birini öğrenmek zorundadırlar.

   Bölümde okutulan dersler: Bilim tarihine giriş, Matematik tarihine giriş ,Bilim Tarihi Metinleri1-2-3-4,Fizik tarihine giriş 1-2-3-4 Bilim tarihi Araştırma ve usulleri Türk İslam Bilim Tarihi Araştırma ve Usulleri,Fen ve Sosyal Bilim tarihi Bilim gazeteciliği ,Teknoloji tarihi Cumhuriyet Döneminde Türkiye'de Bilim.

BAŞA DÖN

ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTİRİ İLİŞKİLER

   Çalışma hayatında gerekli olan işçi işveren ilişkileri ,sosyal güvenlik ,endüstriyel demokrasi ,servet ve gelir politikası ,uluslar arası planda sosyal politika alanına giren konuklarda hukuk ve iktisat başta olmak üzere işletme ,maliye alanlarından yararlanılarak eğitim ve araştırma yapar.

   Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünde yürütülen eğitim ve öğretim programı çerçevesinde çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkilerine ait temel kavramları vermenin yanı sıra , çalışma yaşamına ilişkin ekonomik ve sosyal konularda araştırmalara olanak sağlamaktadır.

   Bölüm ,İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku ,Çalışma Ekonomisi Yönetim Çalışma Sosyolojisi ,Yönetim ve Çalışma psikolojisi anabilim dallarından oluşturmaktadır.

   Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü mezunları , tüm konu ve özel sektör kuruluşlarının İnsan Kaynakları bölümlerinde çalışabilirler. İşve İşveren sendikaları da 'Toplu Sözleşme Uzmanı ' olarak çalışabilirler. Ayrıca SSK,gibi Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı müfettiş uzman yada ateşe olarak çalışa bilirler.

   Bölümde Okutulan Dersler: Çalışma sosyolojisi ;Sosyal Psikoloji,Sosyal Siyasete Giriş ;Ticari ve Maliye Matematik,Çevre Sorunları ; Sosyal düşünceler Tarihi Çalışma Ekonomisi;İnsan Gücü ve Eğitimi Kent Ekonomisi Personel Yönetimi ,Vergi Kanunu Ücret ve Gelirler Politikası ,Kamu personel Yönetimi ;Çevre Koruma Hukuku ;Yönetim Muhasebesi Sosyal Planlama ,Ergonomi Ücret Sistemleri ve Verimlilik ,Sosyal Sigortalar 1-2 Maliye Analizi ,Kooparatifçilik Hukuku,Dünya Ekonomisi, uluslar arası Sosyal Siyaset ,Uluslararası işletmecilik.


BAŞA DÖN

DENİZ İŞLETMECİLİĞİ VE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

   Deniz işletmeciliği ve yönetimi bölümünün amacı ,deniz ticaret filosunun ,yönetim ,destek ve acenta hizmetlerini yerine getirecek personel için gerekli bilgileri verecek bir programla birlikte öğrencilere en önemli uluslar arası ekonomik faaliyetler arasında yer alan deniz ulaştırma ve taşımacılılığı konularında gerekli olarak temel işletmecilik ve yönetim bilgilerini kazandırmaktır.Bu nedenle ders programı ile işletmecilik lisans programı derslerinin sentezinden oluşmaktadır.Öğrencilere temel değişiklik konularında bilgi ve beceri kazandırma gemi ve deniz ortamını tanıtma amacı taşıyan derslerin ve eğitimlerin ve eğitimlerin yanısıra yönetim bilim alt yapısı oluşturan derslerde verilmektedir. Ayrıca sefer planlama ,liman ve terminal hizmetleri ,deniz sigortacılığı , deniz hukuku , gemi kiralama ,brokerlik gibi konularda bilgi ve beceri kazandırılmaya çalışılmaktadır.

   Deniz işletmeciliği ve yönetimi dalında mezunlarının deniz işletmelerinin yönetim, ofis ve planlama kademeleri ile deniz sigortacılığı vb uzmanlık alanlarında istihdam edilmeleri öngörülmektedir.

BAŞA DÖN

EKONOMETRİ

   Bir araştırma yöntemi olarak ortaya çıkan ekonometri , bu yönü ile iktisat teorisi ve bu teorilerin geçerliliğinin testini yapmak ve sayısal planla ortaya koymak açısından iktisat başta olmak üzere sosyal ve pozitif bilimlerde önemli bir analiz aracıdır.

   Ekonometri bölümünde lisans eğitimi süresi 4 yıldır.Ekonomi bölümü mezunlarına 'ekonometrist ünvanı verilir.Ekonometri bölümü mezunları istatistikçi araştırmacı , planlamacı olarak çalışabildikleri gibi iktisatçıların bölümü dersleri aldıklarından iktisatçıların görev aldıkları tüm alanlarda ,kamu sektöründe ve özel sektörde geniş bir çalışma alanına sahiptirler.

   Bölümde okutulan dersler: İleri Matematik ,Türkiye’nin Toplumsal Yapısı,İktisadi Model Kurma,Mali Analiz teknikleri Ekonometriye giriş İktisadi planlama Matematiksel İktisat Parametrik olmayan iktisat doğrusal cebir uygulamalı ekonometri v.b dersler okutulmaktadır.

BAŞA DÖN

ENFORMATİK

   İşletmede her geçen gün çok yoğun bir biçimde bilgisayar kullanıldığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. İşletme enformatiği, işletme içinde gerekli bilgi akışının düzenlenmesi, bilginin bilgi- işlem yoluyla izlenmesi ve yönetime yararlı hale getirilmesidir. Enformatik, Marmara Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlıdır. Kampüsü Anadolu Hisarı’ndadır. Açılış amacıyla Türkiye ile Almanya arasındaki bilimsel işbirliğinin geliştirilmesidir. Aynı zamanda bu ülkenin teknik, mali, bilimsel desteğini alarak, öğrencilerin Avrupa sistemini bir yabancı dille ( Almanca ) öğrenim sürmelerini sağlamaktır.

   Bu bölümde öğrencilere işletme derslerinin yanı sıra sorunların bilgisayar yoluyla çözümlenmesi için gerekli bilgiler Türk ve Alman öğretim üyeleri tarafından verilmektedir. Almanca yeterlilik sınavını geçemeyen öğrenciler bir yıl hazırlık okumaktadırlar. Ayrıca bu bölümden mezun olan öğrenciler, işletme bölümü mezunlarının çalıştığı her alanda görev alabilirler. Bilgisayar ve yabancı dil bilgileri de iş bulmakta avantaj sağlamalarına neden olur.

BAŞA DÖN

FELSEFE – FELSEFE ÖĞRETMENLİĞİ

   Bölümde 4 yıllık öğretim programı uygulanmaktadır. Öğrencilere algı, öğrenme, gelişim sosyal kişilik psikolojisi ve alt dallarında derslere ek olarak araştırma yapmaya yönelik bilgi ve becerilerin kazandırılmasını amaçlayan dersler verilmektedir.

   Geleceğin çağdaş, düşünen ve sorgulayan insan gücü ihtiyacını karşılayan, bu bölümün öğrencileri olacaktır. Bu bölümü tercih edecek öğrenciler, insan ve toplum bilimlerine, soyut konular ilgi duyan, insan davranışlarını anlamaya istekli, fikir üreten, çok okuyan, çok araştıran, insan seven ve öğretmekten zevk alan kişiler olmalıdır.

   Bölümde okutulan dersler: 4 yıllık eğitim süresinde felsefeye giriş, metafizik tarihi, çağdaş felsefe, felsefe tarihi metinleri, bilgi ve ahlak felsefesi, psikolojiye giriş, kişilik ve sosyal psikoloji, sosyal teoriler tarihi, sosyolojiye giriş, eğitim ve ergenlik psikolojisi dersleri okutulmaktadır.


BAŞA DÖN

HUKUK

  
 Bireyle devlet ve devletle diğer devletler arasındaki sorunlara uygulanacak yasal düzenlemeleri yapmak ve bu düzenlemeleri uygulamak hukuk mezunlarının görev alanlarına girer. Hukuk fakültesinde eğitim süresi 4 yıldır. Hukuk fakültesinde devam zorunluluğu yoksa da tam yıl sürekli çalışma ve okuma gerekmektedir. Öğrencilerin mantık, kompozisyon ve Türkçe derslerinde güçlü olması beklenmektedir. Mezunlarına lisans diploması ile birlikte hukukçu ünvanı verilir. Avukat olmak isteyenlerin fakülteyi bitirdikten sonra bir yıl süreyle staj yapmaları gerekmektedir. Hakim ve savcı olmak isteyenlerin ise Adalet Bakanlığı’nca açılan sınava girip iki yıl staj yapmaları gerekir. Hukuk Fakültesi’ni bitirenler avukat, hakim yada savcı olabilirler.

   Hukuk fakültelerinde çok kalabalık sınıflarda teoriye dönük dersler yapılmaktadır. Hukuk eğitimi ağır, çok çalışmayı, çok araştırmayı gerektirir. Hukuk dili denilen mesleki terminolojiyi hukuk mantığını ve hukuk metodolojisini ( yani hukuksal düşünme yöntemini) öğrenmeyi gerektirmektedir.

   Bölümde okutulan dersler: Lisans eğitimi süresince öğrencilere Roma Hukuku, Medeni Hukuk, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Devletler Umumi Hukuku, Türk Hukuk Tarihi, Hukuk Felsefesi, Sosyoloji, Ticaret ve Vergi Hukuku, Deniz Kamu Hukuku, Türk Ceza Hukuku, Fikri ve Mülkiyet Hukuku, İcra – İflas Hukuku, Deniz Ticareti ve Sigorta Hukuku, İş Hukuku, Sosyal Güvenlik Hukuku, Adli Tıp gibi dersler verilir.

   Adalet: Ülkenin temelidir. Adalet, faziletin terazisidir. Adalet, şevkat ve merhamet kaynağıdır. Vicdanın bilim içindeki adı adalettir. Hak, kişinin doğuştan sahip olduğu, başkalarına karşı korumakta, alıp vermekte serbest olduğu yararlar topluluğudur. Hakkına kavuşamayan, hakkına alamayan adalete başvurarak , kendisi için uygun olanı ister. Bu görevi hakimlerin yerine getirmesi yeterli olmamıştır. Hakimin, yanlış yapabileceği, duygusal davranabileceği gözetilerek hakimin karşısında savunma olanağını kullanma hakkı tanınmıştır. Avukat, konulara bir konuşmanın sınırı içinde dokunarak en doyurucu, en yüce duygu olan adeletin dağıtımında görev alarak onun en uygun bir biçimde gerçekleşmesi için çalışmalar yapan ulus adına karar veren yargıcın katında, Devlet’i temsil eden savcının karşısında bireyleri, halkı temsil eden, hukuk üreten kişidir. Doğruluğundan ödün vermeyen, tarafsız, dürüst kimliğini mesleğine taşıyan kişi gerçek avukattır. Mesleğinin değerini arttıran, güven uyandıran, güven uyandıran; çevresindekilere ışık tutan avukat saygı görür. Mesleğinde en üst düzeye kadar ilerler. Önemli olan adalet eliyle adaletsizlikleri düzeltmek ve yanlış tuşlara basmadan doğruları yazabilmektir. Avukat gerekli gördüğünde iş sahibinin isteğini geri çevirebilir, yapılması gerekeni yasa buyruğunu gözeterek iş sahibine anlatır; böylece özgürlükçü ve adaletçi kişiliğinden taciz vermemiş olur. Namus, şeref ve onurun; emniyet ve güvenin kanadı ve kalkanı avukatlardır. Avukatlık maddi ve manevi açıdan oldukça tatmin edici bir meslektir. Hukuk öğrenimi gören biri avukat olabileceği gibi hakim, savcı, noter de olabilir. Bunlardan istediğini seçmekte özgürdür.

BAŞA DÖN

 

İKTİSAT

   İktisat, iktisadi birimlerin, kurumların ve sistemlerin davranışlarını inceler. İktisadi sorun, kaynakların kıt olmasından ve çeşitli seçeneklerin bulunmasından kaynaklanır. Bugünkü toplumun sorunlarını anlamamızı sağlayan iktisat biliminin incelediği konular arasında şunlar önem taşımaktadır: İşsizlik ve enflasyon, iktisadi büyüme, uluslararası ekonomik ilişkiler, iktisat politikaları.

   İktisat lisans programının başlıca amacı, öğrencilerin iktisat kuramında sağlam bir temele sahip olmalarını, Türk ve dünya ekonomileri hakkında bilgi edinmelerini, bağımsız düşünmelerini ve bağımsız iktisadi araştırmalar yapabilmelerini sağlamaktadır.

   İktisatçı: hammadde kaynaklarının ve insan gücünün bireylerin gereksinimlerini karşılamada en etkin biçimde kullanılması, üretilen mal ve hizmetlerin en uygun koşullarda bölüşülmesi ve bu kaynakların artırılması konularıyla ilgilenen kişidir.

   Dört yıllık lisans eğitiminin birinci sınıfında iktisata giriş, muhasebe, işletme bilimine giriş, hukukun temel kavramları, medeni hukuk, matematik; ikinci sınıfta kamu maliyesi, mikro iktisat, istatistik, ticaret hukuku ( ticari işletme), şirketler muhasebesi, envanter ve bilanço, organizasyon ve yönetim, kooperatifçilik, sosyal politika, vergi hukuku, makro iktisat; üçüncü sınıfında, kıymetli evrak hukuku, maliyet muhasebesi, üretim yönetimi, sayısal yöntemler, iktisadi düşünceler tarihi, para teorisi, bütçe, bilgisayar, bilgisayar programlama, uluslararası iktisat, kamu ekonomisi; dördüncü sınıfında iş hukuku, menkul değerler analizi, planlama teknoloji ve yatırım projeleri, denetim ve revizyon, kalkınma ekonomisi, icra iflas hukuku, Türkiye’nin genel iktisat politikası, uluslararası para sistemleri, ekonomik büyüme, uluslararası iktisat tarihi, bilimsel araştırma teknikleri dersleri okutulur. Mezunlar “ İktisatçı”, “ Danışman” , “ Denetçi”, “Yönetici” unvanını alırlar.

   Mezunlar, özel kesim ve kamu kesimi yönetimi, banka, sigorta, borsa yöneticiliği danışmanlığı ve denetçiliği, özellikle Sayıştay ve Hesap Uzmanları Endüstrisi’nde yönetici, planlayıcı, denetleyici, pazarlayıcı ve halkla ilişkiler alanında çalışabilirler. Bunların dışında ticaret ve sanayi odaları, sendikalar, kamuoyu araştırma kuruluşları, yerli ve yabancı özel şirketlerde kolaylıkla iş bulabilirler.

BAŞA DÖN

 

İŞLETME

   İşletmeci, özel yada kamuya ait fabrika, maden, sigorta, banka, çiftlik gibi yerlerde üretim ve hizmet etkinliklerinde bulunan; kuruluşların sahip oldukları para, insan gücü, araç ve gereçten en verimli biçimde yararlanmalar için planlar yapan, çalışmaları yöneten ve denetleyen kişidir. Bu kurumlarda mal ve hizmet ortaya koymak üzere üretim faktörlerini biraraya getiren, bunları belli bir amaca yönelten, kıt kaynakların en mükemmel bileşimini sağlayan meslek dalıdır.

   İşletmecinin görevlerini 4 ana grupta toplayabiliriz.

   Genel görevleri: Yönetim, yönetimin temel işlevleri, planlama, örgütleme, yönetme, düzenleme ve denetleme.

   Temel görevleri: Üretim pazarlama

   Kolaylaştırıcı görevleri: Parasal kaynak sağlama, bu kaynakları en elverişli biçimde kullanma ve insan gücünü en verimli olabileceği alanda değerlendirme.

   Destekleyici görevleri: Araştırma ve geliştirme, muhasebe ve halkla ilişkilerdir.

   Bir işletmeci, çalıştığı kurumda planlama, örgütleme, yönetme, düzenleme, düzenleme, denetim gibi genel görevler yanında, ürünün iyileştirilmesi, üretimin arttırılması ve ürünlerin satışı için planlar yapmak, kuruma parasal kaynak sağlamak ve kurumun parasal olanaklarını en ekonomik biçimde dağıtmak, kurumun insan gücünü en verimli olacakları alanlarda çalıştırmak ve en uygun elemanları bulup işe almak gibi işler yapar.

   Bölümde okutulan dersler: Dört yıllık eğitimin birinci yılında İşletme Bilimlerine Giriş, İktisata Giriş, Matematik, Hukukun Temel Kavramları, Medeni Hukuk, Muhasebe, Davranış Bilimleri; 2. sınıfta Kamu Maliyesi, Vergi Hukuku, Makro ve Mikro İktisat, İstatistik, Ticaret Hukuku, Şirketler Hukuku, Şirketler Muhasebesi, Borçlar Hukuku, Yönetim ve Organizasyon; 3. sınıfta, Pazarlama Yönetimi, Finansal Yönetim, Maliyet Muhasebesi, Sayısal Yöntemler, Bilgisayar Programlama, Personel Yönetimi, Uluslararası İktisat, Mesleki Yabancı Dil; 4. sınıfda İş Hukuku, İcra İflas Hukuku, Finansal Tablolar ve Analiz, Ekonometri, Ekonomik Büyüme, İşletme Politikası, Denetim ve Revizyon, Pazarlama Araştırması, Menkul Değerler Analizi, Yönetim Muhasebesi, Finansal Denetim, Planlama Teknikleri ve Yatırım Projesi, Bilimsel Araştırma Teknikleri dersleri okutulur.

   4 yıllık işletme eğitimini bitirenler, lisans diploması alarak “ İşletmeci” unvanı ile görev yapabilirler. İşletmeciler, kamu veya özel sektöre ait mal ve hizmet üreten kuruluşlarda yada kendi işletmelerinde çalışabilirler.

   Mezunlar bu kuruluşların pazarlama, üretim, personel yönetimi, muhasebe, bütçe planlama, finansman alanlarında çalışabilirler.


BAŞA DÖN

KAMU YÖNETİMİ

   Kamu yönetimi, iller, genel müdürlükler, belediyeler gibi kamu kuruluşlarının görevlerini yerine getirmesi için bütün kaynakların nasıl örgütlenmesi, ne gibi yöntemlerle çalıştırılmasının planlanması, uygulanması ve denetiminin bütünüdür.

   Kamu yönetimi programında, kamu yönetimi alanında, araştırma faaliyetlerini yürütecek ve Türk ekonomisinin özel ve kamu sektörlerinden gereksinim duyulan kaliteli insan gücünü yetiştirmek amacıyla eğitim yapılır. Kamu Yönetimi programında devlet teşkilatının çeşitli kademelerinde çalışacak elemanlara hukuk ve sosyal bilimler bilgisi kazandırmak amacıyla politika, maliye, uluslararası ilişkiler alanında eğitim ve araştırma yapılır. Öğrencilere bu eğitim yöntemiyle sorunları kavramada ve çözmede çok yönlü düşünme becerisi kazandırılır.

   Dört yıllık lisans eğitiminde kamu bağlamında yönetim ve örgüt, yönetim bilim, siyasal düşünceler tarihi, idare hukuku, anayasa hukuku, istatistik, sosyal psikoloji, medya ve kamuoyu, siyaset psikolojisi, iktisat, iktisadi sistemler, Türkiye Ekonomisi, işletme yerel yönetimler gibi dersler okutulur.

   Kamu yöneticisi , hükümetin gönderdiği kanun ve emirlerin ilgili dairelere iletilmesini ve bunların uygulanmasını sağlar. Halkın dilek ve şikayetlerini dinler. Özellikle vali ve kaymakamlar bulundukları il ve ilçelerin güvenliğinden, ekonomik ve sosyal gelişmelerinden sorumludurlar. Resmi ve özel kuruluşların yönetim birimlerinde yönetici olarak çalışan mezunlar, kanun ve yönetmeliklerin en uygun şekilde çalışmasını sağlar, bu konuda diğer personeli denetler, kısaca yönetim biliminin ilkelerini çalıştığı kurumlarda uygular.

   Kamu yönetimi bölümünden mezun olan kişilere lisans diploması verilir. Mezunlar kamu kuruluşlarında, Başbakanlık, DPT, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Yerel İdareler, Kamu Teşebbüş ve Bankaları, İdari ve Vergi Mahkemeleri’nde çalışabilirler. Kaymakamlık, Yargıçlık, özel şirketlerde uzmanlık ve müfettişlik yapabilirler. Mezunlar özel bankalarda, sigorta firmalarında ve şirketlerde idari görevde çalışabilir yada yönetim kademelerinde görev alabilirler.

   Kamu yönetimi bölümünden mezun olanların sayısı fazla olduğu için rekabet fazladır. Yabancı dil ve yüksek lisans derecesine sahip kişilerin iş bulma olanağı fazladır.


BAŞA DÖN

 

KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

   Ülkemizin son yıllarında artan iç ve dış turizmine yönelik ihtiyaçları ve bu konuda sunulacak hizmetlerin kalitesi gittikçe önem kazanmaktadır. Bu nedenle konaklama ve ağırlama hizmetlerinin günümüzün ihtiyaçlarını karşılaması ve hizmette sınır yoktur ilkesinin en iyi şekilde devreye sokulması hedeflenmektedir. Otel ve restoran personelinin yönetimi, ön büro hizmetleri yönetimi, temizlik ve sağlık işleri yönetimi, kat hizmetleri yönetimi, teknik yönetim, mühendislik hizmetleri gibi faktörlerin en iyi şekilde yürütülmesini sağlayacak güvenilir elemanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

BAŞA DÖN

 

MALİYE

   Maliye bölümü, Maliye teorisi, Mali İktisat, Bütçe ve Mali Planlama, Mali Hukuk Anabilim dallarından oluşmaktadır. Bu anabilim dallarını kapsayan konular dört yıllık lisans eğitimi boyunca öğrencilere verilmektedir.

   Maliye bölümünden mezun olan öğrencilerde Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Merkez Bankası, KİT, DPK, Sayıştay ve Bankalar gibi kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda üst düzey yöneticilik için gerekli bilgi birikimi oluşturulması amaçlanmaktadır. Bunun yanısıra maliye bölümü mezunları hesap uzmanı, banka müfettişi, maliye müfettişi, vergi memuru gibi görevler alabilir. Ayrıca mali müşavirlik veya muhasebe bürosu açarak serbestte çalışabilirler.

   Bölümde okutulan dersler: Maliye bölümünün ilk iki yılında temel iktisat dersleri okutulurken, son iki yılında ise kamu borçları, bütçe, vergiler, mahalli idareler maliyesi ve maliye politikaları ile değişik mali sistemler hakkında teorik ve pratik bilgiler öğretilir.


BAŞA DÖN

 

MUHASEBE

   Bölümün amacı, kamu ve özel sektöre ait kuruluşlarda hizmet, üretim ve faaliyetlerin verimli bir biçimde yürütülmesi için gerekli olan insan gücünü yetiştirmektir. Muhasebeci olmak için genel akademik yetenek ve sayısal düşünme yeteneğine sahip olmak gerekir.

   Bu programı seçenlerin insan ilişkilerinin iyi olması, insan psikolojisini bilmesi, sabırlı, dikkatli ve düzenli olması gerekmektedir. Alanında en iyi olmak için muhasebe mevzuatını iyi bilmenin yanı sıra çok iyi bilgisayar kullanmak gerekir. Özel sektörde, kamuya ait ticari kuruluşlarda, muhasebe bürolarında, işletmelerin muhasebe bölümlerinde maliye ve vergi dairelerinde hesap işlerini yürütmek, yorumlamak, kayıtlarını tutmak ve kontrol etmek görevleri arasında yer alır.


BAŞA DÖN

 

PSİKOLOJİ

   Psikoloji, insan davranışlarını bilimsel yöntemlerle inceler ve araştırma yapar. Psikoloji bölümü, öğrencisine disiplinler arası bir anlayış içinde beyinsel, gelişimsel, davranışsal işlevleriyle ilgili özel bakış açısı kazandırır. Gelişmekte olan ve uygulama alanı çok geniş bir meslektir.

   Programda psikolojinin çeşitli kuram, yöntem ve dalları tanıtılırken sosyal bilimlerde bir temel kurmayı amaçlamaktadır.

   Mezunların çok çeşitli iş olanaklarına sahip oldukları gözlenmektedir. Pazar ve kamuoyu araştırmalarında uzmanlık, şirketlerin insan kaynakları bölümünde araştırmacı yöneticilik, okul ve diğer eğitim kuruluşlarında öğretmenlik, danışmanlık, klinik ve hastanelerde psikoloji uzmanlarına yardımcılık bu olanaklar arasında yer almaktadır.

   Bölümde okutulan dersler: Bu bölüm iki grupta toplanabilir.

   1- Genel dersler; sosyal bilimler ve yakın disiplinler alanında genel bir formasyon kazandırmak üzere hazırlanan ilk iki yıl derslerini kapsar. Psikolojiye giriş, batı kültür tarihi, iletişim ve inceleme yöntemleri istatistik vb.

   2- Bölüm dersleri; Son iki yılda verilen genel psikoloji 1-2, psikolojide yöntemler ve istatistik, psikoloji tarihi, psikolojik araştırmada uygulama gibi zorunlu dersler ile ilgili gelişim psikolojisi, kişisel sağlık psikolojisi, normal dışı davranışlar gibi seçmeli dersleri kapsar.

   Bu program, sağlık konularını ele alan, bu konuları ele alan, bu konularda araştırma yapan, sağlık kurumlarında uzman, konusuna vakıf elemanlar ve üst düzeyde yönetici yetiştirmek amacı taşır.


BAŞA DÖN

 

SAĞLIK EĞİTİMİ/ SAĞLIK İDARESİ

   Sosyal yönü gelişmiş, insanlarla iletişimi iyi olan, sabırlı, anlayışlı, yardım etmekten hoşlanan, ikna kabiliyeti yüksek, çabuk karar verebilen, soğukkanlı kişiler bu meslekte daha başarılı olurlar.

   Sağlık idaresi işletmeciliği alanı ülkemiz için yeni bir meslek dalıdır. Bu nedenle bölümü bitirenlerin kolayca iş bulmaları mümkündür. İyi derecede bilgisayar kullanmak, kişiye avantaj sağlar.

   Bölümde okutulan dersler: Lisans programı boyunca, işletme,hukuk, ekonomi, beslenme, halkla ilişkiler gibi konularda eğitim verir.


BAŞA DÖN

 

SERMAYE PİYASASI

   Sektörün nitelikli eleman ihtiyacının karşılanabilmesi, gelişen sermaye piyasasında ihtiyacı hissedilen yatırım danışmanlığı ve ara teknik eleman ve üst düzey yönetici yetiştirmektedir.

   4 yıllık lisans eğitimi veren Türkiye’deki ilk ve tek meslek yüksek okuludur. Adı Bankacılık, Sermaye Piyasası ve Sigortacılık olarak geçer. Marmara Üniversitesi’nin Göztepe kampüsünde faaliyet göstermektedir. Verilen derslerde özellikle finans, ekonomi ve hukuk kavramlarının verilmesi planlanmıştır.


BAŞA DÖN

 

SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ

   Konaklama işletmeciliğinin bir yan dalıdır. Ulaşım hizmetlerinin mükemmel ve güvenli bir biçimde yürütülmesi ana hedeftir. Bu hedefin gerçekleştirilmesine yönelik olarak, seyahat işletmeciliği bölümünde; çağdaş turizm anlayışına göre müşterilerin her türlü ihtiyacını karşılayabilmek, çok yönlü hizmet verebilmek amacıyla neler yapılabileceği doğrultusunda eğitim verilir.

   Çok hızlı bir gelişme süreci içinde bulunan sektörde çalışmak isteyenlerin, insan ilişkilerinde iyi yetişmiş, yabancı dil bilen, mesleki bilgi ve beceri ile dolu, güleryüzlü, insanları seven, çağdaş görüşlü personellere büyük ihtiyaç vardır.


BAŞA DÖN

 

SINIF ÖĞRETMENLİĞİ

   Sınıf öğretmenliğinin amacı, ilköğretim okullarındaki öğretmen açığını gidermek ve konusunda uzman kişiler yetiştirmektir. Sözel yetenekleri gelişmiş, çocukları ve öğretmeyi seven, öğretmekten zevk alan, ikna özelliği gelişmiş, çağdaş görünüşlü, araştırmacı bireyler bu alanda daha mutlu ve daha başarılı olurlar. Sınıf öğretmenliği programını bitirenler ilköğretim okullarında görev alırlar. Öğretmen açığı olduğundan iş bulma sorunları olmaz. Özellikle bayanların öğretmenlikte daha başarılı olduğu gözlenmektedir.

BAŞA DÖN

 

SİGORTACILIK

   Bölüm artan sigorta şirketlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları yetiştirmeyi, yapıları farklı olan sigorta sektörüne özel eğitim vererek nitelikli eleman yetiştirmeyi amaçlar. Sektörün ihtiyaç duyduğu ara teknik eleman ve üst düzey yönetici adayı yetiştirir. Çağdaş yurt dışı sigortacılık tekniklerinin sektöre kazandırılmasında önemli işlev üstlenmektedir.

   Marmara Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. Alanında 4 yıllık lisans eğitimi veren ilk ve tek yüksekokuldur. Yüksek eğitim/ öğretim bilimsel araştırma ve yayın yapan yükseköğretim kurumu olduğundan fakülte ile arasında bir fark yoktur. Yogun İngilizce dersleri verilmektedir. Akademisyenlerin yanında özel sektördeki uzman kişiler de kadrosunda yer almaktadır. Mezuniyet sonrasında iş bulma olanakları çok geniştir.


BAŞA DÖN

 

SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ

   Amacı, Sivil Hava Taşımacılığının işletme ve yönetici alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Hava ulaştırma işletmecisi çalıştığı işletmede para, malzeme ve insan gücünün en verimli şekilde kullanılması ve uçakların karlı bir biçimde çalıştırılması için yönetim planları hazırlar. Uçakların yük ve yolcu miktarları bakımından tam kapasite ile çalışmaları için önlemler alır. Hava İşletmecileri hava limanlarının ve terminallerinin verimli bir biçimde yönetilmesinden sorumlu olup, yolcuların içinde ve rahatlıkla seyahat etmelerini sağlamaya çalışır.

   Bir yıl süreli “ İngilizce Hazırlık Programı” uygulanır. İngilizce yeterlik sınavını başaranlar doğrudan birinci sınıfa alınır.

   Kayıt için tam teşekküllü Devlet Hastanesinden bu mesleği uluslararası standartlarda yürütmeyi engelleyecek ruhsal ve bedensel engelleri olmadığını belgeleyen rapor alınması gerekir.

   Dört yıllık lisans öğretimi boyunca; havacılık tarihi, havacılık ingilizcesi, uçak bilgisi, işletme, fizik, sosyoloji, meteoroloji, tarih, temel uçak, hava seyrü sefer, yer seyrü sefer, uçuş harekatı, hava trafik kuralları , hava taşımacılığı, hava alanları, ilk yardım, maliyet muhasebesi, halkla ilişkiler, yer hizmetleri, acil durum ve güvenlik, tehlikeli maddeler, havacılık kuralları, ikram, rezervasyon gibi dersler okutulur.

   Bölüm mezunları THY, TÜSAŞ, EİBM, THK, ASELSAN, Hava – Kara – Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Havacılık Birliği, Sivil Hava Taşıma Şirketleri, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve özel kuruluşlarda çalışabilirler.

BAŞA DÖN

 

SOSYOLOJİ

   Sosyoloji Bölümü’nün amacı gelişkin, eleştirel yeteneklere sahip ve toplumsal yapıları değerlendirirken çok boyutlu düşünebilen, açık görüşlü bireyler yetiştirmektir.

   Mezuniyet sonrası iş olanakları arasında sendikalar, sanayi ve ticaret şirket örgütleri, medya, araştırma şirketleri, okullar ve yükseköğrenim kuruluşlarındaki görevler sayılabilir.

   Bölümde okutulan dersler: Sosyoloji Bölümü’nde toplumsal bilimlere giriş niteliğinde olan Sosyolojiye Giriş, Veri Değerlendirme, Çağdaş Türk Toplumunda Değişim I- II, Cinsiyet Sosyolojisi, Sosyal Antropoloji gibi derslerle daha ileri uzmanlık alanları dersleri niteliğinde olan Kent Sosyolojisi, Suç ve Sapkınlık Sosyolojisi, Toplumsal Hareketler, Göç Araştırmaları, Hukuk Sosyolojisi gibi dersler okutulmaktadır.


BAŞA DÖN

 

TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK

   Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik programının amacı, konularında uzmanlaşmış, iki yabancı dil bilen mezunlar vererek sektörün değişmekte olan ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ders programlarının geliştirilmesinde temel işletme disiplinleri, turizm ve otelcilik mesleğinin gerekleri ve sektörle bütünleşmiş uygulamalı olan çalışmaları arasında bir dengenin sağlanması öngörülmüştür. Dört yıllık turizm eğitimi süresinde öğrencilerin genel turizm dallarının yanı sıra, finans, pazarlama, davranış, iletişim, yiyecek – içecek üretimi dallarında bilgi ve becerilerini geliştirecek sektöre yönetici adayı olarak katılmaları beklenmektedir. Öğrencilerinin öğrenimlerinin ikinci yılından sonra, sektörde programın belirlenmiş olduğu işyerlerinde 160 iş günü staj yaparlar.

BAŞA DÖN

 

ULUSLARARASI FİNANS

   
Uluslararası Finans, finansal piyasaların entegrasyonu ile son 20 yılı karakterize eden bir birimdir. Programda, bankalar, sigorta şirketleri, yatırım bankaları, aracı kurumlar gibi finansal kurumlar ve çok uluslu şirketlerin artan ihtiyaçları dikkate alınarak eğitim verilmektedir. Program, öğrencilerin uluslararası finans alanında, yüksek nitelikli bir eğitimle destekleyerek finansal teori ve uygulamaları temel olarak kavramlarını amaçlar.

   Uluslararası Finans programının mezunları orta ve büyük ölçekli Türk Şirketleri yada Türkiye’de etkinlik gösteren uluslararası şirketlerde görev alabilirler. Bu konuda cazip olabilecek pozisyonlar arasında finansal analist, stratejik planlama yöneticiliği, dealer, her düzeyde banka yöneticiliği yer almaktadır.

   Bölümde okutulan dersler: Bölümde, ilk iki yıllık dönemde verilen dersler işletme yönetimi konusunda sağlam bir temel oluşturmaya yöneliktir. Bu derslere örnek olarak Mikro ve Makro Ekonomi, Muhasebe, Yönetim ve Organizasyonel Analiz sayılabilir. Son iki yılın dersleri, öğrencilerin uluslararası finans alanında ihtisaslaşmalarını sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu dönemde sunulan bazı dersler, Uluslararası Muhasebe, Uluslararası Finans, Finansal Bilişim Sistemleri, Uluslararası Bankacılık gibi derslerdir.


BAŞA DÖN

 

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

   Bölümün amacı, günümüzün dünyasını kavramak üzere öğrencilere uluslararası ilişkilerin disiplinler arası niteliğini içeren sağlam bir temel kazandırmaktır. Bölüm dersleri artık aşılmış stratejik siyasal yapılar tanımının ötesinde çatışma, güvenlik, dünya düzeni, imaj ve kimliğin uluslararası yönleri gibi çok çeşitli ve yeni konuları içerir.

   Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden diploma alan öğrenciler çok geniş bir kariyer yelpazesinde iş olanağı elde etmeye yetecek entelektüel donanıma sahip olurlar. Mezunların alabilecekleri görevler arasında Dışişleri Bakanlığı’nda meslek memurluğu ( Diplomat ), uluslararası örgütlerde uluslararası statüde görevli, basın ve medyada uzmanlık, danışmanlık ve aynı zamanda uluslararası şirketlerde yada uluslararası strateji izleyen ulusal şirketlerde yöneticilik vardır.

   Bölümde Okutulan Dersler: Eğitimin ilk iki yılında siyaset bilimi ve uluslararası incelemelere genel bir giriş niteliğindeki Siyaset Bilimine Giriş, 1870 yılından günümüze dek uzanan dönemi kapsayan Avrupa Tarihine Giriş, Küresel Sorunlar ve Uluslararası İlişkiler gibi dersler verilir. Son iki yıl ise bilim dalında ve yakın alanlarda derinlemesine bilgiler içeren derslerden oluşur. Örnek olarak, Kamu Politikalarının Uygulanması, Uluslararası İlişkiler Kuramı, Şirketleşme ve Şirket Hukuku, Uluslararası Örgütler sayılabilir.

   Öğrenci alırken değerlendirilen puan türü Eşit Ağırlıktır. Uluslararası İlişkiler, küreselleşme çağında yeniliği en açık ve en son derece dinamik bir bilimin dalıdır. Uluslararası İlişkiler eğitimi dünya politikasının ekonomik, kültürel ve siyasal açılardan değerlendirildiği heyecan verici, çağdaş bir formasyondur.


BAŞA DÖN

 

ULUSLARARASI TİCARET

   Öğrencilere, dinamik ve karmaşık global iş ortamında karşılaşacakları sorunlara çözüm üretebilecek becerileri kazandırma amacına yöneliktir. Programda bu amaca dönük bazı derslerin iş dünyasındaki uygulamaları yer alır. Ülke sınırlarını aşan iş ortamlarında da başarı ile çalışacak, iki dil bilen yönetici adaylarını yetiştirmek amacıyla oluşturulmuş bir programdır.

   Bölümde okutulan dersler: Ekonomi, Pazarlama, Finans, Üretim, Organizasyon, Ekonomik Entegrasyon ve Avrupa Birliği, İthalat – İhracat Yönetimi, Uluslararası Ticaret Projesi, Uluslararası Ticaret Stratejisi, Risk ve Sigorta, Ticari İletişim, İletişim Teknolojileri, Kantitiatif Analizler, Hizmet.


BAŞA DÖN

 

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ

   Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de, bilginin güç olduğunu kavrayan kuruluşlar, bu yöndeki çalışmalarını daha sistematik bir hale getirmeye çalışmaktadır. Dünyadaki gelişmiş ekonomiler, endüstri temelli olmaktan ayrılıp, bilgi temelli ekonomilere dönüşmeye başlamıştır. ABD’de çalışanların % 55’i, bilgisi ile üretime katılmaktadır. Hizmet ve bilişim sektörleri büyük bir hızla gelişmektedir. Türkiye’deki gazetelerde iş ilanlarında MIS (Yönetim Bilişim Sistemleri) terimi teleffuz edilmektedir. İşletmeler, yakın disiplinlerde yetişmiş personeli, bu tür fonksiyonları üstlenecek şekilde yönlendirmeye başlamıştır.

   Bilişim sistemi, içinde bulunduğu kuruluşu destekleyen bir dizi düzenlenmiş prosedür ve teknik alt yapıdır. Bilişim uzmanı, ana hammaddesi bilgi olan ve yine bilgi üretimi sağlayan sistemleri tasarlar, kurar, uygular, bakım yapar geliştirir. Bilginin elde edilmesi, şekillendirilmesi,saklanması, işlenmesi, korunması, erişilmesi, paylaşılması, özetlenmesi, çıkarsamalar yapılması işleri ile uğraşır.

   Bilişim sistemleri, disiplinlerarası bir alandır ve yönetim bilimi, yöneylem araştırması, matematik, sosyoloji, psikoloji, politika gibi değişik alanlardaki çalışmaların oluşturulduğu bilgi birikimini kullanmaktadır. Öğrencilerin, ikinci ve üçüncü senenin sonunda, ilgili kuruluşlarda veya bölümlerde toplam 70 işgünü yaz stajı yapmaları gerekmektedir. Son sene verilen bitirme projesi ve diğer derslerle piyasaya ilişkisi oluşturulmakta, gerçek uygulamaların problemleri ile yüz yüze kalınmaktadır. Bu eğitim modeli sayesinde öğrenci, mezun olduğu zaman hem kendine güven duymakta, hemde çalışmaya uyum sağlama süreci hızlanmaktadır.

   Bölümde okutulan dersler: İlk iki sene, ağırlıklı olarak temel işletme ve temel bilgisayar dersleri verilmektedir. Bunlar; Yönetim ve Organizyon, Makro ve Mikro Ekonomi, Pazarlama, Muhasebe, Finans, Kişilerarası İletişim, İş Hukuku, Bilgi Sistemleri Teknolojisi, Veri Tabanları, İşletim Sistemleridir. Üçüncü sınıfta temel bilişim sistemleri, son sınıfta ise uygulamalı dersler ve seminerler yer almaktadır: Sistem Analiz ve Tasarımı, Sayısal Karar Verme Teknikleri, Bilgi İşlemde İnsan Faktörü, Bilgi İşlemde Ahlaki ve Hukuki Konular, Yazılım ve Donanım Değerlendirme, Sistem Geliştirme, Lojistik, Bilişim Sistemlerinin Yönetimi.

 

BAŞA DÖN